MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Menstruacja z projektem "Hej, dziewczyny" w Słupsku walczy z ubóstwem i tabu menstruacyjnym

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Wiceprezydent Marta Makuch na konferencji w SCOPiES
Wiceprezydent Marta Makuch na konferencji w SCOPiES Krzysztof Piotrkowski
Władze Słupska włączyły się w akcję walki z ubóstwem menstruacyjnym. Poniedziałkową konferencję specjalnie zorganizowano w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, bo pojawił się tam Punkt Pomocy Okresowej.

- To mała szafka o wielkiej mocy, z której każda osoba będzie mogła wziąć produkty menstruacyjne - tłumaczyły na konferencji prasowej wiceprezydent Marta Makuch i Julia Mileczarek, młoda aktywistka. Pani Julia zwróciła uwagę, że na świecie wiele dziewcząt nie ma dostępu do środków higienicznych. Pomóc ma projekt "Hej, dziewczyny".

„Hej, dziewczyny!” to projekt, którego celem jest przełamywanie barier edukacyjnych podczas okresu i zmniejszenie skali ubóstwa menstruacyjnego wśród nastolatek za pomocą pudełek z darmowymi środkami menstruacyjnymi i w szkolnych toaletach. Każda szkoła objęta projektem będzie otrzymywała co miesiąc zapas środków higienicznych, które umieszczane będą w oznakowanym pudełku w toalecie

- Celem akcji jest umieszczenie Punktów Pomocy Okresowej w każdym województwie. Planowane jest by takie szafki stały w przeróżnych miejscach - łatwo dostępnych dla każdego. Tak jak w SCOPiES. W Słupsku także w dwóch szkołach licealnych - powiedziała wiceprezydent Marta Makuch.

To także miejsce, gdzie każda osoba dobrej woli może zostawić paczkę środków higienicznych i tym samym przyczynić się do walki z ubóstwem menstruacyjnym. - Chcemy, by Punkty Pomocy Okresowej stały się symbolem wzajemnej solidarności i rozpoczęły dyskusję na temat pomocy kobietom na tej płaszczyźnie. Każdy może akcji pomóc i samemu włożyć środki higieniczne do szafki lub wspomóc akcję przelewem - mówiła Julia Mileczarek.- Strona akcji to: https://pomagam.pl/okrespomocy.

W szafce z SCOPiES znalazły się: podpaski, tampony, wkładki higieniczne oraz chusteczki antybakteryjne.

Akcja Menstruacja jest pierwszą organizacją w Polsce, która walczy z ubóstwem i tabu menstruacyjnym. Założyły ją cztery licealistki: Emilia Kaczmarek, Magdalena Demczak, Julia Kaffka oraz Wiktoria Szpunar. Obecnie zespół powiększył się i liczy 16 osób. Celem fundacji jest długofalowa pomoc kobietom przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Fundacja współpracuje z 17 organizacjami pozarządowymi, organizując zbiórki produktów menstruacyjnych w całym kraju i aktywnie działając w mediach, aby zwiększyć świadomość ubóstwa menstruacyjnego w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE: Marsz równości w Słupsku: Spier...j szmato, bo wyciągnę bejsbola

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza