Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkohol i narkotyki na wakacjach wśród nieletnich. Statystyki są porażające

Fot. Kamil Nagórek
W wakacje młodzież  częściej sięga po alkohol niż w czasie roku szkolnego.
W wakacje młodzież częściej sięga po alkohol niż w czasie roku szkolnego. Fot. Kamil Nagórek
Statystyki są porażające. Co czwarty młody człowiek pierwszy raz sięga po używki właśnie w wakacje.

Specjaliści nie mają wątpliwości. - Lato to zawsze najbardziej niebezpieczny okres - mówi Walentyna Czarnik, szefowa słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. - Co roku po wakacjach przeżywamy prawdziwe oblężenie rodziców, którzy zauważają, że z ich dziećmi dzieje się coś niepokojącego.

Pobyt poza domem, brak rodzicielskiej kontroli, uśpiona czujność i niemal niczym nie ograniczone poczucie wolności - to wręcz idealne warunki, aby młody człowiek wpadł w narkotykowe czy alkoholowe sidła. To właśnie w wakacje młodzież często po raz pierwszy ma do czynienia z najróżniejszymi używkami. Z kupieniem piwa lub wina nieletni nie mają większych problemów.

To samo dotyczy popularnych narkotyków - marihuany i amfetaminy. Dilerzy pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie.

Co gorsza, po używki sięgają coraz młodsi ludzie. Do słupskiego oddziału PTZN trafiają nawet 14 i 15 -latkowie, którzy przyznają, że kontakt z używkami mają... od dwóch lat. Najczęściej zaczynają od "trawki".
- To oznacza, że palić zaczynali już w podstawówce. Rodzice wcześniej nie reagowali, bo myśleli że... to "tylko" papierosy. Dzieci o narkotykach wiedzą wszystko, a rodzice niewiele - mówi Walentyna Czarnik.

Trzeba poświęcić dziecku więcej uwagi, aby ustrzec je przed zagrożeniem. Rodzice, którzy podejrzewają, że dzieci sięgają po używki, mogą zaopatrzyć się w testy wykrywające obecność narkotyków w moczu.

Słupska policja dobrze zdaje sobie sprawę ze zwiększonego wakacyjnego narkotykowego zagrożenia.

- Przez cały rok funkcjonariusze przeprowadzają w szkołach różne pogadanki na temat niebezpieczeństw, jakie mogą spotkać młodzież podczas letniego wypoczynku
- mówi Jacek Bujarski, rzecznik słupskiej policji. - Przestrzegamy nie tylko przed możliwością uzależnienia, ale mówimy również o konsekwencjach prawnych.

Problem jest poważny, bo wśród młodzieży nie od dziś panuje swoista moda na narkotyki i alkohol. A w wakacje młodzi tracą hamulce.

Sprawdź swoje dziecko

Testy na obecność narkotyków można otrzymać bezpłatnie w siedzibie słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii przy ul. Sienkiewicza 7, pok. nr 30. Testy można kupić w większości aptek. Kosztują od około 10 do 30 zł.

Przydatne telefony
059 840 14 60 - słupski oddział PTZN d 059 848 01 11 - Crime Stopers d 059 848 04 80 Rodzinny telefon zaufania d 0 800 310 091 - policyjna infolinia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza