Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazonki z różowymi wstążkami przeszły przez Słupsk, by zachęcać do badań profilaktycznych

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Wideo
od 16 lat
Marsz Różowej Wstążki pod nazwą: „Kochamy Życie – Badajmy się” odbył się dzisiaj (7 października) w centrum Słupska. Uczestniczyło kilkaset osób, które poparły tak profilaktykę badań.

Ewa Stefanowska, prezes Słupskiego Stowarzyszenia Amazonek: - Cieszymy się, że jest nas tylu i jest z nami młodzież. To jej chcemy zaszczepić, że profilaktyka ratuje życie.To bardzo ważna rzecz, może będziemy mniej chorować, bo statystyka pokazuje, że co roku choruje nas coraz więcej.

- Chcemy przede wszystkim pokazać kobietom i nauczyć kobiety, jak badać piersi. Samobadanie jest najważniejsze. Dużo kobiet uważa, że jak pójdzie na mammografię to wystarczy. Nie! Powinniśmy się raz w miesiącu badać i to jest najważniejsze. Jak będziemy się same badać wykryjemy, jakąś u siebie niepotrzebną rzecz, to wtedy będzie szybka diagnostyka i leczenie - tłumaczyła Katarzyna Bogusz ze stowarzyszenia Amazonek.

Już 30 lat słupskie Amazonki niosą pomoc kobietom po amputacji piersi z powodu nowotworu. Dzisiejszy marsz miał zachęcić do badań słupszczanki. Marsz zaczął się na bulwarach obok Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku od tańca grupy Kadryl. Udział w wydarzeniu wzięło kilkaset osób w różnym wieku, bowiem szły też całe klasy ze słupskich szkół średnich. Wszyscy mieli różowe rzeczy: jak nie ubrania to baloniki i chorągiewki.

Marsz różowej wstążki przez Słupsk przechodzi od kilkunastu lat. W tym roku hasłem było: "„Kochamy Życie – Badajmy się”. Przemarsz prowadził Dariusz Kloskowski z Fundacji Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum". Uczestnicy robili przystanki przed budynkami użyteczności publicznej: Starostwem Powiatowym w Słupsku, Sądem Rejonowym, bawili się w parku przed pomnikiem Karola Szymanowskiego a przemarsz skończyli na placu Zwycięstwa przed ratuszem.

Amazonki zorganizowały także panel dyskusyjny, na który zaprosiły specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej, ginekologii, fizjoterapeutę. Odbyła się również prelekcja z Konradem Mężyńskim na temat Holistycznego Podejścia do Życia.

Przypomnijmy, słupskie Amazonki od ponad 30 lat niosą pomoc kobietom po amputacji piersi z powodu nowotworu. Obecnie w stowarzyszeniu jest 91 osób i z roku na rok ta liczba rośnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza