Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia zaczyna tegoroczne kwalifikacje dziewiętnastolatków

Zbigniew Marecki
Ostatnie przymusowe wcielenie do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, listopad 2008 roku.
Ostatnie przymusowe wcielenie do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, listopad 2008 roku. Fot. Kamil Nagórek
Choć wszyscy już dawno zdążyli zapomnieć o poborze wojskowym, to w tym roku do końca kwietnia każdy 19-letni mężczyzna będzie musiał stawić się do kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacja, która zastąpiła pobór w 2009 roku, w tym roku będzie przeprowadzona po raz drugi. Zostaną do niej wezwani 19-letni mężczyźni, a także osoby urodzone w 1990 r., które zostały wcześniej uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1986-1991, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, np. odbywające studia medyczne.

Do kwalifikacji stawią się też osoby, które ukończyły 18 rok życia i same, na ochotnika, chcą się zgłosić do wojska na różne stanowiska: od żołnierza zawodowego, przez podoficera do oficera. Na miejsce kwalifikacji mają obowiązek stawić się także osoby do 24. roku życia, które do tej pory nie stawiły się na pobór.

Osoba podlegająca kwalifikacji zostanie wezwana przez gminę do stawienia się przed powiatową komisją kwalifikacyjną, które w poszczególnych powiatach będę funkcjonować w różnych terminach, co najmniej na siedem dni przed datą wezwania.

- Jednak nieotrzymanie wezwania nie zwalnia nikogo z obowiązku stawienia się na kwalifikację w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu. Jeśli jednak ktoś nie stawi się na kwalifikację bez usprawiedliwienia , to ustawa nakłada na przedstawicieli WKU nałożenie rozporządzenia o przymusowym doprowadzeniu. Będziemy z tej możliwości korzystali - tłumaczy kpt. Piotr Jagodziński z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Słupsku.

Komisja kwalifikacyjna składa się z przedstawicieli gminy, lekarzy i armii. Ten skład sprawdzi tożsamość kwalifikowanych osób, ustali ich zdolności do służby wojskowej i wyda książeczki wojskowe. Kwalifikacja nie oznacza automatycznego wcielenia do armii. Wszystkie wezwane osoby, które nie mają zamiaru wstąpić do wojska, w ciągu 14 dni po kwalifikacji będą automatycznie przenoszone do rezerwy i otrzymają zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.

Osoby wezwane przez powiatową komisję kwalifikacyjną powinny ze sobą zabrać dowód osobisty, świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenia o kontynuowaniu nauki, zdjęcie i prawo jazdy.

Terminy kwalifikacji wojskowej w regionie słupskim:

Powiatowa Komisja Lekarska nr 1 w Słupsku - Młodzieżowy Dom Kultury w Słupsku ul. Szarych Szeregów 8 - dla mieszkańców Słupska - 15.02 - 19.03.

Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 w Słupsku - Starostwo Powiatowe w Słupsku ul. Szarych Szeregów 14 - dla mieszkańców powiatu ziemskiego - 01.03 - 15.04.

Powiatowa Komisja Lekarska w Lęborku - Starostwo Powiatowe w Lęborku ul. Czołgistów 5 - dla mieszkańców powiatu lęboeskiego - 01.04 - 29.04.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza