Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykanie będą szukać ropy i gazu koło Słupska, Bytowa i Sławna

Marcin Prusak
Czy w okolicach Słupska ujrzymy podobny widok z szybami naftowymi, przekonamy się w ciągu najbliższych lat.
Czy w okolicach Słupska ujrzymy podobny widok z szybami naftowymi, przekonamy się w ciągu najbliższych lat. Fot. www.stockwatch.in
Amerykańska spółka BNK Petroleum dostała od Ministerstwa Środowiska trzy nowe koncesje na poszukiwanie ropy i gazu w Polsce. Amerykanie będą pracować w Darłowie, Bytowie i Trzebielinie. Zapowiadają też odwierty pod Słupskiem i Sławnem.

Firma poszukiwawcza zobowiązała się do przeprowadzenia w skazanych miejscach badań geologicznych i geofizycznych. Amerykanie zobowiązali się także, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy zrobić po jednym odwiercie w każdym miejscu. Kolejne odwierty maja być zrobione w ciągu 3 lat.

To nie pierwsze w tym roku informacje o poszukiwaniu gazu i ropy w naszym regionie. W styczniu okazało się, że potentaci branży naftowej szukają nowych złóż w okolicy Łebienia koło Lęborka. Pierwszy próbny odwiert odbędzie w tym miejscu w kwietniu tego roku.

W przypadku trzech nowych pozwoleń poszukiwawczych spółka zobowiązała się do przeprowadzenia na każdym z nich badań geologicznych i geofizycznych oraz wykonaniu przynajmniej po jednym odwiercie w ciągu 18 miesięcy i kolejnym w ciągu trzech lat.

Firma BNP ma już przyznane koncesje na posztukowania w okolicach Sławna i Słupska. W połowie tego roku, w jednej z tych miejscowości, ma być przeprowadzony pierwszy próbny odwiert.

Amerykanie szukają złoża gazu ziemnego uwięzionych w skałach ilastych (np. łupkach ilastych) w izolowanych, trudno dostępnych porach skalnych. Szacuje się, że światowe zasoby gazu w złożach niekonwencjonalnych są dziesięciokrotnie większe od zasobów konwencjonalnych.

Specjaliści szacują, że Polska ma ogromny potencjał energetyczny, który teoretycznie może wynosić nawet kilkaset miliardów metrów sześciennych gazu. Jednak dopiero najbliższe kilka lat przyniesie dane z nowych wierceń, które pozwolą odpowiedzieć na to pytanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza