Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejki 2020. Bez hucznych zabaw, ale z wróżbami, popularnymi i mniej znanymi (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Tegoroczne andrzejki, jak wszystko dookoła, przez pandemię, będą miały inny wymiar. Bez hucznych i licznych zabaw, ale być może z wróżbami w domowym gronie, bo andrzejki bez nich tracą swoją magię. Wieczór wróżb przypada w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Kto w ogóle wymyślił andrzejki? Pytanie proste, ale prostej odpowiedzi nie ma. Podobno obchodzono je już w starożytności i na początku miały wyłącznie charakter …matrymonialny. Dodajmy, że św. Andrzej jest m.in. opiekunem m.in. panien na wydaniu, patronem małżeństw i w ogóle orędownikiem zakochanych.  W Polsce andrzejki, jako zwyczajowy wieczór wróżb, pojawiły się w XV wieku. W literaturze po raz pierwszy odnotowano je moralitecie Marcina Bielskiego  „Komedyja Justyna i Konstancyjej”, który został wydany w 1557 r. W dawnych czasach wróżby andrzejkowe traktowano bardzo poważnie. I dodajmy – zajmowały się nimi wyłącznie kobiety.W okresie PRL-u najpopularniejsze były andrzejkowe domówki. Współcześnie andrzejki były (są) okazją do hucznych zabaw, bo to ostatnia noc przed adwentem. Jakie są najpopularniejsze andrzejkowe wróżby? Odpowiedzi i opisy na kolejnych zdjęciach.
Tegoroczne andrzejki, jak wszystko dookoła, przez pandemię, będą miały inny wymiar. Bez hucznych i licznych zabaw, ale być może z wróżbami w domowym gronie, bo andrzejki bez nich tracą swoją magię. Wieczór wróżb przypada w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Kto w ogóle wymyślił andrzejki? Pytanie proste, ale prostej odpowiedzi nie ma. Podobno obchodzono je już w starożytności i na początku miały wyłącznie charakter …matrymonialny. Dodajmy, że św. Andrzej jest m.in. opiekunem m.in. panien na wydaniu, patronem małżeństw i w ogóle orędownikiem zakochanych. W Polsce andrzejki, jako zwyczajowy wieczór wróżb, pojawiły się w XV wieku. W literaturze po raz pierwszy odnotowano je moralitecie Marcina Bielskiego „Komedyja Justyna i Konstancyjej”, który został wydany w 1557 r. W dawnych czasach wróżby andrzejkowe traktowano bardzo poważnie. I dodajmy – zajmowały się nimi wyłącznie kobiety.W okresie PRL-u najpopularniejsze były andrzejkowe domówki. Współcześnie andrzejki były (są) okazją do hucznych zabaw, bo to ostatnia noc przed adwentem. Jakie są najpopularniejsze andrzejkowe wróżby? Odpowiedzi i opisy na kolejnych zdjęciach. Archiwum Polska Times
Tegoroczne andrzejki, jak wszystko dookoła, przez pandemię, będą miały inny wymiar. Bez hucznych i licznych zabaw, ale być może z wróżbami w domowym gronie, bo andrzejki bez nich tracą swoją magię. Wieczór wróżb przypada w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada.

Kto w ogóle wymyślił andrzejki? Pytanie proste, ale prostej odpowiedzi nie ma. Podobno obchodzono je już w starożytności i na początku miały wyłącznie charakter …matrymonialny. Dodajmy, że św. Andrzej jest m.in. opiekunem m.in. panien na wydaniu, patronem małżeństw i w ogóle orędownikiem zakochanych.

W Polsce andrzejki, jako zwyczajowy wieczór wróżb, pojawiły się w XV wieku. W literaturze po raz pierwszy odnotowano je moralitecie Marcina Bielskiego „Komedyja Justyna i Konstancyjej”, który został wydany w 1557 r.

W dawnych czasach wróżby andrzejkowe traktowano bardzo poważnie. I dodajmy – zajmowały się nimi wyłącznie kobiety.

W okresie PRL-u najpopularniejsze były andrzejkowe domówki.

Współcześnie andrzejki były (są) okazją do hucznych zabaw, bo to ostatnia noc przed adwentem.

Jakie są najpopularniejsze andrzejkowe wróżby? Odpowiedzi i opisy na kolejnych zdjęciach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza