Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atakuje drzewa, dla ludzi jest jadalny. To żółciak siarkowy, spotkasz go na pniach. Nazywa się go „kurczakiem z lasu”. Jak wygląda?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jadalna huba przyrasta do drzew, zwłaszcza topoli, wierzb i dębów. Grzybiarze szukają ich nie tylko w lasach, ale też miejskich parkach.
Jadalna huba przyrasta do drzew, zwłaszcza topoli, wierzb i dębów. Grzybiarze szukają ich nie tylko w lasach, ale też miejskich parkach. pixabay.com/congerdesign
Wygląda jak niejadalna huba, większość omija ją, myśląc, że to groźny pasożyt. Czy słusznie? „Kurczak z lasu”, bo tak nazywa się żółciaka siarkowego, to smaczna grzybowa alternatywa dla klasycznego kotleta drobiowego. Gdzie rosną te grzyby? Z czym można je pomylić? Jak je przyrządzić? Sprawdzamy.

Spis treści

„Kurczak z lasu” rośnie na drzewach. Młode żółciaki siarkowe można jeść

Po kurczaka do lasu? Owszem, ale niedosłownie. Natura kryje bowiem niespodziankę – grzyba, który może smakować jak drób. Żółciak siarkowy jest dość charakterystyczny, ze względu na kolor i walory kulinarne nazywa się go „kurczakiem z lasu”.

Jadalna huba przyrasta do drzew, zwłaszcza topoli, wierzb i dębów. Kapelusze mają barwę intensywnej żółci, niekiedy z domieszką pomarańczy, są dość duże i lekko bulwiaste. Starsze osobniki mają pofalowane brzegi i wyglądają jak wachlarze. Żółciaki siarkowe można spożyć jedynie po obróbce termicznej. Warto wybierać młode żółciaki, te starsze są niejadalne.

Jadalne są tylko młode owocniki po odpowiednim przygotowaniu, które polega na płukaniu, obgotowaniu i odlaniu wody. Dopiero tak przygotowane grzyby można dalej przetwarzać (np. smażyć). Surowe owocniki są trujące, starsze są natomiast niejadalne, nawet po obróbce termicznej – przypominają Lasy Państwowe.

Co istotne, dopiero po wcześniejszym obgotowaniu i odcedzeniu można użyć żółciaków w kuchni. Wodę, w której grzyby były poddawane obróbce, należy wylać, nie może stanowić bazy wywaru lub sosu.

Żółciak siarkowy smakuje jak kurczak. Dla drzew jest jednak zagrożeniem

Choć dla drzew jest zagrożeniem, w końcu to pasożyt, dla człowieka stanowi smaczny posiłek. Leśnicy informują, że obecność grzyba prowadzi do brunatnej zgnilizny m.in. drzew owocowych, cisów, topoli i dębów. Grzybiarze doceniają zaś walory smakowe i zgodnie twierdzą, że „kurczak z lasu” to przysmak dla każdego, nawet dla wegetarianina. Można je smażyć, gotować, dusić, a nawet marynować. Nuggetsy z żółciaka? Pasztet z żółciaka? Kotlet/sznycel z żółciaka? Menu może być naprawdę urozmaicone.

Kiedy zbierać żółciaki siarkowe?

Boom na żółciaki trwa w maju i czerwcu, to właśnie wtedy na drzewach zaczynają wyrastać młode grzyby. Jak prawidłowo je zbierać? Najlepiej przycinać znalezioną zdobycz przy pniu, sezon kończy się na przełomie sierpnia i września.

Z tym grzybem nie pomyl żółciaka siarkowego

Żółciak siarkowy jest charakterystycznym grzybem, ciężko go pomylić z innym gatunkiem. Szczególnie w okresie wiosennym, gdy grzybów w lesie jest mniej niż latem czy jesienią. Amatorzy mogą mieć problem jedynie z kształtem, tu podobna do „kurczaka z lasu” może być żagiew łuskowata. Ma jednak blady kremowy odcień, więc łatwo rozróżnić, co jest czym w przestrzeni leśnej.

Zobacz, jak wygląda żółciak siarkowy:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza