Aktualizacja. SP nr 1 w Miastku do likwidacji. W budynku ma powstać m.in. noclegownia

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Halina Gierszewska - naczelnik wydziału oświaty w miasteckim ratuszu
Halina Gierszewska - naczelnik wydziału oświaty w miasteckim ratuszu Andrzej Gurba
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W Urzędzie Miejskim w Miastku powstał nowy plan reorganizacji gminnej oświaty (wcześniej były inne). Całościowo ma zostać zrealizowany do 2023 r. Zakłada likwidację Szkoły Podstawowej nr 1 w Miastku oraz przekształcenie szkół w Słosinku i Piaszczynie w placówki z oddziałami 1-3 oraz przedszkolami. Ma powstać żłobek.

Według wydziału oświaty miasteckiego ratusza główne problemy gminnej oświaty to: spadek liczby uczniów, zbyt duża liczba szkolnych obwodów w mieście (są trzy) – co ma powodować tworzenie mało licznych klas (większe koszty), mało liczne szkoły w Słosinku i Piaszczynie. Z czynników ekonomicznych ratusz wymienia m.in.: konieczność zatrudniania nauczycieli na zastępstwa (z powodu rocznych urlopów zdrowotnych, zwolnień lekarskich), funkcjonowanie osobnych kuchni w trzech szkołach miejskich, mało liczne oddziały.

Do budynku SP nr 1 mają przenieść się m.in. ośrodek pomocy społecznej oraz noclegowania

W tym roku szkolnym (2020/21) proponuje się: łączenie mało licznych oddziałów (już to się dzieje), redukcję zatrudnienia pracowników niepedagogicznych.
Ratusz chce, aby do 30 listopada br. podjęta została uchwała intencyjna w sprawie likwidacji SP nr 1 w Miastku (etaty pracownicze mają zostać utrzymane). W budynku, który zajmuje szkoła, planuje się umieścić: ośrodek pomocy społecznej, noclegownię, organizacje pozarządowe, ZHP. Koszty dostosowania obiektu szacuje się na 500 tys. zł. Uczniowie z obecnej SP nr 1 mają zasilić dwie pozostałe miejskie placówki.

Według planu 2 mln zł oszczędności

Po reorganizacji w SP nr 2 w roku szkolnym 2021/2022 ma być 477 uczniów w 20 oddziałach, w roku szkolnym 2022/2023 – 399 uczniów w 17 oddziałach. W SP nr 3 w roku szkolnym 2021/2022 ma być 671 uczniów – 29 oddziałów, w roku szkolnym 2022/2023 – 585 uczniów w 25 oddziałach.
Według wyliczeń ratusza oszczędności w pierwszym roku po likwidacji SP nr 1 mają wynieść prawie 2 mln zł.

Z kolei w obecnej siedzibie ośrodka pomocy społecznej planuje się umieść oddziały przedszkolne i stworzenie żłobka. Koszt adaptacji to 1,2 mln zł. Nowe przedszkole i żłobek miałyby działać od września 2022 r.

Zmiany w szkołach w Piaszczynie i Słosinku

W 2021 r. planuje się przekształcenie szkół w Słosinku i Piaszczynie w placówki z klasami 1-3 oraz oddziałami przedszkolnymi. Zakłada się dostosowanie tych placówek pod małe dzieci.

Trzeba wydać w tych latach około 13 mln zł, aby dostosować szkoły, a i obecne przedszkola, do prowadzenia oddziałów przedszkolnych zgodnie z wymaganiami MEN.

Ten plan będzie teraz omawiany m.in. przez radnych.

Burmistrz: tak naprawdę chodzi o przeniesienie, a nie o likwidację

Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz mówi, że jest zbyt mało uczniów, aby w mieście funkcjonowały trzy szkoły podstawowe. – SP nr 1 i SP nr 3 są blisko siebie, a SP nr 3 ma nieporównywalnie lepszą bazę – mówi Danuta Karaśkiewicz, burmistrz Miastka. – Gwarantujemy zatrudnienie dla wszystkich pracowników. Chcemy podpisać stosowne porozumienie ze związkami zawodowymi.

Danuta Karaśkiewicz mówi też, że obiekt SP nr 1 to dobra lokalizacja na usługi publiczne (ops, organizacje pozarządowe). – Tym samym zwolni się miejsce w dotychczasowej siedzibie ośrodka pomocy społecznej na dodatkowe oddziały przedszkolne i żłobek – oznajmia D. Karaśkiewicz. Jej zdaniem, tak naprawdę nie ma likwidacji SP nr 1, a przeniesienie uczniów, nauczycieli i innych pracowników.

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: SZKOLNY PROTEST W MIASTECKIM RATUSZU

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie