MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arkusz egzaminu ósmoklasisty z angielskiego w terminie dodatkowym nie jest udostępniany. Dlaczego? CKE: Zbyt mała liczba zdających

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dziś ostatni dzień testów klas ósmych dla osób, które piszą je w terminie dodatkowym. Czerwcowy arkusz egzaminu ósmoklasisty z angielskiego, a także arkusze z innych języków obcych nie zostaną jednak udostępnione. Zapytaliśmy CKE o powód. „Zbyt mała liczba zdających” – przekazano.

Arkusz egzaminu ósmoklasisty z angielskiego w terminie dodatkowym

 Bez arkusza z angielskiego w terminie dodatkowym

Na łamach Strefy Edukacji na bieżąco zamieszczaliśmy arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów, zarówno w przypadku matur, jak i egzaminów ósmoklasisty. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła nam także arkusze z polskiego i matematyki w terminie dodatkowym, które odbyły się 10 i 11 czerwca.

CKE wyjaśnia dlaczego nie udostępnia arkusza egzaminu klas ósmych z języków obcych.
CKE wyjaśnia dlaczego nie udostępnia arkusza egzaminu klas ósmych z języków obcych. Polska Press

Dziś uczniowie przystępują do egzaminu z języka obcego, najchętniej wybieranym językiem jest zazwyczaj angielski. CKE przekazało nam jednak, że ten arkusz nie zostanie udostępniony.

Ze względu na małą liczbę zdających egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego w terminie dodatkowym arkusz nie jest udostępniany – odpowiedziano nam na prośbę przesłania arkusza.

Szkoły i nauczyciele potrzebują materiałów od CKE. Jest powód, by nie udostępniać arkuszy?

Poprosiliśmy Wydział Egzaminów z Język Obcych o wyjaśnienie, dlaczego arkusze z polskiego i matematyki w terminie dodatkowym mogły być udostępnione, a arkusz z języka angielskiego (lub innego języka obcego) już nie. Przekazano nam, że w przypadku tych ostatnich egzaminów liczba zdających jest znacznie mniejsza oraz że szkoły wykorzystują te arkusze do przeprowadzania wewnątrzszkolnych egzaminów w innym terminie, np. w styczniu lub lutym jako przygotowanie do głównego egzaminu w roku kolejnym.

To z pewnością duże ułatwienie dla szkół i nauczycieli, którzy wolą korzystać z materiałów przygotowywanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i nie raz narzekali, że brak im przykładowych arkuszy, dzięki którym mogliby przećwiczyć zadania z uczniami. Nieudostępniany szerszej publiczności arkusz może stać się dobrym pretekstem do zorganizowania wewnątrzszkolnego egzaminu próbnego.

W rozmowie dotyczącej próbnych egzaminów dr Joanna Dobkowska (pracownik Wydziału Pedagogicznego UW, koordynatorka zespołu przygotowującego w CKE maturę obowiązującą od 2015 r.) zaznaczała, że warto korzystać z materiałów dydaktycznych przygotowywanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a nie komercyjne wydawnictwa.

– Nie chodzi wcale o to, że te materiały są gorszej jakości, a raczej o to, że zadania opracowywanie przez CKE są bardzo specyficzne. Pod względem merytorycznym czy dydaktycznym arkusze z różnych wydawnictw mogą być nawet lepiej przygotowane, ale nie do końca odpowiadają temu, co może spotkać uczniów podczas prawdziwej matury. Dlatego podchodziłabym z dużą ostrożnością do wykorzystywania w celach diagnostycznych materiałów przygotowywanych poza CKE – mówiła nam ekspertka przed pierwszą przeprowadzaną maturą w nowej formule 2023.

Mowa tu co prawda o maturze, ale w przypadku egzaminu ósmoklasisty może być podobnie. Nie da się więc ukryć, że dla szkół czy nauczycieli takie materiały jak nieudostępniany wcześniej egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym, mogą być na wagę złota. Jednocześnie, chcąc rozwiązać ten problem, Centralna Komisja Egzaminacyjna mogłaby po prostu przygotować więcej przykładowych arkuszy do pracy z uczniami.

„Arkusze powinny być dostępne”. Rodzice o terminie dodatkowym

Jak twierdzą niektórzy rodzice, wszystkie arkusze z egzaminów w terminie dodatkowym powinny być publikowane na stronie CKE tak jak te z terminu majowego. Takie głosy zgłaszali nam także czytelnicy.

– Nigdzie nie ma podanych arkuszy z terminu dodatkowego – pisała mama ósmoklasistki. – Na stronie CKE nie ma publikacji z terminów dodatkowych, nigdzie o tym nie piszą. Arkusze powinny być dostępne tak samo, jak dostępne są te z terminu głównego.

W Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dowiedzieliśmy się, że w przypadku języka angielskiego w terminie dodatkowym rodzic, który chce uzyskać dostęp do takiego arkusza, może skierować taką prośbę do CKE, a arkusz zostanie mu udostępniony.

Czy jednak dzieci, które zdają egzaminy w terminie dodatkowymm nie powinny mieć takiego samego dostępu do arkuszy, jak te, które zdawały go w terminie majowym? Takie pytania mogą stawiać sobie rodzice, których dzieci z przyczyn losowych nie mogły przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w maju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Arkusz egzaminu ósmoklasisty z angielskiego w terminie dodatkowym nie jest udostępniany. Dlaczego? CKE: Zbyt mała liczba zdających - Strefa Edukacji

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza