Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

AleBrowar z Lęborka będzie warzył piwo

Sylwia Lis [email protected]
Asortyment piwa AleBrowar.
Asortyment piwa AleBrowar. AleBrowar.pl
Być może jeszcze w tym roku w Lęborku powstanie browar. Inwestorami są trzej lęborczanie, miłośnicy złotego trunku.

Na początku ubiegłego roku Bartosz Napieraj z dwoma kolegami wpadli na pomysł uruchomienia własnej linii produkcyjnej piwa. Znaleźli browar, gdzie warzą im złoty trunek.

- Jest nas trzech i kochamy piwo - mówi Bartosz Napieraj. - Może to i banał, ale taka jest prawda. Gdy nadarzyła się okazja do przeniesienia naszej piwnej pasji na wyższy poziom, nie wahaliśmy się ani chwili. I tak na początku 2012 roku powstał AleBrowar, nowa inicjatywa kontraktowa na polskim rynku. Na razie nie mamy własnych kadzi, fermentatorów czy linii rozlewu, mamy za to chęci i umiejętności, które pozwoliły stworzyć niepowtarzalne piwa.

Początki nie były łatwe.

- Żeby wcielić w życie nasz pomysł, potrzebowaliśmy przychylnego browaru - mówi Napieraj. - Poszukiwania zakładu, który przyjąłby kontrakt trwały bardzo długo. Najważniejsze we współpracy jest wzajemnej zrozumienie i wsparcie właścicieli. Po kilku miesiącach poszukiwań trafiliśmy do Stanisława i Chrystiana Czarneckich z browaru Gościszewo i to okazało się punktem przełomowym w historii AleBrowaru. Od razu udało nam się nawiązać nić porozumienia, w ten sposób nasza inicjatywa zadomowiła się w najstarszym rodzinnym browarze w kraju.

Firma została założona w 1991 roku i od początku swej działalności panowie Czarneccy zasłynęli z wprowadzania do browaru technologii stosowanych dotychczas tylko w piwowarstwie domowym. Jako jedni z pierwszych w kraju zastosowali refermentację w butelce i wprowadzili na rynek piwo niefiltrowane.

- W tym rodzinnym zakładzie swoją pasję realizują prawdziwi piwni zapaleńcy, bez których AleBrowar nigdy by nie powstał. Dlatego z dumą możemy powiedzieć, że nasze piwa powstały w zaprzyjaźnionym browarze Gościszewo dzięki wsparciu Stanisława i Chrystiana Czarneckich - dodaje Napieraj.

Po roku działalności lęborczanie stwierdzili, że firmę trzeba rozwijać. Na swojej stronie internetowej ogłosili, że zajmą się budową swojego browaru.

- Budujemy się - pisze pan Bartek. - Własny browar od początku był naszym celem. Jest on kolejnym etapem rozwoju idei piwowarstwa rzemieślniczego, z którą się identyfikujemy. Tylko w ten sposób będziemy w stanie udoskonalać nasze piwa i oferować najwyższą jakość. Jednym z kluczowych celów stawianych przed nową inwestycją jest dostosowanie linii produkcyjnej dla potrzeb eksportu. W tej chwili ograniczenia technologiczne uniemożliwiają nam rozszerzanie kanałów dystrybucji zarówno w kraju, jak i za granicą. Nasz browar powstanie na Pomorzu. W chwili obecnej mamy gotową koncepcję oraz projekt architektoniczny browaru. Skupiamy się na wyborze jednej z dwóch najdogodniejszych lokalizacji, obie są umiejscowione w granicach województwa pomorskiego. Rozpoczęcie budowy planujemy na początek 2013 roku, pierwsze piwa mają zjechać z linii rozlewniczej nowego zakładu już rok później.

Zapytaliśmy miłośników piwa, czy są szanse, by browar powstał w Lęborku. - To jedna z lokalizacji, którą bierzemy poważniej pod uwagę - mówi pan Bartosz. - Jesteśmy w trakcie negocjacji.

Teraz firma proponuje pięć rodzajów piwa, które sprzedawane są niemal w całym kraju. Trunek lęborczan można kupić w pubach w Warszawie, Gorzowie, Krakowie, Gdańsku, a także w sklepie Browarium w Słupsku.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza