Spis treści
Wiele lat temu, gdy jakość powietrza w Polsce była znacznie lepsza, informacje o zjawisku czerpaliśmy głównie z telewizji. Wielu z nas pamięta ukazywane na ekranach ujęcia m.in. z Chin, gdzie ludzie musieli poruszać się w maseczkach ochronnych w związku z zanieczyszczeniem powietrza, a warstwa smogu niemal przesłaniała słońce. Zastanawialiśmy się wtedy, jak można tak żyć. Oczywiście obecna sytuacja w naszym kraju nie jest tak dramatyczna, jak wspomniane sceny, co nie oznacza, że jest dobrze.
Czym jest smog?
Zacznijmy od tego, czym właściwie jest smog. W największym uproszczeniu to zjawisko, w którym w powietrzu znajduje się zbiór różnych, szkodliwych dla człowieka związków. Powstaje głównie w wyniku wzmożonej emisji zanieczyszczeń do powietrza, w wyniku m.in. transportu drogowego, a w naszym kraju w znacznej mierze przyczynia się do niego także spalanie węgla i drewna w celach grzewczych. Cechą charakterystyczną smogu jest występowanie na niskiej wysokości, przez co jest przez nas wdychany i tym groźniejszy dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Smog zabija – to nie przesada
Nie wszyscy w pełni zdają sobie sprawę, jak groźnym zjawiskiem jest smog. To bowiem nie tylko nieprzyjemne wrażenia estetyczne, związane z przykrym zapachem czy widokiem otaczającej nas „brudnej mgły”. Przede wszystkim smog jest zabójczy i nie jest to przesadne stwierdzenie. Z raportów wynika, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do 46 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Co gorsza, liczba ta dotyczy tylko Polski, więc to zatrważające i dające do myślenia dane. Szczególnie narażeni na jego skutki są:
- Seniorzy;
- Dzieci do lat 5;
- Kobiety w ciąży;
- Osoby z chorobami układu oddechowego.
Jak się bronić przed smogiem?
Biorąc pod uwagę, że smog znajduje się w otaczającym nas powietrzu, mogłoby się wydawać, że nie mamy możliwości się przed nim bronić. Otóż niekoniecznie. Możemy bowiem podjąć pewne kroki, aby ograniczyć jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Smog nie zawsze ma takie samo natężenie. Bywa więc, że w konkretnych miejscach i w określonych godzinach nie ma go wcale lub wręcz przeciwnie, ma wyjątkowo wysokie natężenie. Dlatego też, o ile mamy taką możliwość, pewne czynności powinniśmy wykonywać wtedy, gdy zagrożenie jest najmniejsze. Należą do nich m.in.:
- Wyjścia z domu (np. na spacer, po zakupy, itp.);
- Sport na powietrzu;
- Wietrzenie mieszkania.
Z kolei w przypadku intensyfikacji smogu w otoczeniu warte rozważenia jest:
- Noszenie podczas wyjść maseczek ochronnych z filtrem.
- Ograniczenie czasu pozostawania poza domem.
- Nie wypuszczanie dzieci z domu oraz ostrzeganie przed tym seniorów.
Jeśli w naszej okolicy często borykamy się z wysokim natężeniem smogu (np. w dużych miastach lub na terenach industrialnych) dobrym pomysłem może okazać się inwestycja w urządzenia do filtrowania powietrza.
Aplikacje smogowe – do sprawdzania jakości powietrza
Wiemy już poniekąd co robić, jeśli chcemy bronić siebie oraz swoich bliskich przed zagrożeniem ze strony smogu. Jak jednak łatwo zauważyć, w każdym z tych przypadków kluczowym czynnikiem jest wiedza. Konkretnie, musimy mieć aktualne informacje, kiedy i w jakim natężeniu w naszej okolicy jest smog. Tylko wtedy będziemy mogli podjąć odpowiednie środki ostrożności. Tu natomiast z pomocą przychodzą aplikacje mobilne, których posiadanie w i tak nieodłącznym smartfonie pozwoli nam na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w naszym otoczeniu. Kilka najciekawszych aplikacji smogowych znajdziecie w naszej galerii. Zapraszamy.
Aplikacje smogowe
Sprawdź też: