OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
W dniach od 2.06.2023r. do 4.06.2023r. w Białymstoku odbywały się Mistrzostwa Polski Juniorów U19 i Młodzieżowców U23. Klub z Bytowa reprezentowały dwie najbardziej utytułowane zawodniczki tj. Ania Duda i Laura Bujak w kat. Młodzieżowiec. UKS Dwójka Bytów
Sukces badmintonistki UKS Dwójka Bytów. Anna Duda zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski w badmintonie w grze podwójnej. - Plan minimum wykonany - komentuje Łukasz Sylka, sekretarz klubu z Bytowa. W Białymstoku w Mistrzostwach Polski Juniorów U19 i Młodzieżowców U23 zagrała też Laura Bujak, a Paweł Szach leczy kontuzję nogi.

Sukcesy zawodniczek UKS Dwójka Bytów na Mistrzostwach Polski w badmintona to nic nowego. Dziewczęta corocznie zdobywały medale na tej imprezie. W 2022 r. wywalczyły łącznie trzy krążki.

- Jeden Laury, brązowy i dwa Ani, srebrny i brązowy - wylicza Łukasz Sylka, sekretarz klubu z Bytowa. - W tym roku, losowanie pozornie nam dopisało i, mieliśmy spore apetyty na powtórkę medalową sprzed roku.

Plany to jedno, a sportowa rzeczywistość drugie. Wszystko skomplikowało się już na etapie pierwszych pojedynków. Laura Bujak zagrała w grach podwójnych, w deblu kobiet z Urszulą Trusińską z WWL Warszawa oraz w grze mieszanej z Szymonem Cybulskim z Politechniki Gdańskiej. W pierwszej rundzie gry podwójnej Laura otrzymała walkowera.

W ćwierćfinale - a zarazem pierwszym pojedynku deblowym - Laura zmierzyła się i przegrała pojedynek z parą naturalizowanych Polek z Białorusi, Anastazją Khomich/Ulyaną Volskayą w dwóch setach, do 13 i 11. Jak się później okazało, obie zostały Mistrzyniami Polski w tej kategorii.

Nie poszło też dobrze w grze mieszanej z Szymonem Cybulskim, na co dzień mieszkańcem Miastka. Tu Laura odniosła drugą porażkę (do 10 i 19). Jak relacjonują w UKS Dwójka Bytów, sprawa trzeciego seta wisiała na włosku i losy spotkania mogły się odmienić...

- W trakcie meczu widać było brak zgrania Laury w grach podwójnych, która na co dzień mieszka i trenuje w Białymstoku - komentuje Łukasz Sylka.

Anna Duda z UKS Bytów Dwójka - dobry start i brązowy medal

Ania Duda liczyła na dwa medale - tak jak przed rokiem: w singlu i deblu. Boisko jednak zweryfikowało jej marzenia dość szybko. W grze pojedynczej Ania zmierzyła się z Jessicą Orzechowicz ze Spartakusa Niepołomice, z którą to dotychczasowy bilans jej gier singlowych „head to head” był 4-0, dla Ani.

- Tym razem jednak obecna kadrowiczka Polski nie dała Ani szans - komentują w Dwójce Bytów.

Zawodniczka z Bytowa od początku źle weszła w mecz. Zgubiła ją jej pewność siebie i starcie zakończyło się po dwóch setach (do 14 i 15).

- Ania to twarda zawodniczka, co nie wyszło w deblu musiało wyjść w deblu, jak mówiła - komentuje w Dwójce. - W grze podwójnej Ania zagrała z Idą Wiśniewską z ABRM Warszawa, z którą na co dzień trenuje w hali na Ursynowie.

W pierwszym pojedynku w ćwierćfinale zawodniczka z Bytowa trafiła na bardzo silną i długo już ze sobą grającą parą z Bierunia, Magda Kulska/Zuzia Parysz. Trzysetowy mecz - ktory zwycięzcom gwarantował brązowy medal Mistrzostw Polski - obfitował w emocje i zwroty akcji. Ania z Idą wygrały ten pojedynek w trzech setach: 21-18, 18-21, 21-16.

W półfinale Ania i Idą, zagrały z parą Paulina Hankiewicz ABRM Warszawa/ Karolina Szubert SKB Suwałki. Zaczęło się słąbo, bo po pierwszym secie (przegranym do 12) wydawało się, że z zawodniczki UKS Dwójka Bytów uszło powietrze - jest pozbawiona sił i chęci do walki.

Przez niemal całego drugiego seta prowadziły przeciwniczki, a przełamanie przyszyło dopiero przy stanie 14:14. Ania z Idą odskoczyły na 3 punkty, a końcówkę seta od stanu 20:20 walczyły na przewagi.

- Ostatecznie w secie pełnym dramaturgii, upadków i licznych przerw to nasze zawodniczki wyszły zwycięsko, obroniły 2 lotki meczowe (!) i tracąc 4 lotki setowe (!), 26 do 24 - komentuje Łukasz Sylka.

Trzeci set też stał w ogniu. Badmintonistki z Bytowa przy stanie 19:19 zmarnowały dwie ostatnie, decydujące lotki meczu. Do zwycięstwa dziewczynom zabrakło odrobiny sił.

- Ania po meczu półfinałowym powiedziała, iż nie czuła już nóg i nie pamięta nawet końcówki meczu, gdyż w konsekwencji poprzedniego meczu deblowego, po prostu zabrakło jej już tzw. „prądu” - mówią w bytowskim klubie. - Szkoda, bo finał był blisko a może i nawet Mistrzostwo Polski, gdyż para, która z nami minimalnie wygrała, minimalnie przegrała pojedynek finałowy z „polskimi Białorusinkami” w trzech setach.

Teraz Ania Duda planuje udział w czerwcowych Mistrzostwach Polski elity w Józefosławiu, gdzie zagra w grze pojedynczej i podwójnej z Oliwią Sochą z Chojnika Jelenia Góra.