Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anakonda pod Ustką. Będzie zamknięty dostęp do plaży

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
11 Mazurski Pułk Artylerii w drodze na poligon pod Ustką.
11 Mazurski Pułk Artylerii w drodze na poligon pod Ustką. Fot. kpt. Katarzyna Tyszko, szer. Jarosław Radawiec
W poniedziałek, 1 czerwca, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych pod Ustką rozpoczną się wojskowe ćwiczenia Anakonda-20. Weźmie w nich udział 5 tysięcy żołnierzy.

Anakonda-20 to ósma edycja tych ćwiczeń. Pierwotnie były zaplanowane na maj i czerwiec. Jednakże, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju ich realizację przesunięto na początek czerwca.

Za przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczenia Anakonda-20 odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego. Początkowo planowano, że weźmie w nich udział około 9 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz z państw sojuszu NATO (Włochy, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Czechy, Szwecja, Węgry, Turcja, Niemcy). Z powodu panującej na świecie pandemii tegoroczne ćwiczenie odbędzie się jednak bez udziału żołnierzy wojsk sojuszniczych.

Jak nas poinformowała ppłk Adriana Wołyńska, rzeczniczka prasowa Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w Anakondzie-20 wezmą udział żołnierze na co dzień służący w podległości Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W ćwiczeniu planowany jest udział łącznie około 5 tys. żołnierzy Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych.

- Zakres prowadzonych w ramach Anakonda-20 działań i aktywności wojsk determinowany będzie aktualnie panującą sytuacją w kontekście utrzymywania się zagrożenia epidemicznego związanego z SARS-CoV-2 - podkreśla rzeczniczka DORSZ.

Ppłk Adriana Wołyńska wyjaśnia, że ćwiczenie Anakonda-20 realizowane będzie jako suma rozłożonych w czasie, aktywności operacyjnych w domenach morskiej, powietrznej i lądowej planowanych pod kierownictwem Dowódcy Operacyjnego RSZ. Utrzymany będzie morski wymiar tych ćwiczeń, a główny element stanowić będą epizody taktyczne realizowane w ramach sprawdzenia zdolności rażenia ogniowego w połączonej domenie działań. Istotą ćwiczenia jest synchronizacja działań uczestniczących rodzajów sił zbrojnych oraz wykorzystanie ich zróżnicowanych możliwości podczas osiągania celów ćwiczenia.

Uwaga. Z powodu ćwiczeń Anakonda-20 od 1 do 10 czerwca zamknięte będzie przejście na plażę w granicach jednostki wojskowej w okolicach Modlinka w gminie Ustka.

Zobacz także. Ćwiczenia Anakonda 2016.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza