Akwapark w Słupsku. Darmowy koncert życzeń trwa

Bogumiła Rzeczkowska bogumila.rzeczkowska@mediaregionalne.pl
Budowa słupskiego Parku Wodnego Trzy Fale.
Budowa słupskiego Parku Wodnego Trzy Fale. Łukasz Capar
Park Wodny Trzy Fale na razie zalewają fale roszczeń. Ratusz nie płaci wykonawcy. I włącza licznik kar. Termochem wzywa do zapłaty za wykonane prace. I żąda gwarancji bankowych.

- Tak źle jeszcze nie było. Nie rozumiem tego, co się w Słupsku dzieje. To jakieś kuriozum. Nikt ze mną nie chce rozmawiać. Dołożyłem do budowy osiem milionów złotych. Na pewno więcej nie dołożę - Czesław Byczek, prezes Termochemu, zapowiada, że poda miasto do sądu.

Zobacz także: Fałszerze akwaparku znowu znaleźli się w prokuraturze

Tymczasem harmonogram inwestycji przewiduje termin zakończenia robót na 30 kwietnia tego roku, a odbiory, rozruchy i użytkowanie w maju. Tak jeszcze dwa miesiące temu informował nas ratusz. Wszystko wskazuje na to, że to wersja bardzo optymistyczna, a właściwie kosmiczna. Pod koniec roku, zwłaszcza budżetowego, zrobiło się nerwowo.

Już 13 grudnia Dawid Zielkowski, rzecznik słupskiego ratusza, poinformował nas:

- Zgodnie z kontraktem zawartym na realizację parku wodnego naliczono wykonawcy (solidarnie wszystkim firmom, wchodzącym w skład konsorcjum wykonawczego) kary umowne za zwłokę w wykonaniu parku wodnego, liczoną od daty umownej realizacji inwestycji. Miasto Słupsk wzywa wykonawcę do zapłaty kar umownych. Wezwany został także Tiwwal w upadłości.

Zobacz także: Aquapark. Oszuści przechytrzyli prokuratorów (szczegóły)

- Wszystkie firmy wchodzące w skład konsorcjum kwestionują swoją odpowiedzialność z tytułu kar umownych - dodał rzecznik.

Pod koniec grudnia miasto wstrzymało Termochemowi płatności na ponad trzy miliony złotych na poczet kar umownych z powodu opóźnień na placu budowy. Zwróciło się też do ubezpieczyciela Termochemu - Hestii po 2,8 miliona złotych z tytułu gwarancji należytego wyko­- nania. Prezes Byczek także nie zasypia gruszek w popiele.

- I co dostał prezydent pieniądze z Hestii? - pyta. - Ja odwołałem się do ubezpieczyciela i wykazałem, dlaczego są opóźnienia. To nie jest tak, że dawaj kasę! - odpiera prezes, który winą obarcza brak zainteresowania ze strony miasta, a przede wszystkim brak potwierdzenia wykonania robót przez Bud-Invent, czyli nadzorującego inżyniera kontraktu.

Zobacz także: lle będzie kosztował Słupsk park wodny Trzy Fale?

- Miasto wymyśliło świat saun. Był istny koncert życzeń. Wszystko się rozrosło. Kubatura zwiększyła się o 30-40 procent. Kto to zrobi za darmo? Trzeba było wyburzyć część ścian i stropów. Teraz znowu budujemy, ale do dzisiaj inżynier kontraktu nie potwierdził nam tego. Dwa razy o to wystąpiłem. Bez skutku. Są inne świetliki w dachu, trzeba zmienić wentylację, a my nie mamy nawet projektów branżowych. Za budowlany zapłaciłem sam. Może to wynika z tego, że kadra inżyniera kontraktu nie ma, jak się okazało, żadnego doświadczenia przy takich inwestycjach.

Według ratusza, kontrakt z wykonawcą przewiduje wynagrodzenie ryczałtowe za zaprojektowanie i wybudowanie parku wodnego, więc miasto nie przewiduje wzrostu wydatków na inwestycję.

- Bałaganiarstwo, złe przygotowanie i po prostu nie mają pieniędzy - wylicza prezes Byczek. - Wezwałem miasto do zapłaty tych trzech milionów za wykonane prace. Z czego mam zapłacić podwykonawcom? W ubiegłym tygodniu wystąpiłem o pięć milionów za wybudowanie dróg (na terenie należącym do Jerzego Malka, za które miasto nie chce zapłacić - red.) oraz zażądałem gwarancji bankowych. Jeśli ratusz nie ma pieniędzy, niech znajdzie bank, który mi zapłaci za roboty. Jednak miasto nie ma zamiaru płacić.

Zobacz także: Ratusz: otwarcie akwaparku Trzy Fale w maju

- Miasto otrzymało od Termochemu wezwanie do zapłaty 3,1 miliona złotych. To kwota równa tej, która została wyegzekwowana od wykonawcy na poczet kar umownych - mówi Dawid Zielkowski.

- Nie uznajemy więc tych roszczeń. - Kiedy Tiwwal i Holma opuściły plac budowy, a ja wziąłem ją na siebie, ostrzegałem, że termin zakończenia inwestycji (30 czerwca 2012 r. -red.) jest nierealny, bo już były opóźnienia. Jednak prezydent Maciej Kobyliński przyrzekł mi, że postara się je usprawiedliwiać.

A pieniądze na dodatkowe roboty? Mieliśmy w sądzie polubownie załatwić te formalności. I co? - kwituje prezes Byczek. - Czy prezydent myśli, że jeśli mi nie zapłaci, to przyspieszy budowę?

Wideo

Komentarze 43

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mały przedsiębiorca

Proszę Pana Prezydenta by zakończył spory i ruszył budowę. Państwo i podatki rujnują małych przedsiębiorców. Naprawdę wiele małych firm wiążąc umowy na akwaparku czasami zrezygnowało z innych kontraktów gdzieś w Polsce by móc choć na miejscu pracując podbudować sytuację przedsiębiorstwa. Kokosów nie było ale jednak na przeżycie starczało. W tej chwili firma jedna z drugą boryka się z problemem co zrobić z ludzmi bo pracy brak. Na pewno kilkanaście osób pójdzie w odstawkę. I co dalej? Słupski rynek zdominowany jest przez wiele firm, które potworzyły się wiele lat temu w czasach komunizmu i ręka rękę myje. Mała firma nie ma szans przeżycia i zdobycia jakiegokolwiek kontraktu. Jeszcze raz proszę byście przestali się nawzajem tłuc i dojdzcie do porozumienia.

j
ja

Na Braillea sprzedali działki uzbrojone lecz prad podłaczyli po dwóch latach , bo w ratuszu zapomnieli ,że trzeba powiadomic energe i zrobic projekt. Na tej samej ulicy zrobili wode i kanalize nie zostawiając wyjść na podłączenie dzięki czemu każdy miał przyjemność rozebrać nowa drogę /legalnie lub nie tego juz nikt nie sprawdza/ No i po co zakładać oswietlenie skoro bezczelny pan bORECKI oswiadczył ,ze poświata z nowo wybudowanej drogi będzie wystarczajaca/pomijam kwestie wybudowania drogi/ bo w/g mnie oswietlenie drogi na osiedlu domków to nowość w tym kraju dla tego pana. Tak w skrócie wyglądaja kompetencje ratusza

S
Słupszczanin

Nie wiem czy ktokolwiek to zauważył, no bo przecież sensacja ale wiele słupskich małych firm padnie na pysk jeżeli sprawa się nie wyjaśni. Praktycznie wstrzymano wszystko, nie wiem jak dalej te sprawy się potoczą ale jeżeli osoby odpowiedzialne za ruszenie tego wszystkiego nie wezmą się w garść to oznaczać będzie wyrok na firmy podwykonawcze tej budowy. Ludzie miejcie serce i przestańcie walczyć.

Ł
Łukasz
PREZES BYCZEK HAHAHA TO JEST DOBRE TEN CZŁOWIEK NIE MA ZIELONEGO POJĘCIA O BUDOWANIU WSZYSTKO CO ZROBIŁ JEST BUBLEM NA TEJ BUDOWIE (WIEM CO MÓWIE BO PRACUJE U NIEGO MÓJ WSPÓŁMAŁŻONEK PRZY TEJ BUDOWIE) OBSŁUDZE BUDOWY PRZEDŁUŻONO UMOWY O PRACE KTÓRE SKOŃCZYŁY SIĘ Z KOŃCEM ROKU ALE OCZYWIŚCIE DANO IM DO PODPISANIA PODANIA O ZWOLNIENIE NA KTÓRYM NIE BYŁO DATY SAMI JĄ SOBIE WSTAWIĄ PRAWNICY TERMOCHEMU JAK BĘDZIE TAKA POTRZEBA .NA ZAKUPY MATERIAŁÓW NIGDY NIE BYŁO PIENIĘDZY A JEŚLI JUŻ ZDOŁALI ZAMÓWIĆ COŚ NA TERMIN TO ZAWSZE BYŁO TO NAJGORSZEJ JAKOŚĆI NP.NAJGORSZA STAL ZBROJENIOWA,NAJGORSZĄ IZOLACJE NAJGORSZE(BO NAJTAŃSZE)BLOCZKI DO MUROWANIA ŚCIAN NAJGORSZE I NAJTAŃSZE ONA I DRZWI,PŁYTKI 3GATUNKU KTÓRE SIĘ ROZWARSTWIAJĄ NA ŚCIANE I WIELE INNYCH ŻECZY PODWYKONAWCĄ PŁACILI (OKOŁO 30DNI PO CZASIE)DOPIERO JAK MIASTO ZAPŁACIŁO ZA DANY ETAP PRAC MÓWIONO IM ŻE NIE PŁACĄ BO MIASTO NIE ZAPŁACIŁO A PRZECIEŻ ONI MAJĄ UMOWY Z TERMOCHEMEM A NIE Z MIASTEM ZMUSZANO ICH DO PODPISYWANIA PISM O NIEZALEGANIU PRZEZ TERMOCHEM(A W RZECZYWISTOŚCI BYŁO INACZEJ) PROJEKTY O ILE TAK JE MOŻNA WOGÓLE NAZWAĆ ZAWIRAŁY I ZAWIERAJĄ WIĘCEJ BŁĘDÓW NIŻ INFORMACJI TEN POŻAL SIĘ BOŻE PREZES TO TO POPROSTU OSZUST DA KTÓREGO NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM JEST TO ŻE NIE ZDĄŻYŁ WYPROWADZIĆ KASY Z TERMOCHEMU ZANIM MIASTO WYSTĄPIŁO DO UBEZPIECZYCIELA
Pisze ten który ledwo wyzebral tu prace, pensje ma, a i tak zarzeka! Polska rzeczywistość. Skończcie te papierkowe potyczki i ruszcie te budowe. Chciałbym wreszcie skorzystać z tego akwaparku. Nie stać mnie na włajaże po wiekszych miastach, więc niech choć ten ośrodek pozwoli troche sie rozerwac.
P
Pan

Ale jesteście naiwni.
Nic nie dzieje się poza chytrym planem.
Cel planu wyłożył Prezydent na letniej sesji MR - chce dotrwać do końca kadencji.
Pytanie - po co jeździł Prezydent tak często do Brukseli w 2012 roku mimo toczącego się referendum? Proste. Aby dowiedzieć się jakie decyzje podejmie Unia gdy odkryje nieprawidłowości w realizacji akwaparku - czy cofnie dotację.
Odpowiedź była - tak cofnie nawet za 4 lata po dokonaniu lustracji.
Na bazie tej wiedzy ułożono chytry plan.
.
Plan - dane wyjściowe.

1. Kadencja kończy się w listopadzie 2014 roku
2. Za powiększony akwapark wykonawca zażąda w 2013 r. dodatkowych pieniędzy ok. 12 -14 mln ponad przetargowe 58 mln, a w kasie pusto.
3. Ratusz nie zapłaci i sprawa trafia do sądu.
4. Wyrok ostateczny nakazujący zapłatę (po licznych odwołaniach) zapadnie za 3-4 lata czyli najwcześniej w 2016 - 2017 r.
5. oddanie akwaparku będzie generowało roczne dopłaty w wysokości ok 5 mln albo i więcej przy awariach technologii.
6. UE zażąda zwrotu dotacji za akwapark z powodu błędów w przetargach oraz błędnej realizacji

Plan - wykonanie - do listopada 2014 r.

1. Ogłosić fikcyjny termin oddania akwaparku na czerwiec 2013r
2. Zatrzymać natychmiast płatności należne wykonawcy.i zmusić go do zerwania umowy.
3. Wprowadzić sprawę niedokończonego akwaparku na drogę długotrwałego procesu sądowego.
4. Przekonywać opinię publiczną, że wina zerwania umowy leży po stronie wykonawcy
5. W przypadku wcześniejszego wejścia ABW przekonywać opinię, że to sprawa polityczna przygotowana przez przeciwników politycznych - analogia do sprawy doktora G.

Plan czytelny i bardzo prosty, bez zawiłej gry.
Ofiar będzie wiele ale to ich problem.

G
Gogolin

Ale jesteście naiwni.
Nic nie dzieje się poza chytrym planem.
Cel planu wyłożył Prezydent na letniej sesji MR - chce dotrwać do końca kadencji.
Pytanie - po co jeździł Prezydent tak często do Brukseli w 2012 roku mimo toczącego się referendum? Proste. Aby dowiedzieć się jakie decyzje podejmie Unia gdy odkryje nieprawidłowości w realizacji akwaparku - czy cofnie dotację.
Odpowiedź była - tak cofnie nawet za 4 lata po dokonaniu lustracji.
Na bazie tej wiedzy ułożono chytry plan.
.
Plan - dane wyjściowe.

1. Kadencja kończy się w listopadzie 2014 roku
2. Za powiększony akwapark wykonawca zażąda w 2013 r. dodatkowych pieniędzy ok. 12 -14 mln ponad przetargowe 58 mln, a w kasie pusto.
3. Ratusz nie zapłaci i sprawa trafia do sądu.
4. Wyrok ostateczny nakazujący zapłatę (po licznych odwołaniach) zapadnie za 3-4 lata czyli najwcześniej w 2016 - 2017 r.
5. oddanie akwaparku będzie generowało roczne dopłaty w wysokości ok 5 mln albo i więcej przy awariach technologii.
6. UE zażąda zwrotu dotacji za akwapark z powodu błędów w przetargach oraz błędnej realizacji

Plan - wykonanie - do listopada 2014 r.

1. Ogłosić fikcyjny termin oddania akwaparku na czerwiec 2013r
2. Zatrzymać natychmiast płatności należne wykonawcy.i zmusić go do zerwania umowy.
3. Wprowadzić sprawę niedokończonego akwaparku na drogę długotrwałego procesu sądowego.
4. Przekonywać opinię publiczną, że wina zerwania umowy leży po stronie wykonawcy
5. W przypadku wcześniejszego wejścia ABW przekonywać opinię, że to sprawa polityczna przygotowana przez przeciwników politycznych - analogia do sprawy doktora G.

Plan czytelny i bardzo prosty, bez zawiłej gry.
Ofiar będzie wiele ale to ich problem.

k
kamil

To takie koministyczny sposób niszczenia firm ,firmy pracują wykładają kasę a ten h...j nie chce płacić ,zmienia projekt bez projektu ,przez błedy i zmiany są te opóźnienia a nie przez wykonawcę .cwaniaki
w krawatach ,ten stary buć nie ma pojęcia o inwestycjach mysli że jak za czerwonych prikaz irobić ,weźcie go na katapilarach wysydzcie z tego ratusza bo prostą sprawę zj.....ł po całości i robi się smród na całą Polskę i europe.zero profesnalizmu ,jest mi wstyd za słupsk przez takich starych swaniaków.

u
urbs
no tak jak juz pisalem slupsk to poje***e miasto budowane na klamstwie i zlodziejstwie
nic tam nie ma legalnego

Magik - zajmij się swoją wioską. Przygotuj się do sadzenia buraków.
Nasze sprawy pozostaw nam.
G
Gość

ABW chyba czeka aż przekrętasy sami do nich przyjdą. Będziecie ich później szukać poza granicami UE.
Czyjego bezpieczeństwa chroni ABW? Więcej będzie pożytku z rozwiązania tej agencji.

N
Nikolaus

Był taki dzień jak 18 listopada - referendum. Niewiele brakło aby miasto uwolnić od złych gospodarzy. Bojkotujący zbrukali demokrację.
Niegospodarność ekipy rządzącej ujawniła dopiero swój czubeczek jak góra lodowa.
10 lat rządów komuny zagroziło rozwojowi ładnego miasta.
Akwapark najlepiej sprzedać na pniu a nie czekać aż nas zatopi.

I
IgnaC
no tak jak juz pisalem slupsk to poje***e miasto budowane na klamstwie i zlodziejstwie
nic tam nie ma legalnego

Odczep się od Słupska. Wszędzie są łajdacy ale w porę zostali ujawnieni. Teraz wszystko pójdzie szybko. Wyjdziemy z tego szamba po czerwonych.
T
Tolek
PREZES BYCZEK HAHAHA TO JEST DOBRE TEN CZŁOWIEK NIE MA ZIELONEGO POJĘCIA O BUDOWANIU WSZYSTKO CO ZROBIŁ JEST BUBLEM NA TEJ BUDOWIE (WIEM CO MÓWIE BO PRACUJE U NIEGO MÓJ WSPÓŁMAŁŻONEK PRZY TEJ BUDOWIE) OBSŁUDZE BUDOWY PRZEDŁUŻONO UMOWY O PRACE KTÓRE SKOŃCZYŁY SIĘ Z KOŃCEM ROKU ALE OCZYWIŚCIE DANO IM DO PODPISANIA PODANIA O ZWOLNIENIE NA KTÓRYM NIE BYŁO DATY SAMI JĄ SOBIE WSTAWIĄ PRAWNICY TERMOCHEMU JAK BĘDZIE TAKA POTRZEBA .NA ZAKUPY MATERIAŁÓW NIGDY NIE BYŁO PIENIĘDZY A JEŚLI JUŻ ZDOŁALI ZAMÓWIĆ COŚ NA TERMIN TO ZAWSZE BYŁO TO NAJGORSZEJ JAKOŚĆI NP.NAJGORSZA STAL ZBROJENIOWA,NAJGORSZĄ IZOLACJE NAJGORSZE(BO NAJTAŃSZE)BLOCZKI DO MUROWANIA ŚCIAN NAJGORSZE I NAJTAŃSZE ONA I DRZWI,PŁYTKI 3GATUNKU KTÓRE SIĘ ROZWARSTWIAJĄ NA ŚCIANE I WIELE INNYCH ŻECZY PODWYKONAWCĄ PŁACILI (OKOŁO 30DNI PO CZASIE)DOPIERO JAK MIASTO ZAPŁACIŁO ZA DANY ETAP PRAC MÓWIONO IM ŻE NIE PŁACĄ BO MIASTO NIE ZAPŁACIŁO A PRZECIEŻ ONI MAJĄ UMOWY Z TERMOCHEMEM A NIE Z MIASTEM ZMUSZANO ICH DO PODPISYWANIA PISM O NIEZALEGANIU PRZEZ TERMOCHEM(A W RZECZYWISTOŚCI BYŁO INACZEJ) PROJEKTY O ILE TAK JE MOŻNA WOGÓLE NAZWAĆ ZAWIRAŁY I ZAWIERAJĄ WIĘCEJ BŁĘDÓW NIŻ INFORMACJI TEN POŻAL SIĘ BOŻE PREZES TO TO POPROSTU OSZUST DA KTÓREGO NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM JEST TO ŻE NIE ZDĄŻYŁ WYPROWADZIĆ KASY Z TERMOCHEMU ZANIM MIASTO WYSTĄPIŁO DO UBEZPIECZYCIELA

Opowiadasz nieprawdę.
Tam pracują inspektorzy nadzoru i to wielu a oni nie pozwalają na ignorowanie technologii czy wbudowywanie wybrakowanych materiałów.
Nie wmawiaj, że ci ludzie nie są fachowcami.
j
jaNieWiemJaJestemZeSlupska

nawet kur.. slomki sie smieja z dupska....coz za metropolia pfffff

m
magik

no tak jak juz pisalem slupsk to poje***e miasto budowane na klamstwie i zlodziejstwie
nic tam nie ma legalnego

G
Gość
Ten kontrakt nadzoruje przecież Bud Invent (tak, ten sam od lotniska w Modlinie) i bez jego akceptacji nie można wbudować nawet jednej cegły. Jeśli wbudowano najtańsze materiały to dlaczego Prezes twierdzi, że dołożył 8 milionów?. Twierdzisz, że Prezes to oszust i nie płaci. A przecież zgłosił wszystkich podwykonawców do Miasta i jeśli im nie zapłaci to mogą iść po te pieniądze do miasta.Pytanie,czy będą mieli tyle odwagi?? Tiwwal nie zgłosił żadnych podwykonawców i już nie zobaczą swoich pieniędzy. Dlaczego Twój współmałżonek jako lokalny patriota, nie zgłaszał zastrzeżeń co do jakości materiałów do Miasta lub prasy? Czyżby nie bał się o bezpieczeństwo swoich dzieci korzystających w przyszłości z tego obiektu???
No właśnie dla mnie wszystko się zgadza lotnisko w Modlinie same usterki na resztę sam sobie odpowiedz
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3