Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykańskie pojazdy dla Wojska Polskiego są remontowane w Czarnem

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Pierwsze 26 aut jest już w Linii. Służą w batalionie dowodzenia w Siedlcach.
Pierwsze 26 aut jest już w Linii. Służą w batalionie dowodzenia w Siedlcach. 18 Dywizja Zmechanizowana
Pierwsze Cougary MRAP, czyli ciężkie pojazdy transportowe odporne na wybuchy min już w linii. Zanim trafią do jednostek na ścianie wschodniej, przechodzą prace dostosowawcze na Pomorzu.

Napęd na cztery koła, ponad 17 ton masy i klasa MRAP, która oznacza odporność na wybuchy min nawet do 14 kg TNT pod kołem. Słowem spory kawał amerykańskiego ciężkiego sprzętu, który sprawdził się podczas wojny w Afganistanie. Wojsko Polskie właśnie otrzymało pierwszą partię 26 tego typu pojazdów, które MON zamówił w grudniu ubiegłego roku. Nowymi pojazdami w linii, pochwaliła się 18 Dywizja Zmechanizowana, która poinformowała, że wielozadaniowe transportery opancerzone Cougar MRAP rozpoczęły służbę w batalionie dowodzenia w Siedlcach.

Zanim jednak przetransportowano je na ścianę wschodnią, auta musiały zostać dostosowane do wymogów WP. Cougary nie są nowe, choć mają charakteryzować się niewielkim, bo około 200 km przebiegiem. Do Polski trafiają w piaskowych barwach, a malowanie ich na charakterystyczną wojskową zieleń to tylko część prac, które wykonywane są w dwóch miejscach w kraju. Jednym z nich jest 52 batalion remontowy w Czarnem 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej.

Specjaliści z tej jednostek zajmują się tłumaczeniem dokumentacji oraz opisem stanu technicznego poszczególnych pojazdów. Prace dostosowawcze obejmują też montaż uchwytów na broń osobistą i pokładową. Adaptowane są też systemy łączności. MRAP-y trzeba też dostosować do poruszania się po polskich drogach, co z kolei wymaga zmian oświetlenia pojazdów i ich odpowiedniego oznaczenia. Mowa o montażu kierunkowskazów i świateł mijania. Po badaniach technicznych i dopuszczeniu MRAP-ów do ruchu zakłada się tablice rejestracyjne. Jak informuje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, w ten sposób przygotowywanych jest obecnie 200 pojazdów.

W sumie MON zamówiło 300 MRAP-ów z amerykańskich nadwyżek za ponad 27 mln dolarów. W zależności od posiadanego wyposażenia będą one eksploatowane w pododdziałach ochrony, inżynieryjnych lub chemicznych. Pojazdy przeznaczone są do realizacji zadań patrolowych i konwojowania. Przewożą 4-6 żołnierzy desantu. Cougary zasilą 18 i 16 dywizję, czyli jednostki odpowiedzialne na działania wojskowe na wschód od Wisły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza