Akcja Pytanie - Odpowiedź - zadaj nurtujące Cię pytanie, a my znajdziemy eksperta, który udzieli odpowiedzi

Kinga Siwiec
W związku z wyjątkową sytuacja, z jaką mamy do czynienia, wielu osobom nasuwają się pytania. Chaos informacyjny, wynikający z powszechnej paniki, sprawia, że nawet na najczęściej zadawane pytania ciężko znaleźć jednoznaczną i wiarygodną odpowiedź. Chcemy, aby nasz portal pomógł Państwu odnaleźć się w epidemiologicznej rzeczywistości. Prosimy o nadsyłanie nurtujących Państwa pytań na adres alarm@gp24.pl, a my postaramy się znaleźć ekspertów, którzy odpowiedzą w rzetelny sposób na postawione pytania.

Masz pytania? Redakcja Głosu Pomorza i GP24.PL czeka na kontakt

Pytania od czytelników Głosu Pomorza i GP24:

Czy można pojechać samemu lub z kimś do restauracji po jedzenie? Np do KFC?

Samemu tak. Z kimś już nie. Policja od 2 kwietnia zatrzymywać będzie samochody i dopytywać dlaczego autem porusza się więcej niż jedna osoba. Sytuacje takie są dopuszczalne w przypadku przewożenia osób starszych, chorych lub w innej życiowej sprawie. Chyba, że samochód jest wystarczająco duży aby zachować kilkumetrowy dystans. W przypadku dużego vana jest to wyobrażalne w momencie zajęcia miejsca w trzecim rzędzie krzeseł. Ostrzeżenie. Ostateczna interpretacja należeć będzie jednak do policji.

Mam rodziców na wsi. czy mogę ich odwiedzić razem z synem ? On zaczerpnie świeżego powietrza a ja sprawdzę co u nich.

Nie. Przepisy są jasne.Zakaz poruszania się obejmuje wszystkich i jak precyzuje rozporządzenie rządowe ograniczone jest do:
załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Jeśli rodzice nie wymagają stałej opieki, nie powinni być odwiedzani. Izolacja ma na celu zlikwidowanie ryzyka, że państwo wykonując czynności życiowe możecie ulec zarażeniu, nie wiedząc o tym. Takie spotkanie moze spowodować zarażenie kolejnych osób.

Obowiązują nowe ograniczenia w związku z koronawirusem, przez co osoby do 18 roku życia nie mogą przebywać same w miejscach publicznych. Czy osoba niepełnoletnia (15 lat) może w ramach wolontariatu wyjść sama i pomóc osobie w grupie ryzyka/na kwarantannie np. Zrobić zakupy/wyjść z psem?

Niestety przepis jest jasny i osoby do 18-roku nie mogą poruszać się same. Można jednak warto zaopatrzyć się w specjalne pismo podpisane przez szefa centrum wolontariatu, które wyjaśnia, że samodzielne wyjście jest koniecznością. Tak jest np. w przypadku osób, które mimo nie przekroczenia 18-roku życia pracują już zawodowo. Policja respektuje tego rodzaju "przepustki".

Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

Mam pytanie, mam 19 lat czy w sobotę mogę opuścić dom w celu wyjazdu aby zawieźć książki do koleżanki ze szkoły? Jestem w kropce, ponieważ nie wiem co zrobić, a chciałabym wyjechać?

Niestety, zgodnie w rządowymi wytycznymi nie może pani udać się w tą podróż, a w razie kontroli jest pani narażona na prawne konsekwencje. Nie wolno opuszczać domu za wyjątkiem najpilniejszych spraw: możesz przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Czy obecnie można z miejsca zamieszkania ( z rodziną) przejechać do domu w innym województwie ( do rodziny do której miałam się przeprowadzić ) aby tam pozostać w domowej izolacji czy też niekoniecznie?

Niestety taki jest cel izolacji, aby w tym okresie nie przemieszczać się. Jeśli państwo nie wiedzieli się wzajemnie w ostatnim czasie, a któreś z was w tym czasie zostało zarażone, wcześniejsze izolowanie się traci sens. Być może w państwa przypadku tak nie jest, ale zakaz rozciągnięty jest na całe społeczeństwo aby ryzyka takiej sytuacji uniknąć.

Witam mam pytanie ponieważ chcę wybrać się na jedno dniowy biwak niedaleko domu koło lasu wraz z jednym moim kolegą, i on ma swój namiot ja swój więc bezpiecznie, i jest nas tylko dwóch i takie pytanie czy możemy jechać na taki biwak jedno dniowy w 2 osoby ja i on ??

Jak wyjaśnia policja, niestety w razie zatrzymania przez patrol takie tłumaczenie może okazać się niewystarczające. Zakaz poruszania się obejmuje wszystkich i nie dotyczy tylko najpilniejszych spraw życiowy - praca, zakupy.

Czy mogę przewieźć 94 letniego tatę z Gdańska do Warszawy prywatnym 4-osobowym samochodem,
w którym będą podróżowały w sumie 2 osoby z jednej rodziny ? Zaznaczam, ze zarówno mój tata jak i kierowca (jego bratanek) są zdrowi. Jestem jedyna córką i muszę sprowadzić tatę do siebie w Warszawie.

Policja ma prawo podejść do sprawy życiowo. Przewiezienie starszej osoby, w nowe bezpieczne miejsce, osoby nie będącej na kwarantannie, jest sprawą tzw. życiową i jako taka zostanie uwzględniona przy ewentualnym zatrzymaniu.

Witam nasz market ma powierzchnię 1300 m2. Usłyszeliśmy dopowiedz ze musimy iść w sobotę do pracy bo zakaz dotyczy wielkopowierzchniowych marketów budowlanych powyżej 2000m2 nigdzie tego nie słyszałam i chciałam zapytać czy to prawda. Ponad to nie przestrzega się u nas godziny dla seniorów od 10 do 12 chodzą wszyscy i młodzi i starsi. Dodam że sprzedajemy głównie materiały budowlane cementy farby tynki itp. Ale w nazwie naszej firmy nie ma sformułowania sklep budowlany tylko jest centrum usługowe dom i ogród czy to robi jakaś różnice?

Dotyczy to sklepów budowlanych powyżej 2000 m kw. Przedstawiamy oficjalne informacje.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów
W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Ważne! Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. „godzin dla seniora”.

Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin (10:00-12:00) będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Mam pytanie o kwarantanne. mąż wrócił z pracy z zagranicy dostał kwarantannę i nie może on wychodzić. My z nim mieszkamy czy my też nie możemy wyjść na bardzo potrzebne rzeczy takie jak dać psu jeść który jest w kojcu czy wyjście 10m do sklepu?

Od 31 marca, od północy już nie. Rodziny skierowanych na kwarantannę też poddawane są ścisłej izolacji. Zakupy trzeba robić przez inne osoby i odbierać z zachowaniem ostrożności.

UWAGA !!! 31 marca podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnych restrykcji. Część poniższych wyjaśnień, szczególnie odnośnie zasad izolacji i kwarantanny jest już nieaktualna. W miarę pojawiających się problemów i pytań będziemy starali zdobywać wiarygodne informacje.

2 kwietnia schodzę ze statku w Holandii i następnie minibusem będę transportowany bezpośrednio do domu (Rumia). Czy w związku z dzisiejszą zmianą przepisów (25.03) marynarze będą już podlegać obowiązkowi 14-dniowej kwarantanny?

- W świetle przepisów nic się nie zmienia. Ich realizacja w tym względzie pozostaje jednak po stronie służb granicznych - wyjaśnia Tomasz Augustyniak, dyrektor pomorskiego Sanepidu.

Szanowna redakcjo czy jeżeli, żyję ze swoją drugą połówką od 4 latach, nie mieszkamy razem i w tym okresie dojeżdżamy do siebie samochodami, siedząc cały czas w domu, to czy jest to zakazane jeśli bedąc razem w domu znajdują się też pozostali członkowie mojej albo jego rodziny?

Szanowna pani. Druga połówka chodzi zapewne do pracy, pani również. Poruszają się też jego i pani krewni. Ograniczając kontakty przyczyniacie się państwo znacząco do poprawy bezpieczeństwa.

Przebywam na kwarantannie, czy po upływie 14 dni mogę wyjść z domu czy muszę zgłaszać to jakimś służbom?

Nie trzeba zgłaszać do żadnej instytucji informacji o końcu kwarantanny, której obowiązek wynika z przepisów prawa - wyjaśnia słupski sanepid.

Mam pytanie czy po zaostrzeniu zasad mogę z mężem i córką przejechać z mieszkania do domu oddalonego o 85km na czas weekendy i zbliżających się Świąt Wielkiejnocy.

Jeśli państwo na co dzień mieszkacie razem, może się wspólnie przemieszczać w każdych okolicznościach. Omijając jednak miejsca w których przebywają inni ludzie.

Czy mogę spotykać się z chłopakiem we własnych domach dojeżdżając autem do siebie?

Dwie osoby mogą spotkać. Nie muszą być spokrewnione. Tak stanowi zarządzenie.

Czy w związku z wprowadzeniem nowych zaostrzeń dnia 24 marca możemy z mężem wraz z dziećmi udać się na ogródek wypoczynkowy i na nim przebywać? Oczywiscie nie planujemy nikogo zapraszać - chodzi nam o to aby dzieci były na powietrzu

Tak. Jeśli mieszkacie państwo i przebywacie na co dzień razem, możecie bezpiecznie udać się w miejsce w którym nie przebywają inne osoby.

Nowe ograniczenia nie mogą stać 2 osoby przy jednej maszynie a co z górnikami którzy zjeżdżają po 40 osób w jednej klatce?

Ograniczenia do dwóch osób dotyczą sytuacji, kiedy osoby te znajdują się na ulicy. Na stronie gov.pl czytamy "Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji."

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).
Źródło: www.gov.pl

Nowe ograniczenia, nie mogą stać 2 osoby przy jednej maszynie, a co z górnikami którzy zjeżdżają po 40 osób w jednej klatce?

Ograniczenia do dwóch osób dotyczą sytuacji, kiedy osoby te znajdują się na ulicy. Na stronie gov.pl czytamy "Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji."

Mam od 5 dni ból karku i pleców ale brak innych objawów czy to koronawirus?

Objawy kliniczne, które wiążą się z zakażeniem tym wirusem na początku przypominają przeziębienie, z tym że przy przeziębieniu gorączka rzadko osiąga 38 stopni, a przy koronawirusie gorączka wynosi średnio 38-38,5 stopnia. Pojawiają się: złe samopoczucie (o wiele gorsze niż przy przeziębieniu), bóle w klatce piersiowej, oddech zaczyna być krótki i urywany, spłyca się. Jest to sygnał, że wirus już zszedł w dół drzewa oskrzelowego. Podsumowując – początkowe objawy przypominają przeziębienie, później stan się pogarsza, temperatura wzrasta powyżej 38 stopni. To jest rozróżnienie podstawowe. Ale wiele zależy tez od osoby, u której wirus się rozwija. Nie ma jednego, ujednoliconego przebiegu choroby. U jednych pacjentów objawy mogą być o wiele silniejsze, u innych słabsze - takich wyjaśnień udziela prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jeśli ma Pan wątpliwości co do stanu swojego zdrowia należy się skontaktować z lokalnym sanepidem (PSSE Słupsk - 608 205 830) lub zadzwonić na infolinię uruchomiona przez Narodowy Fundusz Zdrowia - tel. 800 190 590.

Mój mąż jest objęty kwarantanną. Wrócił do domu. Czy ja też jestem nią objęta? Jeśli tak, to czy mam iść jutro do pracy? Jeśli nie, to gdzie mam uzyskać zwolnienie?

Osoba objęta kwarantanną powinna nie mieć bliskiego kontaktu z domownikami, czyli musi mieć zapewniony osobny pokój z łazienką. Jeśli do takiego kontaktu dojdzie, również domownicy mający kontakt będą musieli zostać objęci kwarantanną. Jeśli mąż powrócił z zagranicy, to powinien dostać informację o objęciu kwarantanną oraz ulotkę z instrukcjami co do dalszego postępowania. Ponadto dyrektor słupskiego sanepidu wyjaśnił kilka dni temu, że decyzja sanepidu o objęciu kwarantanną jest równoznaczna ze zwolnieniem lekarskim.

Co z osobami z osłabioną odpornością na różne wirusy? Czy są bardziej podatne? Poprzez podawanie sterydów w dzieciństwie, przy każdym okresie grypowym kończę na antybiotyku z zapaleniem oskrzeli lub czasem nawet płuc, jak mogę się chronić przed zakażeniem? Dodam, że mam trójkę dzieci i staram się wychodzić jak najmniej, ale jest to nieuniknione.

Na zainfekowanie wszyscy jesteśmy narażeni w takim samym stopniu. Natomiast dane, które zebraliśmy do tej pory wskazują, że ryzyko ciężkiego przechodzenia choroby i zgonu jest największe wśród osób starszych, wśród osób z obniżonym układem odpornościowym, u osób, które muszą brać leki immunosupresyjne lub mają inne choroby, które obniżają działanie naszego układu odpornościowego. Jeśli chodzi o ochronę przed zakażeniem, to powinniśmy zachowywać podstawowe środki higieny – częste mycie rąk, zasłanianie łokciem twarzy podczas kaszlenia i kichania, jeśli nie mamy chusteczki jednorazowej. Unikajmy tłumu ludzi, jeżeli już stoimy w kolejce, to zachowujmy odległość 1,5 metra. Wtedy jesteśmy bezpieczni.

Wyjaśnia prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik.

Jak zachowywać się podczas kwarantanny domowej, żeby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem domowników?

Jeśli mieszkasz z rodziną maksymalnie ogranicz z nią kontakt i zachowaj odstęp minimum dwa metry. WHO zaleca, żeby osoba przebywająca w kwarantannie domowej została umieszczona w oddzielnej sypialni i korzystała z oddzielnej łazienki. Zwykle jednak w mieszkaniach posiadamy jedną łazienkę. Jeśli osoba przebywająca na kwarantannie nie ma możliwości korzystania z oddzielnej łazienki, po każdym skorzystaniu z toalety/łazienki powinna zdezynfekować ją dostępnymi środkami czystości.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, podczas kwarantanny należy używać oddzielnych naczyń niż pozostali mieszkańcy. W zaleceniach jest też mowa o wietrzeniu mieszkania kilka razy dziennie, zachowania zasad higieny, częstym myciu rąk i dezynfekowaniu powierzchni, takich jak blaty, klamki i ekrany telefonów.

Jeśli podczas kwarantanny domowej nie da się uniknąć kontaktu z innymi osobami w mieszkaniu, one również muszą zostać poddane kwarantannie domowej. Decyzję o takiej kwarantannie można uzyskać w Sanepidzie, a decyzja taka działa jak zwolnienie lekarskie.

Czy można rozpoznać zakażenie koronawirusem u dziecka chorego na astmę?

Zakażenie koronawirusem jest chorobą, której w żadnym razie nie można rozpoznać na podstawie objawów klinicznych, ani u dorosłych ani u dzieci. Diagnozuje się ją tylko na podstawie wykonanego testu diagnostycznego. Na dzień dzisiejszy testy są dla naszego regionu wykonywane tylko w szpitalu zakażnym w Gdańsku.

Agnieszka Serafin, pediatra w SPMZOZ w Słupsku

Wiadomo, że choroba daje objawy od 7-10 dni od zakażenia, czy jest możliwość zarażania innych w czasie od kontaktu z chorym do wystąpienia objawów?

Zdania ekspertów są w tej kwestii podzielone, jednak należy pamiętać, że w niektórych przypadkach choroba przebiega bezobjawowo bądź objawy choroby są na tyle łagodne, że osoba zakażona je lekceważy. Zdecydowana większość pacjentów – około 80% - wymaga leczenia takiego, jak przy zwykłym przeziębieniu. Dlatego zakażony może zarażać innych, sam nie mając poważniejszych symptomów choroby.

Odpowiedź na podstawie wypowiedzi Tomasz J. Wąsika, kierownika Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Mój mąż jest marynarzem śródlądowym (kanały niemieckie, holenderskie, francuskie), umowa o pracę w Luksemburgu. Jutro - niedziela 22.03.2020r będzie przekraczał granicę polsko-niemiecką samochodem. Do tej pory była mowa, że marynarze są zwolnieni z kwarantanny. Jak sytuacja wygląda teraz po ogłoszeniu epidemii?

Po ogłoszeniu epidemii, nic nie zmieniło jeśli chodzi o kwarantanny załóg marynarskich, których ona nie obowiązuje - wyjaśnia Tomasz Augustyniak, Pomorski Inspektor Sanitarny. Dotyczy to oczywiście tych, którzy nie wykazują objawów choroby.

Gdzie należy zgłosić przypadki łamania kwarantanny domowej? Znam osobę, która wróciła z Niemiec i powinna zostać w domu, ale widują ją chodzącą po mieście.

Policja w ramach patroli odwiedza te osoby, które są objęte kwarantanną, sprawdzając, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Dlatego przypadki łamania kwarantanny możemy zgłaszać właśnie do nich. Przypominamy, że kary za złamanie zasad kwarantanny uległy zaostrzeniu – w tej chwili grzywna może wynosić nawet 30 tysięcy złotych.

Czy osoba pracująca w Niemczech - dokładnie w Berlinie - gdy wjedzie do Polski będzie musiała poddać się kwarantannie?

Tak, po przekroczeniu granicy każdy z wracających do kraju zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje: osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie; cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie oraz zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.

Informacja podana na stronie www.gov.pl

Wraz z innymi pracownikami Scani otrzymałem wypowiedzenie z powodu koronawirusa. Ja oraz pozostałe osoby byliśmyzatrudnieni przez firmy agencyjne na umowy zlecenia. Rynek pracy jest teraz mocno zagrożony i nie wiem czy uda mi się znaleźć jakąkolwiek pracę. Czy w dobie kryzysu istnieje pomoc dla osób takich jak ja?

Na razie nie mamy żadnych nowych i dodatkowych ofert, bo rząd nic takiego nie zaoferował. Jednak osoba, która traci pracę może jeszcze skorzystać ze wszystkich możliwości i form wsparcia bezrobotnych i pracodawców , które oferujemy od początku roku. Trzeba się tylko z nami skontaktować, choć obecnie pracujemy głównie zdalnie - mówi Paweł Kądziela, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku.

Co może zrobić pracująca matka, której dziecko nie uczęszcza do żadnego przedszkola czy żłobka? Dzieckiem zajmowali się do tej pory dziadkowie, którzy - jak wiadomo - w obecnej sytuacji, zajmować się dzieckiem nie powinni.

Niestety w takim wypadku nie należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on tylko wtedy, gdy nastąpiło zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Jeśli nie chcemy oddawać dziecka pod opiekę dziadków, to powinniśmy rozważyć wykorzystanie zaległego lub obecnego urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego. W obu przypadkach decyzję o udzieleniu nam takiego urlopu podejmujemy w porozumieniu z pracodawcą.

Informacje pochodzą ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz od kierowniczki słupskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

W jaki sposób leczymy pacjentów zakażonych SARS-CoV-2?

Zdecydowana większość pacjentów – około 80% - wymaga leczenia takiego, jak przy zwykłym przeziębieniu. Nie rozwija się u nich zapalenie płuc, więc leczymy typowo objawowo. Około 14% pacjentów zakażonych koronawirusem wymaga hospitalizacji, gdyż wirus wywołuje zapalenie płuc. W takim przypadku też leczymy objawowo, ale tu musi być to już leczenie szpitalne. Nie mamy swoistych leków przeciwko temu wirusowi, więc leczymy tylko objawy, nie zwalczamy przyczyny, bo nie mamy czym jej zwalczać. Nie ma jeszcze żadnego leku skierowanego przeciwko temu wirusowi.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czy choroba może przebiegać bezobjawowo?

W niektórych przypadkach, mamy takie dowody, choroba przebiega bezobjawowo bądź objawy choroby są na tyle łagodne, że osoba zakażona je lekceważy. Ale tak jest z wieloma zakażeniami wirusowymi – grypa też może przebiegać z łagodnymi objawami u niektórych pacjentów, a u niektórych objawy te będą bardzo ciężkie. Oznacza to, że spectrum przebiegu choroby jest dosyć szerokie – od praktycznie bezobjawowego, niemanifestującego się klinicznie, aż po ciężką chorobę i zgon.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czy istnieją leki na chorobę Covid-19?

Nie ma leku, którym moglibyśmy leczyć przyczynę choroby, więc na razie leczymy objawy. Próbowane są różne preparaty, które stosujemy przy zakażeniu wirusem ebola bądź przy zakażeniu HIV czy przy malarii. Są doniesienia, ze one mogą skutkować, ale to są dana dotyczące bardzo małej grupy osób, to nie są typowe badania nad wprowadzeniem nowych leków.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czy możemy być spokojni o swoje dzieci?

Oczywiście, że powinniśmy się troszczyć o swoje dzieci, nie narażać ich na niebezpieczeństwo zakażenia, bo z reguły dzieci przechodzą to zakażenie bezobjawowo albo z lekkimi objawami, ale może też dojść też do ciężkiego przebiegu – nikt nie jest w stanie tego przewidzieć, więc ograniczajmy troszeczkę wolność naszym dzieciom, chrońmy je przed zakażeniem.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Podejrzewam u siebie koronawirusa, co mam zrobić?

Jeśli podejrzewamy, że możemy być zakażeni, wtedy kontaktujemy się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, kontaktujemy się z telefonami inspektora sanitarnego, które bez problemu możemy znaleźć w internecie. Podczas rozmowy będziemy musieli odpowiedzieć na serię pytań, później zostaniemy poinstruowani, co należy zrobić. Jeśli jest to niemożliwe, bo nie możemy się dodzwonić, to w ostateczności możemy udać się do najbliższego oddziału szpitala zakaźnego w swoim regionie, ale należy pamiętać, aby zachować wszelkie środki ostrożności załóżmy maseczkę, rękawiczki oraz dostępną nam odzież ochronną.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czym jest koronawirus SARS-CoV-2 i jak powstał?

Mamy do czynienia z czymś nowym. Wszyscy się pytają, czym właściwie jest ten koronawirus i skąd się wziął, dlaczego przedtem go nie było. Koronawirusy są nam znane od dawna, koronawirusy atakują zarówno ssaki, jak i ptaki – w tym człowieka. My do tej pory znamy cztery koronawirusy, które regularnie krążą w naszej populacji i w Polsce. Większość z Państwa była już kiedyś zakażona którymś z tych koronawirusów, z tym że te koronawirusy nie dawały ciężkich chorób, nie dawały zapalenia płuc – było to zwykłe przeziębienie. Natomiast koronawirusy jako grupa wirusów mają jedną niebezpieczną cechę – są bardzo zmienne i mają zdolność do przeskakiwania między gatunkami. Do tej pory trzy razy się tak stało: w roku 2002, kiedy jeden z koronawirusów, który teraz nazywamy SARS, przełamał barierę gatunkową i zaczął atakować człowieka. Powstała wtedy epidemia, zginęło około 9 tys. osób. Wirus potem się wyciszył, obecnie go w populacji nie ma. Drugi przypadek to rok 2012 i jest to wirus MERS, który jest do tej pory obecny na Bliskim Wschodzie, jest to również bardzo niebezpieczny wirus, o wysokiej śmiertelności, jest to wirus, który przeniósł się z wielbłądów na człowieka. Z tym że ten wirus, mimo że ma wysoką śmiertelność, to ciężko przenosi się z człowieka na człowieka. Z powodu tego wirusa zginęło do tej pory około 2 tys. osób. Natomiast sytuacja, z którą teraz mamy do czynienia, która pojawiła się w grudniu (choć ja osobiście uważam, że wcześniej, a w grudniu to zostało wykryte) – wirus, który w Chinach przeszedł z jakiegoś zwierzęcia (nie wiemy jeszcze z jakiego), jest to bardzo genetycznie zbliżony wirus do wirusa SARS, dlatego nazywamy go SARS-CoV-2. Ma on jedną cechę, która jest bardzo niepokojąca – bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka. Ma o wiele mniejszą śmiertelność niż wirus SARS, ale łatwiej się przenosi, dlatego już spowodował pandemię. Jest na całym świecie.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Dlaczego wirus powstał właśnie w Chinach?

Wirus mógł powstać w każdym innym miejscu na ziemi – nie ma to dużego znaczenia. Duże znaczenie natomiast przy zoonozach (czyli infekcjach przenoszących się ze zwierząt na człowieka) ma gęstość populacji zwierząt, które są rezerwuarem, jak i gęstość populacji ludzi. Jeśli są one duże, to prawdopodobieństwo jest większe. Ale do takiej sytuacji mogło dojść w każdym miejscu świata.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czy wirus może przenieść się na człowieka ze zwierząt?

To pytanie rozumiem w ten sposób, że chodzi o sytuację obecną – że mamy zwierzęta domowe, mamy zwierzęta gospodarcze, ktoś je zakaził i czy my możemy się zakazić od nich. Odpowiedź brzmi: nie. Nie mamy żadnego dowodu na to, żeby ze zwierząt domowych lub gospodarczych wirus przechodził na człowieka. Te zwierzęta domowe – nasz ukochany pies, kot, świnka morska lub zwierzęta gospodarcze nie są rezerwuarem dla tego wirusa, nie mamy na to żadnych dowodów.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czy kiedy się ociepli pandemia wirusa się zatrzyma?

Kiedy się ociepli, przyjdzie wiosna, pandemia może wyhamować, ale nie musi. Nie wiemy jeszcze nic na ten temat. Większość koronawirusów, tych czterech, z którymi mieliśmy cały czas do czynienia, wycofują się w okresie letnim i powracają znowu w okresie jesienno-zimowym. Jak będzie z SARS-CoV-2 nikt nie jest w stanie powiedzieć.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czy mogę się zarazić koronawirusem przez przesyłki z Chin?

Sprawa przesyłek z Chin czy z Włoch jest w internecie szeroko dyskutowana. Wirus na powierzchniach przedmiotów stosunkowo szybko traci zakaźność. Jeżeli ta przesyłka idzie dzień-dwa i dopiero do nas dociera, nie musimy się obawiać. Chyba że listonosz, który ją nam przekazywał jest zarażony i nam na nią nakichał – wtedy może być niebezpieczeństwo. Natomiast wewnątrz tej przesyłki, nawet jeżeli w środku był wirus, już dawno nie jest on zakaźny.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czym jest inkubacja wirusa i co oznacza?

Jest to czas wylęgania, czyli czas od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów klinicznych. Jest on dosyć szeroki – waha się od 2-3 dni do nawet 7-10 dni. Zależy to od tego, w jakim stanie jest nasz organizm, jaką dawkę wirusa otrzymaliśmy podczas zakażenia. Średnio ten okres obliczony dla naszej europejskiej populacji wynosi około 5,5 dnia.

Wyjaśnia: prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czy sprzedawca może odmówić nam sprzedaży, jeśli płacimy gotówką? Wiadomo, że zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią unikaniu płatności gotówka, ale nie każdy ma taką możliwość.

- Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim banknoty i monety są podstawowym środkiem płatniczym w naszym kraju. Oznacza to, że sprzedawca nie może nam odmówić przyjęcia gotówki. Warto wspomnieć, że sprzedawca odmawiając zawarcia umowy sprzedaży naraża się tym samym na odpowiedzialność wynikającą z artykułu 135 Kodeksu Wykroczeń, który mówi, że „Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny” - wyjaśnia Jan Leonczuk, powiatowy rzecznik konsumenta.

Czy jeśli jesteśmy objęci kwarantanna domową, to musimy starać się o zwolnienie z pracy?

Decyzja sanepidu o objęciu kwarantanną jest równoznaczna ze zwolnieniem lekarskim – wyjaśnia Włodzimierz Sławny, dyrektor słupskiego sanepidu.

Kiedy nasz bliski wraca z zagranicy, będzie objęty nakazem kwarantanny, a będzie mieszkał z nami?

Osoby powracające z zagranicy mają kilka możliwości:
- Jeśli rodzina nie chce ich przyjąć, to wojewoda wyznaczy miejsce, gdzie przejdą kwarantannę.
- Jeśli rodzina ma pokój, który może przeznaczyć dla przechodzącego kwarantannę, to wtedy on w niej przechodzi kwarantannę, a rodzina nie. - W takiej sytuacji rodzina z powracającym nie może się całować i utrzymywać z nim bezpośrednich kontaktów. Może mu przygotowywać wyżywienie, ale musi je podstawiać pod drzwiami i on je zamknięty w pokoju. Rodzina także nie kontaktuje się z powracającym, gdy on się myje i korzysta z toalety. Ma też on obowiązek dezynfekowania łazienki, gdy z niej korzysta.
- Jeśli rodzina nie ma odrębnego pokoju dla powracającego z Zachodu, to wtedy cała rodzina podlega 14-dniowej kwarantannie, a wspomagają ją sąsiedzi, policja i ośrodek pomocy społecznej.
Wyjaśnień udzielił dyrektor słupskiego sanepidu.

Czy można wychodzić na spacery?

Rządowe zalecenia izolacji społecznej sprawiły, że znacznie więcej osób odwiedza parki i lasy. O ile sam spacer nie jest dla nas szkodliwy, to należy pamiętać, aby wychodząc z domu nie tworzyć skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Aby zachować bezpieczeństwo podczas spaceru, należy wybrać miejsce ustronne, bez innych spacerowiczów, wychodzić na spacer tylko w towarzystwie osób, z którymi przebywamy na co dzień (tzn. naszych domowników), udając się do lasu, wybierzmy transport własnym samochodem lub rowerem zamiast komunikacji publicznej, unikaj dotykania ławek, stołów, poręczy i innych powierzchni, po powrocie do domu dokładnie umyj ręce.
Źródło informacji: strona ministerialna lasy.gov.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek

Ja mam pytanie

Czy mogę jechać odwiedzić dziewczynę która mieszka 60 km ode mnie i dojeżdżam do niej samochodem sam raz na tydzień i czy mogę za to ponieść jakieś konsekwencję? Mieszka z rodzicami i ja też.

P
Patryk

Witam, mieszkamy z narzeczoną w innych oddalonych od siebie o 200km miastach, czy w związku z obecnymi ograniczeniami mogę pojechać po nią samochodem i przywieźć do siebie czy podlega to karze grzywny?

G
Gość

Taka to "pandemia":

"Grypa w Niemczech sprzed dwóch lat i porównanie zachorowalności i śmiertelności z obecną pandemią...

Podczas niezwykle silnej fali grypy (najwyższej w zgonach od 30 lat) w sezonie 2017/2018 zachorowało 9 milionów Niemców - tyle wizyt u lekarza zanotowano z powodu grypy.

Zmarło wtedy 25 100 osób.

Covid-19 (stan w Niemczech na dziś, 20 III) - zgłoszonych zachorowań: 19.848, Zgonów: 68.

https://www.tagesspiegel.de/wissen/rund-25-000-todesfaelle-durch-influenza-staerkste-grippewelle-der-vergangenen-30-jahre-in-der-saison-2017-2018/25069772.html?fbclid=IwAR3YU3B2edNncZ3mCxgfnymFlv_0dz6SqQigl9p3N3R66FhLZlkgnk1GNxc

l
leszek

Odnosze wrazenie ze Ja w 2019 roku w styczniu przeszedlem ta chorobe. Mialem zapalenie pluc , leczylem sie w szpitalu .

G
Gość

Rozpoczyna się zdalne nauczanie i musze dotrzeć samochodnem z domu rodzinnego 90km do akademika, gdzie mieszkam z rodzeństwem i mam wszystkie potrzebne rzeczy do nauki. Czy obowiazuje mnie w takiej sutuacji zakaz przemieszczania?

R
R...

Chcę jutro jechać samochodem i być sam na działce. Mam zgodę na budowę. Czy mogę to traktować jako wyjazd do pracy?

P
Pielęgniarka

Dlaczego nie podają informacji o zagrożeniu jakim jest zarost u mężczyzn?! Pod brodą jest ciepło j wilgotno, a to raj dla wirusa. Przecież mężczyźni nie są w stanie co 10 minut dezynfekować DOKŁADNIE! Wszystkich włosków i skory. Twarz jest narażona na kontakt tak jak dłonie.

G
Gość
21 marca, 09:08, Gość:

Pod jaki numer dzwonić aby zgłosić osobę która wychodzi z domu pomimo kwarantanny.

Jest to osoba która wróciła z Niemiec.

Na policję

G
Gość

Dr Marecki doradza... 😂

G
Gość

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony,ale szef zamknął się z powodu pedemiki koronawirusa

G
Gość
21 marca, 9:08, Gość:

Pod jaki numer dzwonić aby zgłosić osobę która wychodzi z domu pomimo kwarantanny.

Jest to osoba która wróciła z Niemiec.

Na policje dzwon

G
Gość

Nie rozumiem ,jeżeli jest w tym samym mieszkaniu na kwarantannie w osobnym pokoju , to reszty współmieszkańców kwarantanna nie obowiązuje.!!! To jest nienormalne, bo nawet przechodząc do łazienki może roznieść wirusa!!!!!

G
Gość
21 marca, 09:08, Gość:

Pod jaki numer dzwonić aby zgłosić osobę która wychodzi z domu pomimo kwarantanny.

Jest to osoba która wróciła z Niemiec.

112 a oni już wiedzą gdzie to zgłosić.

G
Gość

PYTANIE?

? JAKIE LEKARSTWA STOSUJĄ POLSKIE SZPITALE PODCZAS LECZENIA KORONAWIRUSA ?

? JAKIE STOSUJĄ POLSCY LEKARZE METODY I ŚRODKI W PRZYPADKU TEJ CHOROBY ?

? KIEDY BEDZIE W POLSCE STOSOWANY SZYBKI TEST PRZESIEWOWY ?

? KIEDY ZASTOSUJĄ METODĘ PODAWANIA OSOCZA OD OZDROWIEŃCÓW ?

G
Gość
21 marca, 09:57, Gość:

Moje pytanie: jaki cel i sens ma tyle działań w kraju (zawieszenie zajęć w szkołach, zamknięte przedszkola, uczelnie wyższe, instytucje kultury, urzędy, ograniczenia dla społeczeństwa, zalecenia służb medycznych, kwarantanna i wiele, wiele innych), jeśli car - pan i władca tego kraju ogłasza, że nie ma przesłanek do przesunięcia wyborów? Jakim tyranem, despotą i dyktatorem trzeba być, żeby narażać życie i zdrowie milionów Polaków dla osiągnięcia korzyści własnej, żeby utrzymać się przy władzy. Zamy przecież przypadki z naszej historii - po trupach do celu. Dziwny zbieg okoliczności...wszyscy dyktatorzy świata byli niskiego wzrostu.Przeczysz sam sobie.

Przesunięcie wyborów na późniejszy termin to utrzymanie się przy władzy dłużej.

Chcesz jak najszybciej zmiany to wybory nie powinny być opóźniane.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3