Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja „Bezpieczny i zdrowy wypoczynek” w Słupsku. Zobacz, co przygotował NFZ

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Słupska delegatura Pomorskiego Oddziału NFZ zorganizowała dziś przed swoją siedzibą przy ul. Poniatowskiego imprezę, której hasłem był „Bezpieczny i zdrowy wypoczynek”
Słupska delegatura Pomorskiego Oddziału NFZ zorganizowała dziś przed swoją siedzibą przy ul. Poniatowskiego imprezę, której hasłem był „Bezpieczny i zdrowy wypoczynek” Krzysztof Piotrkowski
Słupska delegatura Pomorskiego Oddziału NFZ zorganizowała dziś przed swoją siedzibą przy ul. Poniatowskiego imprezę, której hasłem był „Bezpieczny i zdrowy wypoczynek”.

W godz. 10:00 – 14:00 każdy mieszkaniec mógł wziąć udział w wydarzeniu promującym zdrowy tryb życia. Akcja została zorganizowana m.in. ze względu na szczególne daty, które przypadają w tym miesiącu i związane są z tematyką zdrowotną i bezpieczeństwem podczas wypoczynku. 4-26 czerwca to Dni Walki z Rakiem, 26 czerwca to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, dzień później obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, natomiast 29 czerwca przypada Dzień Ratownika WOPR.

- Narodowy Fundusz Zdrowia, zajmuje się oprócz finansowania ochrony zdrowia również promowaniem go. Akurat czerwiec, ta końcówka czerwca szczególnie, wiąże się z kilkoma takimi dniami związanymi z ochroną zdrowia. Zbliżają się wakacje, chcieliśmy to wszystko połączyć, dlatego dodatkowo zaprosiliśmy słupski WOPR, który promuje bezpieczne zachowanie się nad wodą – tłumaczył organizator - Będziemy się też chcieli włączać w imprezy organizowane przez miasto, przez inne instytucje – tu nawiązujemy kontakty. Były już takie akcje, ale mniejsze, pierwszy raz zaprosiliśmy wszystkich do nas – dodaje.

Co ciekawego przygotowano dla słupszczan? Na stanowisku Pomorskiego OW NFZ było można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, założyć profil zaufany i Internetowe Konto Pacjenta. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków opowiadało jak rozpoznać wczesne objawy cukrzycy i jakie zagrożenia wiążą się z tą chorobą. Na imprezę zaproszono także Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-Ilko, które tłumaczyło gościom, że ze stomią można żyć normalnie.

- Wystawiliśmy tutaj stoisko z naszym sprzętem medycznym, mamy też gamę książek, poradników – takich „jak żyć ze stomią?”, różne opowieści jak ludzie sobie z nią radzą. Jesteśmy wolontariuszami, chodzimy do osób do domu, jeśli jest taka potrzeba – potrzeba fizyczna, psychiczna. Samo przebywanie z nami po prostu powoduje, że ci ludzie się tak jakby otwierają na świat, ponieważ stomia generalnie kojarzy się z wykluczeniem, a my chcemy pomóc wyjść z cienia tym ludziom - tłumaczy prezes Towarzystwa Pol-Ilko w Słupsku, Violetta Kiełpińska.

Swoje stanowisko przygotowało także Słupskie Stowarzyszenie „Amazonka”, które informowało, jak ważna jest profilaktyka raka piersi i demonstrowało na fantomie, jak samemu piersi zbadać.

- Słupskie Stowarzyszenie „Amazonka” działa już od 31 lat. Dostałyśmy drugą szansę w życiu, jako kobiety doświadczone rakiem piersi. Żyjemy, celebrujemy życie, a naszą misją jest przede wszystkim zachęcanie ludzi do badań profilaktycznych, szczególnie do samobadania piersi i uczestnicząc w tego typu imprezach chcemy wychodzić do środowiska – opowiada przedstawicielka Stowarzyszenia. - Mamy okazję pokazać na fantomie jak samobadać piersi. Oferujemy taką „ściągę”, która mówi o tym, jak można to zrobić samemu w domu. Chcemy, żeby ta świadomość rosła w każdej z nas, że jest potrzeba badania piersi, dbania o siebie w dosłownym tego słowa znaczeniu, zwracanie uwagi na wszelkie nieprawidłowości, jakieś niepokojące nas objawy. Dzisiaj nie wstydem jest zachorować na raka piersi, wstydem jest sobie nie pomóc – dodaje.

Wypoczynek ma być zdrowy, ale też bezpieczny, dlatego na imprezie obecny był również słupski WOPR. Ratownicy nie tylko opowiadali o odpowiednim zachowaniu nad wodą podczas wakacji, ale też przedstawili swoją ofertę.

- Przychodzą osoby, które są zainteresowane samą służbą jako ratownik i ewentualnie tym, jak zdobyć certyfikat, który uprawnia do tego żeby pracować w branży ratowniczej. Jest też zainteresowanie osób, które na przykład mają trudności z pływaniem – mówi jeden z ratowników. - WOPR oferuje nauki pływania i dla osób starszych, w średnim wieku, i oczywiście dzieci i młodzieży. Nigdy nie jest za późno żeby nauczyć się pływać. Słupskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oferuje zajęcia dla każdej grupy wiekowej i zachęcamy żeby z nich korzystać. Woda jest żywiołem bardzo przyjemnym, ale również niebezpiecznym, także ta umiejętność pływania jest ważna – podkreślał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza