Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna i Bogusław de Croy, nasi wyjątkowi książęta

Krzysztof Nałęcz
Krzysztof Nałęcz
4 lipca przypada 70 rocznica ekshumacji ciał ostatnich książąt pomorskich - Anny i Bogusława de Croy z rodu Gryfitów.
4 lipca przypada 70 rocznica ekshumacji ciał ostatnich książąt pomorskich - Anny i Bogusława de Croy z rodu Gryfitów. Łukasz Capar
4 lipca przypada 40 rocznica ekshumacji ciał ostatnich książąt pomorskich - Anny i Bogusława de Croy z rodu Gryfitów.

4 lipca 1977 roku, grupa wyznaczonych robotników odsłoniła wejście do krypty kościoła pw. św. Jacka w Słupsku, w której pod koniec XVII wieku złożono ciała Anny de Croy i jej syna Bogusława z rodu Gryfitów. Nie licząc nieślubnego, choć uznanego, syna Bogusława (był kawalerem), który zmarł bezpotomnie jako jezuita, byli to ostatni przedstawiciele szacownej pomorskiej dynastii Gryfitów, która miała słowiański rodowód.

Po odsłonięciu krypty ówcześni pracownicy muzeum otworzyli trumny, w których poza doczesnymi szczątkami zachowały się elementy strojów, a także biżuteria. Zachowanie wnętrza trumien było sensacją. Po starannej renowacji, piękne barokowe trumny książąt, wraz z sarkofagami, od 1978 roku eksponowane są w leżącym tuż obok kościoła Muzeum Pomorza Środkowego. We wtorek o godzinie 11 muzeum zaprasza (wstęp wolny) do sieni Zamku Książąt Pomorskich na specjalną prezentacją związaną z tym doniosłym i wyjątkowym wydarzeniem, którego równą 40 rocznicę właśnie obchodzimy. M.in. posłuchać będzie można opowieści emerytowanych dziś pracowników MPŚ, którzy uczestniczyli w tamtym wydarzeniu, Stefana Wójcika i Alicji Konarskiej.

Zaprezentowane również zostaną historyczne zdjęcia, pokazujące nie tylko wnętrze krypty, ale także dokumentujące m.in. trudności, jakie napotkano podczas transportu sarkofagów, które po konserwacji nie zmieściły się w drzwiach kościoła i zamku oraz obiekty, które na co dzień nie są pokazywane na wystawach stałych.

- Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Józefa Domińczaka będzie również niepowtarzalna okazja zwiedzenia w obecności pracowników Muzeum podziemi kościoła św. Jacka, w których nadal znajdują się szczątki Anny i Bogusława de Croy – zachęca Katarzyna Maciejewska, kierownik Działu Edukacji i Promocji MPŚ.

Do rocznicy przygotowywała się też nasza redakcja. W piątkowym, magazynowym wydaniu “Głosu” opublikujemy reportaż o odkryciu trumien, wraz z wyjątkowymi, unikatowymi zdjęciami, które podczas ekshumacji wykonywał w 1977 roku Ireneusz Wojtkiewicz, wówczas dziennikarz i fotoreporter “Głosu Pomorza”. Dowiecie się m.in. dlaczego trumien nie zrabowali sowieccy żołnierze.

Ale już we wtorek na gp24.pl będziecie mogli obejrzeć wyjątkową galerię kilkudziesięciu zdjęć wykonanych 4 lipca 1977 roku, podczas wejścia do krypty i otwarcia sarkofagów. Obiektyw aparatu znalazł się we wnętrzu trumien, chwilę po ich otwarciu.

ZOBACZ TAKŻE:Noc Muzeów w Słupsku

Czytaj także na GP24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza