Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alzheimer: pierwsze są kłopoty z pamięcią

Bogna Skarul
Kiedy słyszymy o chorobie Alzheimera, zwykle reagujemy zaprzeczeniem ("Mnie to nie spotka"). Jednak Alanna Shaikh,specjalistka w dziedzinie globalnego zdrowia, widzi to inaczej. Alanna podejmuje trzy kroki, by przygotować się na własną chorobę, jeśli do niej dojdzie.

Alanna ma ojca chorego na Alzheimera. Objawy choroby pojawiły się 12 lat temu, jednak jej ojciec oficjalnie został zdiagnozowany dopiero w 2005 roku. Teraz potrzebuje pomocy nawet przy jedzeniu i ubieraniu się. Często nie wie, gdzie się znajduje ani jaki jest dzień.

Postanowienia Alanny

Takich ludzi jak ojciec Alanny jest na świecie 35 milionów. Do 2030 roku ta liczba się podwoi.
- My, którzy jeszcze nie mamy demencji, łudzimy się, że nas to nie spotka - mówi Alanna Shaikh na wykładzie TED w Kalifornii (USA). - Postanawiamy jej też uniknąć. Jak to robimy? Postanawiamy, że będziemy żyć prawidłowo, czyli dobrze się odżywiamy, dużo trenujemy i ćwiczymy umysł. Badania wykazują, że robimy to, co potrzeba. Ale te same badania wykazują, że nie ma 100-procentowej pewności, że nas demencja nie dopadnie. Postanowiłam się do tego przygotować. Alanna skupiła się na trzech rzeczach: zmieniła hobby, ćwiczy ciało, aby mieć siły i to co, najtrudniejsze - postanowiła być lepszą osobą.

* hobby - trzeba nauczyć się czegoś znajomego, praktycznego i wykonalnego - na przykład rysowania, origami,
robienia na drutach. Te znajome czynności wywołują radość, kiedy mózg już traci kontrolę. Ludzie zajęci są szczęśliwsi i łatwiejsi w opiece, a choroba postępuje wolniej.

* ćwiczenia - joga, tai chi - to dla lepszej równowagi.Natomiast ćwiczenia na obciążenie potrzebne są po to, aby wzmocnić mięśnie.

* zostanie lepszym człowiekiem - tak, aby bliscy chcieli być razem z nami jak najdłużej.

- Nie chcę zachorować na demencję - mówi Alanna. - Ale jak przyjdzie, będę gotowa.

Co to jest demencja

Często demencja określana jest także mianem otępienie. Spowodowana jest uszkodzeniem mózgu, które znaczne obniża sprawność umysłową. Jest bardzo dużo czynników, które mogą uszkodzić mózg i doprowadzić do obniżenia się sprawności umysłowej. Istnieje też wiele definicji i kryteriów otępienia. Wbrew potocznym opiniom,
otępienie nie jest normalnym objawem starzenia się. Nie jest też upośledzeniem umysłowym. Dotyczy osób dorosłych, najczęściej w starszym wieku, które przed zadziałaniem czynnika uszkadzającego mózg miały wyższą sprawność umysłową.
Otępienie może mieć różny charakter i nasilenie. W najcięższych przypadkach osoba z otępieniem nie jest w stanie być aktywna zawodowo i społecznie, nie radzi sobie z czynnościami dnia codziennego, może mieć trudności z komunikacją i nawiązywaniem kontaktu z innymi. Często wymaga ciągłej opieki pielęgniarskiej.

Czym się objawia otępienie

Zaburzeniu ulegają przede wszystkim funkcje poznawcze, a zwłaszcza pamięć. Osłabienie pamięci przejawia się głównie w zakresie uczenia się nowych informacji, chociaż w bardziej zaawansowanym otępieniu może być również zaburzone odtwarzanie wcześniej nabytych informacji. Zaburzenia pozostałych funkcji poznawczych przejawiają się upośledzeniem zdolności dokonywania ocen, myślenia, planowania.
Występuje również chwiejność emocjonalna, drażliwość, apatia, a także prymitywność w interakcjach społecznych. W demencji wszystkie te objawy są obecne co najmniej przez pół roku.

Co to ten Alzheimer

Najbardziej znanym przykładem demencji jest choroba Alzheimera, która wywołuje otępienie o typie alzheimerowskim. W ostatnich stadiach choroby występuje ograniczona zdolność do poruszania się, mogą być obecne zaburzenia zwieraczy (brak kontroli nad oddawaniem moczu i kału), co powoduje, że osoba chora może wymagać pieluch lub zacewnikowania, zaś jej główna aktywność sprowadza się do leżenia w łóżku. Osobie tak poważnie chorej grozi śmierć z powodu zapalenia płuc, zakażenia dróg moczowych, odleżyn.
Otępienie alzheimerowskie (i chorobę Alzheimera) dzieli się na postać wczesną (tzw. postać właściwa), kiedy objawy choroby pojawiają się ok. 50. roku życia, oraz postać późną, gdy objawy pojawiają się po 65 roku życia.

Alzheimer - objawy

Na podstawie portalu www.wieszjak.pl:
* Często pierwszym objawem jest pogorszenie pamięciświeżej (wspomnieniaz młodości są natomiastzachowane przez długi okres).
Oznacza to, że chory nie jest w stanie zapamiętać nowych informacji, np. numeru telefonu czy adresu.
* W zaawansowanych stadiach choroby pogarsza się też pamięć dotycząca przeszłości. Pacjenci zapominają nawet imion członków najbliższej rodziny.
* Zaburzenia koncentracji i uwagi.
* Problemy z mową, polegające na trudnościach w znalezieniu odpowiednich słów.
* W początkowym okresie choroby pacjenci wykazują objawy depresyjne. Częste jest uczucie frustracji i obniżenie nastroju. W ten sposób reagują zwłaszcza te osoby, które dostrzegają zachodzące zmiany.
* W późniejszych etapach choroby Alzheimera pojawiają się dalsze zmiany zachowania.
Jest to m.in. uczucie zagubienia, dezorientacji i lęku. Chorzy stają się niespokojni, a czasem nawet agresywni. Coraz trudniejsze staje się rozpoznawanie znanych uprzednio choremu osób i przedmiotów.
* Do tych objawów dołącza się chwiejność nastroju i nadmierna drażliwość. Ponadto mogą pojawić się urojenia prześladowcze. Chorzy uważają, że inne osoby pragną wyrządzić im krzywdę, a pojawiające się problemy ze znalezieniem przedmiotów tłumaczą kradzieżami.
* Kolejnym objawem są trudności w wykonywaniu prostych czynności związanych z codziennym życiem. Coraz większe kłopoty sprawia pacjentom ubieranie się, przygotowywanie posiłków czy robienie zakupów. Problemem jest zaniedbywanie higieny osobistej. Chorzy nie są w stanie zadbać o czystość odzieży i otoczenia.
W końcowych stadiach choroby pacjenci stają się całkowicie zdani na pomoc i opiekę innych osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza