Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja "Moja komenda". Policja dostępna również online

Redakcja
Szukasz kontaktu do dzielnicowego? Teraz służbową komórkę i maila znajdziesz w darmowej aplikacji na telefon
Szukasz kontaktu do dzielnicowego? Teraz służbową komórkę i maila znajdziesz w darmowej aplikacji na telefon Fot. Łukasz Capar
„Moja komenda” to aplikacja na komórkę, dzięki której znajdziemy swojego dzielnicowego.

Część dzielnicowych z Komendy Policji w Słupsku jest już po pierwszych szkoleniach w związku z nową koncepcją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mowa o programie resortu „Dzielnicowy bliżej nas”, który przynajmniej w założeniu ma zmienić polską policję na lepsze.

Funkcjonariusze „od pierwszego kontaktu” wiedzą już, że muszą ograniczyć wykorzystanie służbowych samochodów, a w zamian więcej czasu spędzać na obchodach swoich rewirów, pracy w terenie i z ludźmi.

Do tej pory zdarzało się, że dzielnicowi w całej Polsce musieli wykonywać zadania funkcjonariuszy służby prewencyjnej, przez co nie mieli czasu na to, aby zainteresować się sprawami mieszkańców. Program resortu to pierwsza tak kompleksowa zmiana w podejściu do ich służby. Policjanci nie będą już obciążani obowiązkami niezwiązanymi z ich zadaniami, jak doprowadzanie do sądu, doręczanie korespondencji czy interwencje w innych częściach miasta.

- Chodzi o to, aby tak zorganizować ich czas, aby jak najwięcej czasu poświęcali pracy w terenie - informuje kom. Robert Czerwiński, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Słupsku

Wkrótce praca 37 dzielnicowych ze słupskiej komendy i ich ośmiu tysięcy kolegów w Polsce ma zmienić się jeszcze bardziej. Odciążenie od formalności i służby patrolowej to tylko ułamek propozycji ministerstwa. W planach są szkolenia z mediacji, komunikacji, podwyżki i utworzenie wakatów. Także - a to nowość - możliwość awansu na stopień starszego dzielnicowego. Co więcej, do policjanta dodzwonimy się też na służbową komórkę.

Teraz wszystkie potrzebne telefony i adresy są dostępne dzięki aplikacji „Moja komenda”. Wystarczy ją zainstalować w swojej komórce. Następnie wpisać swój adres zamieszkania. Dowiemy się wówczas, jak nazywa się nasz dzielnicowy, w jakich godzinach przyjmuje interesantów i w jakim komisariacie. Aplikacja pokaże też numery telefonów, łącznie ze służbową komórką i mailem.
Kolejną zmianą będzie opracowywany przez każdego dzielnicowego plan działania priorytetowego dla jego rejonu służbowego. Harmonogram działań tworzony co pół roku będzie konsultowany z mieszkańcami.

Jak informuje Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA, w budżecie na rok 2017 udało się zagwarantować środki na dodatkowych tysiąc etatów w polskiej policji. Ile z nich trafi do Słupska, tego na razie nie wiadomo. Wiadomo, że do 2020 roku formacje podległe MSWiA otrzymają niemal 9,2 mld zł dodatkowego wsparcia.

Przeczytaj także na GP24

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza