Asteroida Bennu na kursie kolizyjnym z Ziemią. Sonda...

  Asteroida Bennu na kursie kolizyjnym z Ziemią. Sonda Osiris-Rex zbada jej wnętrze. Jaki jest plan NASA? AKTUALIZACJA 5.12

  TK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Asteroida Bennu uderzy w Ziemię i to będzie koniec świata? Tak prognozuje NASA. Według Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej pozostało nam 117 lat. Asteroida Bennu zajmuje drugie miejsce na liście ciał niebieskich, które zagrażają istnieniu naszej planety. Jak się okazuje, Bennu może mieć na swojej powierzchni składniki organiczne. Zbada to sonda Osiris-Rex, wystrzelona we wrześniu 2016 roku. Obecnie Osiris-Rex znajduje się 19 km od asteroidy, natomiast na datę 31 grudnia przypada moment jej wejścia na orbitę Bennu. Asteroida Bennu, ważąca 77 miliardów ton, w 2135 roku zderzy się z Ziemią, która jest na jej kursie kolizyjnym. Czy zniszczy ludzkość i cały dobytek ziemskiej cywilizacji? Takie prawdopodobieństwo, zdaniem NASA, jest bardzo duże. Naukowcy nie próżnują i i czynią kroki zapobiegawcze, mające na celu zbadanie Bennu.
  Asteroida Bennu
  Asteroida Bennu uderzy w Ziemię - taka jest prognoza naukowców z NASA. Według nich, pozostało nam 117 lat. Asteroida Bennu, ważąca 77 miliardów ton,
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©NASA's Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab

  Osiris-Rex zbada wnętrze asteroidy Bennu


  Wystrzelona we wrześniu 2016 roku sonda Osiris-Rex ma zbadać wnętrze asteroidy Bennu. Sonda znalazła się w pobliżu Bennu 3 grudnia, a z końcem roku ma wejść na jej orbitę. Pobrane próbki mają zostać przywiezione na Ziemię. Naukowcy podejrzewają, że Bennu może mieć na swojej powierzchni:
  • skłądniki organiczne
  • wodę


  Wiedza zdobyta wskutek misji Osirix-Rex może się okazać bezcenna w kontekście ratowania losów Ziemi przed możliwym uderzeniem asteroidy Bennu w naszą planetę.

  Do czasu uzyskania próbek zebranych przez sondę, czyli do 2020 roku, będziemy dysponować o wiele lepszą wiedzą na temat tego, czy Bennu uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych 150 lat - komentuje rzeczniczka misji Osiris-Rex, Erin Morton.

  Asteroida Bennu. NASA ma nowy plan  ZOBACZ KONIECZNIE
  Komputer wyznaczył prawdopodobną datę końca świata. To jeszcze w tym wieku!


  Klęsce naszej planety ma zapobiec wysłanie przez NASA statku kosmicznego z ładunkami jądrowymi, który miałby zneutralizować asteroidę Bennu. Wiązało się z nim jednak zbyt duże ryzyko. Prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemią odłamków skalnych i związane z tym straty skłoniło naukowców z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej do zmiany planów.

  CZYTAJCIE TAKŻE
  ASTEROIDA TB145 WYGLĄDA JAK TRUPIA CZASZKA


  Nowa koncepcja nie będzie wymagała użycia żadnej broni. W neutralizacji asteroidy Bennu miałoby pomóc wysłanie satelity, która pomaluje kosmiczną skałę. Wykorzystanie specjalnej farby doprowadzić ma do zmian termicznych, a te miałyby spowodować zmianę trasy lotu Bennu.

  Choć pomysł brzmi kosmicznie i budzi skojarzenia z filmami science-fiction, to wydaje się być w chwili obecnej najlepszym rozwiązaniem.

  Asteroida Bennu. Co o obiekcie mówi NASA?


  Istnienie asteroidy Bennu zostało odkryte w 1999 roku. Jest to kosmiczna skała, a dokładnie planetoida, mająca 500 m średnicy, a jej waga wynosi 77 miliardów ton. Według wyliczeń amerykańskiej agencji kosmicznej prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię przez asteroidę Bennu wynosi 1:2700.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z NASA
  Zobacz galerię


  STACJA KOSMICZNA ISS W SIERPNIU LATA NAD POLSKĄ. WIDAĆ JĄ GOŁYM OKIEM

  Nazwa Bennu jest nawiązaniem do świętego ptaka z mitologii egipskiej, związanego z Atumem, Ra i Ozyrysem. Nadana została w konkursie, który został ogłoszony przed planowaną na 8 wrześniea 2016 misją OSIRIS-REx. Lot trwać ma 4 lata, a jego efektem ma być dostarczenie próbek gruntu z Bennu na Ziemię.  Co NASA mówi na temat asteroidy?
  • Asteroida Bennu na okrążenie Słońca potrzebuje 436 dni
  • każde okrążenie przybliża ją do Ziemi o 300 tys. kilometrów
  • Ziemia znajduje się na pasie kolizyjnym trasy asteroidy
  Asteroida Bennu i koniec świata? Plan NASA


  Zagrożenie płynące ze strony asteroidy Bennu i jej zderzenia z Ziemią 25 września 2135 to wyzwanie dla NASA. Agencja kosmiczna postanowiła przygotować plan awaryjny na wypadek uderzenia Bennu w Ziemię.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  STACJA KOSMICZNA ISS LECI NAD POLSKĄ: ZOBACZ GODZINY I DATY


  Plan nosi nazwę Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response, czyli w skróce HAMMER. NASA pracuje nad nim wspólnie z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego. Jego założeniem jest zniszczenie Bennu przy zastosowaniu energii atomowej. W tym celu miałby zostać wysłany w stronę asteroidy statek kosmiczny, ważący około 9 ton, który miałby zmienić tor jej lotu. Jeśli byłoby to niemożliwe, wowczas statek użyłby do tego celu ładunków jądrowych.  Co może spowodować uderzenie Bennu w Ziemię?


  Zgodnie z wyliczeniami naukowców NASA, uderzenie Bennu w Ziemię będzie miało energię 1450 megaton trotylu. Jego skutkiem byłoby wywołanie potężnej fali uderzeniowej, której towarzyszyć będzie promieniowanie cieplne i wstrząsy sejsmiczne.

  Jeśli Bennu uderzy w jeden z oceanów, to Ziemi grozi potężne tsunami, którego nie przeżyje żaden człowiek.

  Ludzkość ma jednak jeszcze 117 lat na przygotowanie się na tę okoliczność.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Asteroida TB145: Trupia czaszka przyniesie koniec świata 11.11.2018? Co na to jasnowidz Jackowski? Grozi nam apokalipsa?


  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo

  Zdjęcia

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć