Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Astmę możemy sami kontrolować

nto.pl
W Światowym Dniu Astmy, który był obchodzony jak co roku 1 maja, ruszył ogólnopolski program edukacyjny, skierowany do osób chorych, jak i do lekarzy.
W Światowym Dniu Astmy, który był obchodzony jak co roku 1 maja, ruszył ogólnopolski program edukacyjny, skierowany do osób chorych, jak i do lekarzy.
Codzienne życie osób cierpiących na tę chorobę jest pełne lęków przed kolejnym atakiem duszności.

Test kontroli astmy

Test kontroli astmy

Jak często w ciągu ostatnich 4 tygodni astma powstrzymywała cię od wykonywania zwykłych czynności w pracy, w szkole, w domu?
1 punkt - zawsze, 2 punkty - bardzo często, 3 punkty - czasami, 4 punkty - rzadko, 5 punktów - wcale

Jak często w ciągu ostatnich 4 tygodni miałaś(-eś) duszności?
1 - częściej niż raz dziennie, 2 - raz dziennie, 3 - 3 do 6 razy w tygodniu, 4 - raz lub dwa w tygodniu, 5 - wcale

Jak często w ciągu ostatnich 4 tygodni budziłaś(-eś) się w nocy lub rano, wcześniej niż zwykle, z powodu objawów związanych z astmą?
1 - 4 noce w tygodniu lub częściej, 2 - 2 do 3 nocy w tygodniu, 3 - raz w tygodniu, 4 - raz lub dwa, 5 - wcale

Jak często w ciągu ostatnich 4 tygodni używałaś(-eś) doraźnie szybko działającego leku wziewnego?
1 - 3 x dziennie lub częściej, 2 - 1 lub 2 x dziennie, 3 - 2 lub 3 x w tygodniu, 4 - raz w tygodniu lub rzadziej, 5 - wcale

Jak oceniłabyś(-łbyś) swoją kontrolę nad astmą w ciągu ostatnich 4 tygodni?
1 - w ogóle niekontrolowana, 2 - słabo kontrolowana, 3 - umiarkowanie kontrolowana, 4 - dobrze kontrolowana, 5 - w pełni kontrolowana

Sprawdź swój wynik
Uzyskana liczba punktów: 25 - gratulacje, choroba była w pełni kontrolowana.
Liczba punktów: 20-24 - wynik zadowalający, ale nie była to pełna kontrola.
Liczba punktów: poniżej 20 - wynik niezadowalający.

W Światowym Dniu Astmy, który był obchodzony jak co roku 1 maja, ruszył ogólnopolski program edukacyjny, skierowany do osób chorych, jak i do lekarzy, a jego głównym zadaniem jest przekonanie tych dwóch grup, że kontrola astmy, czyli opanowanie jej uciążliwych objawów, umożliwiające normalne funkcjonowanie chorego, jest w ich zasięgu.

Pacjenci już w drugiej połowie maja będą mieli możliwość otrzymania od swojego lekarza testu kontroli astmy wraz z książeczką zdrowia chorego na astmę, umożliwiającą systematyczne rejestrowanie wyników testu i zaleceń lekarskich. Test jest już dostępny on-line, więc chorzy mogą go już teraz wykonać na stronie www.astma.edu.pl. Na tej samej stronie mogą też zasięgnąć porady u specjalisty, sprawdzić aktualną mapę pylenia roślin.

Astmę, zaliczaną do schorzeń przewlekłych, charakteryzuje rozwijający się w drogach oddechowych stan zapalny i zwężenie oskrzeli. Wskazują na nią takie objawy jak: świsty, duszność, uczucie ucisku w klatce piersiowej, kaszel.

W astmie o łagodnym przebiegu zwężenie oskrzeli pojawia się okresowo, ale może ono się utrwalić. Dlatego tak ważne jest jej systematyczne kontrolowanie i dostosowywanie do tego odpowiedniego leczenia. Test ma astmatykom w tym pomóc. Aby przyniósł on jednak skutek, każdorazowo przed wizytą kontrolną w przychodni pacjent powinien go wypełnić, a potem poinformować lekarza o ilości uzyskanych punktów. Pozwoli to wprowadzić zmiany w leczeniu, aby je jeszcze bardziej udoskonalić.

Astma jest chorobą cechującą się dużą zmiennością. Z różną częstotliwością w ciągu dnia i nocy pojawia się bądź nasila się duszność. U części chorych występuje też kaszel.

W leczeniu tej choroby dąży się więc do wyeliminowania tych dolegliwości oraz do zmniejszenia stosowania szybko działających leków rozkurczających oskrzela. Uzyskanie takiego stanu określa się mianem pełnej (optymalnej) kontroli choroby (25 punktów w teście kontroli astmy).
Lekami z wyboru w astmie przewlekłej są glikokortykosteroidy wziewne (GKS), które powinny być przyjmowane codziennie w wyznaczonej dawce. Natomiast leczenie astmy umiarkowanej i ciężkiej polega na skojarzeniu steroidu wziewnego i długo działającego beta2-mimetyku. Takie leczenie jest preferowane, gdyż bywa najbardziej skuteczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza