Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aniołowie znikną z przejść dla pieszych koło szkół

Kinga Siwiec
Z ulic przed szkołami podstawowymi zniknęły osoby przeprowadzające dzieci przez jezdnię. Do Powiatowego Urzędu Pracy, który je finansował, dyrektorzy placówek składali wnioski, ale żaden nie otrzymał dotacji.

- Moje dziecko uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 3. Od kiedy pamiętam, przed szkołą czuwał „anioł”, który pilnował bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych. Od początku września nikogo już nie ma. Ktoś szuka oszczędności na naszych dzieciach - mówi pan Grzegorz.

Program od lat był dofinansowywany ze środków Powiatowego Urzędu Pracy, a także - w mniejszym stopniu - z budżetu Słupska. Skontaktowaliśmy się z dyrektorami szkół, którzy w ubiegłym roku korzystali z pomocy „anioła”.

- Złożyliśmy wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku o przedłużenie programu, ale nie udało się - mówi Bogdan Leszczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10.

- Wniosek złożyliśmy, ale dostaliśmy list, że środki już się skończyły - mówi Jolanta Wiśniewska, dyrektorka SP nr 3. - Zależało nam, aby przynajmniej rano ktoś pomagał dzieciom przejść przez jezdnię. Nasza szkoła stoi przy ruchliwej ulicy, składaliśmy nawet wniosek do Zarządu Infrastruktury Miejskiej, aby rozważyli założenie sygnalizacji świetlnej przed szkołą.

- Już tak bywało we wcześniejszych latach, że na początku roku szkolnego nie było środków na „anioła”, a później zmieniał się budżet i pieniądze się znajdywały. Mam nadzieję, że i tym razem tak będzie - mówi Karolina Keller, dyrektorka SP nr 2. - Na razie zwiększyliśmy naszą uwagę, mamy monitoring, prowadzimy też rozmowy z rodzicami i dziećmi o zasadach bezpieczeństwa na pasach.

Także ratusz zajął stanowisko w tej sprawie. - Wystąpiliśmy do PUP o dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionych „aniołów”, jesteśmy w trakcie rozmów i mamy nadzieję na pozytywne rozwiązanie - mówi Anna Sadlak, dyrektorka Wydziału Edukacji UM w Słupsku.

- Wiem, że do PUP wpływały wnioski, ale, niestety, nie mieliśmy już środków, z których moglibyśmy dofinansować szkoły - mówi Paweł Kądziela, dyrektor PUP. - W tym roku mieliśmy dużo mniej pieniędzy na prace interwencyjne niż rok temu. Następne środki będą dopiero w styczniu.

Paweł Kądziela tłumaczy, że nie można uzależniać zatrudnienia „aniołów” tylko i wyłącznie od finansowania z PUP, a dyrektorzy powinni w swoim budżecie zabezpieczyć środki na pokrycie kosztów zatrudnienia opiekunów.

- Dofinansowanie z PUP to zaledwie 900-1000 zł, a pracownik musi dostać przynajmniej pensję minimalną - dodaje Paweł Kądziela.

ZOBACZ TAKŻE: Potrącenie na pasach w Słupsku

Dzisiaj (środa 11.09), kilka minut po godz. 18., kierujący osobowym VW mężczyzna, potrącił młodą dziewczynę na przejściu dla pieszych, na ul. Jagiełły. Jeden samochód zatrzymał się przed pasami, a drugi już nie, czym doprowadził do potrącenia prawidłowo idącą dziewczynę. Poszkodowana, została odwieziona do szpitala. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci słupskiej drogówki.

Potrącenie na pasach. Poszkodowana w szpitalu (wideo, zdjęcia)

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza