Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale lipa z tą lipą. Miasto wycina dorodne, wiekowe drzewo na skwerze, który samo odtworzyło w ramach Klinów Zieleni

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Klin Zieleni przy Lutosławskiego w niedzielę
Klin Zieleni przy Lutosławskiego w niedzielę gh
Szok i niedowierzanie. To reakcja słupszczan na zmasakrowanie jednej z lip na skwerze przy ul. Lutosławskiego. Z wielkiego drzewa, ponad dwa metry obwodu, został kikut, przygotowany do wycinki. Może by to aż tak nie bulwersowało, gdyby nie fakt, że drzewo stało na trawniku skweru, który powstał w ramach Klinów Zieleni.

Ten teren zielony wokół historycznej kamienicy przy ul. Lutosławskiego zagospodarowano w 2019 roku.To było świetną decyzją, wcześniej był niemiłosiernie zaniedbany. Dzięki realizacji projektu Kliny Zieleni pojawił się na nim nowe rośliny, alejki, ławki, kosze. Jedyna rzecz jaka na nim została to trzy dorodne drzewa - lipy. Cały projekt odtworzył tu historyczny układ. Co prawda kiedyś, jeszcze w czasach niemieckich posadzono tu cztery lipy, a do naszych czasów przetrwały trzy. I właśnie urzędnicy zadecydowali o wycięciu jednej z nich.

Decyzja jest z grudnia 2020, Urząd Marszałkowski się na nią zgodził. Za wycinką drzewa stoi Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku. To ono poprosiło o zgodę na wycinkę drzewa. Powód to ubytki oraz nierównomierna korona, co zdaniem wnioskującego mogło spowodować zagrożenie wywróceniem drzewa.

Monika Rapacewicz, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Słupsku: - Miasto Słupsk dokładnie, bardzo precyzyjnie przeanalizowało tę kwestię, ponieważ każda wycinka lub podcięcia drzew są ostatnią rzeczą, do jakiej chcielibyśmy doprowadzić. Lipa była bardzo pochylona w kierunku ciągu pieszego i pobliskich zabudowań. Charakterystyka tego kruchego drzewa, pustej podstawy oraz mocnego nachylenia, a także dokładne oględziny drzewa skłoniły nas do wydania pozytywnej opinii dla administratora - PGM-u. W takiej chwili musimy brać pod uwagę, jakie ryzyko istnieje dla ludzi i mienia - w tym konkretnym przypadku było znaczne. Zagrożenie dotyczyło możliwości przewrócenia drzewa na chodnik, na parkujące samochody i pobliskie nieruchomości - nie chcieliśmy dopuścić do tego, by przechodzące osoby, parkujący mieszkańcy czy ktokolwiek inny ucierpiał z powodu tego zagrożenia. Z kompletem dokumentów, PGM zwrócił się do Marszałka Województwa Pomorskiego o zgodę na podjęcie działań wycinkowych - to jest organ, który wydaje decyzje w tym zakresie. I taka też decyzja została przez Marszałka wydana.

W zamian za usunięcie tej dającej tyleż cienia wiekowej lipy, mają zostać posadzone dwa drzewka, klony takie ozdobne.

Dodajmy, że stan drzew w centrum Słupska, tych wiekowych, jest jaki jest i pod takowym pretekstem jak na Lutosławskiego można zmasakrować sporą część starych drzew. Z pewnością te przy ratuszu. Nie podpowiadamy tego urzędnikom, wręcz przeciwnie, przecież to wiedzą.

Projekt „Słupskie kliny zieleni – urządzanie terenów zieleni na obszarze miasta Słupska” składał się z ośmiu połączonych ze sobą zadań, a teren objęty inwestycją obejmował łącznie ok. 15,20 ha w różnych częściach Słupska, w tym powstały nowe parki. Część działań realizowana była w obszarze rewitalizacji lub na terenach przylegających.

W 2018 roku zrealizowano dwie z ośmiu planowanych w ramach projektu inwestycji. Zagospodarowano teren wokół Stawku Łabędziego w Słupsku i przebudowano ciąg spacerowy do ul. Kaszubskiej. Przebudowane zostały ścieżki piesze, pojawiły się nowe nasadzenia roślin. Zagospodarowano przestrzeń rekreacyjną dla dzieci i dorosłych. Wymieniono ławki, śmietniki i oświetlenie. Drugą inwestycją jest utworzenie skweru przy skrzyżowaniu ulic Krasińskiego, Niedziałkowskiego i Solskiego. W 2019 roku dokończono zagospodarowanie terenu przy ul. Lutosławskiego. Zadanie polegało na odtworzeniu historycznego układu zagospodarowania terenu przy frontowej części budynku nr 4 i stworzeniu skweru miejskiego.

Kliny Zieleni w sumie kosztowały 13 milionów złotych, przy czym prawie 5 milionów zł stanowiło dofinansowanie unijne.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza