Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akwaplanacja jak jazda po lodzie. Jak wyjść cało z wodnego poślizgu

Żródło: Szkoła Jazdy Renault
Fot. Renault
Jesienią drogi są mokre, przez co bardzo śliskie. W takich warunkach znacznie zwiększa się ryzyko utraty kontroli nad autem i prawdopodobieństwo wypadku, kolizji czy potrącenia pieszego, dlatego podpowiadamy jak zachowywać się w przypadku akwaplanacji - czyli wodnego poślizgu.

Akwaplanacja to utrata kontaktu opony z jezdnią podczas jazdy po mokrej nawierzchni, spowodowana tworzeniem się warstwy wody między oponą a powierzchnią jezdni. Do akwaplanacji dochodzi, kiedy koło obraca się bardzo szybko i nie nadąża z odprowadzaniem wody spod opony. Grozi to poślizgiem, dlatego jest tak niebezpieczne - wyjaśniają instruktorzy Szkoły Jazdy Renault.
Trzy główne przyczyny akwaplanacji to: prędkość (im jest ona wyższa, tym ryzyko akwaplanacji większe), zużyte opony oraz ilość wody na jezdni (im więcej wody, tym szybciej opony mogą stracić przyczepność).

Jak można rozpoznać akwaplanację? Najczęstsze jej objawy to "uciekanie" tyłu samochodu na boki oraz nagłe wrażenie "luzu" na kierownicy. Kierowca zaczyna odczuwać, że operowanie nią stało się nagle znacznie łatwiejsze - mówią instruktorzy Szkoły Jazdy Renault.

Kiedy już dojdzie do poślizgu wodnego, każdy kierowca powinien pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy zdjąć nogę z gazu, aby samochód wytracił prędkość i ponownie stał się sterowny. W sytuacji akwaplanacji nie można też obracać kierownicą. Lepiej nie używać hamulca, ale w przypadku konieczności hamowania należy robić to bardzo delikatnie, a jeśli samochód nie jest wyposażony w ABS, metodą pulsacyjną - radzą eksperci Szkoły Jazdy Renault - Ewentualne ruchy kierownicą muszą być jak najmniejsze. Podczas opadów deszczu trzeba jechać wolno i cały czas obserwować drogę, zwracając szczególną uwagę na nawierzchnię oraz zachowanie poprzedzających samochodów. Warto pamiętać, że droga hamowania na mokrej nawierzchni wydłuża się czterokrotnie.

Zastosowanie się do tych wskazówek powinno sprawić, że opony odzyskają przyczepność i ryzyko poślizgu zostanie zmniejszone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza