Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia zerwała współpracę ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
W wyniku decyzji ministra Antoniego Macierewicza , szefa MON działające w całym kraju oddziały tego związku zostały zobligowane do wyprowadzki z obiektów wojskowych. W związku z tym w czwartek rano słupscy działacze ZŻWP zdjęli swój szyld z budynku wojskowego przy ul. Bohaterów Westerplatte, gdzie do tej pory działali.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego to stowarzyszenia, które broni interesów społecznych i socjalnych żołnierzy zawodowych, zwolnionych z czynnej służby wojskowej. Powstało 1 kwietnia 1981 roku, gdy Prezes Rady Ministrów podpisał rozporządzenie w sprawie uznania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za stowarzyszenie wyższej użyteczności. Jednocześnie nadano Związkowi statut, ustalony i ogłoszony przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.

Związek został zarejestrowany wg przepisów ustawy "Prawo o stowarzyszeniach". 12 czerwca 1981 roku zostało podpisane pierwsze "Porozumienie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Związkiem Byłych Żołnierzy Zawodowych", w którym określono szczegółowo zobowiązania stron.

Pierwszą próbę zerwania tego porozumienia podjął Aleksander Szczygło, szef MON za czasów pierwszych rządów PiS. - Wtedy siedzieliśmy już na walizkach w naszej siedzibie, ale na szczęście PiS przegrał wybory i już nie musieliśmy się wyprowadzać - opowiada ppłk Romuald Detmer, szef słupskiego oddziału ZŻWP. Kolejna decyzja o zerwaniu współpracy armii z ZŻWP zapadła przed kilka dniami. - Właściwie nie wiemy, dlaczego tak się stało - dodaje ppłk Detmer.

Podkreśla, że słupski oddział ZŻWP skupia 2912 członków, którzy działają w 12 kołach na terenie byłego województwa słupskiego. Część z nich już od dawna funkcjonuje w obiektach samorządowych, bo na ich terenie zlikwidowano jednostki wojskowe.

Słupscy działacze ZŻWP zajmują się opieką paliatywną, integracją środowiska, organizowanie spotkań oraz wychowaniem patriotycznym poprzez współpracę ze szkołami . Wszyscy w Słupsku znają Wojskowy Zespół Wokalny "Wiarusy", który tworzą członkowie ZŻWP. Wkrótce w miejskiej bibliotece odbędzie się ich koncert charytatywny na rzecz słupskiego hospicjum. Związek organizuje też ubezpieczenia grupowe dla byłych żołnierzy zawodowych , a także wycieczki patriotyczne. - W tym roku planowaliśmy wycieczkę szlakiem Wału Pomorskiego. Mieliśmy tam jechać autobusem 6. WOG-u. Już dziś go nie mamy. Wycieczka stoi pod znakiem zapytania - dodaje ppłk Detmer.

Słupski oddział ZŻWP nie zamierza jednak kończyć działalności. Już dzisiaj dwoje miejskich radnych - Anna Rożek (PO) oraz Andrzej Obecny (Klub Prezydencki) - zadeklarowało, że będą zabiegać u prezydenta miasta o lokal dla związku.

gp24

Popularne na GP24. Zobacz:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza