Wykonawca rewitalizacji Starego Rynku w Słupsku rozpoczął prace przy budowie jezdni w ciągu ulicy Grodzkiej. Będzie ona asfaltowa, a nie jak poprzednio – brukowana. Z kolei tuż obok dobiegają końca prace związane z budową chodnika. Zdecydowano się go poszerzyć kosztem zwężenia jezdni. Przez to udało się także wygospodarować przestrzeń na pas zieleni. Wcześniej, w ciągu ulicy Grodzkiej zostały przebudowane sieci wodociągowe, gazociąg, wybudowana została kanalizacja deszczowa.
Możliwe, że nową jezdnią przejedziemy już wczesną jesienią. Wówczas prace skupią się na płycie Starego Rynku. Przypomnijmy, że prace związane z rewitalizacją miejskiego placu przyspieszyły, gdy zakończono badania archeologiczne. Ich zakres rozszerzano dwukrotnie, co uniemożliwiło prowadzenie części prac budowlanych.
Badania archeologiczne na Starym Rynku rozpoczęły się na początku marca. Jezdnie wokół placu, w tym fragment ulicy Grodzkiej, od kliku miesięcy wyłączone są z ruchu. Podczas badań odkryto sporo artefaktów – starożytne groby, ołowiane kule, monety, a także odsłonięte zostały pozostałości kamiennych i murowanych fundamentów dawnej zabudowy – odkryto m.in te po hotelu Mund, który przed 1945 r. stał w północno-wschodnim narożniku placu, a także fundamenty przybudówek po dawnym ratuszu, który do początku XX wieku stał na środku Starego Rynku. Jednym z najciekawszych znalezisk było kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji do niemieckiego karabinu. Po wielu miesiącach badań, niemal wszystkie wykopaliska zasypano.
Rewitalizacja Starego Rynku w Słupsku to koszt około 20 mln złotych, z czego 16 mln to dofinansowanie w ramach rekompensat za budowę amerykańskiej tarczy w Redzikowie.