Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania dla zdrowia

opr. jsz
Skończyliście czterdziestkę niedawno albo kilka lat temu? Najwyższa pora, żeby baczniej przyjrzeć się swojemu organizmowi. Zatem czas na badania.

W naszym zagonionym życiu musimy znaleźć choć chwilę dla swojego organizmu. To czas, w którym wykonamy podstawowe badania.

Krew prawdę powie

Na początek badania krwi. Należy je wykonywać w każdym wieku, a po 40. co najmniej raz w roku. Co powie Wam badanie krwi? Oto kilka najważniejszych danych.
Morfologia to określenie poszczególnych rodzajów krwinek oraz niektórych ich własności.

Sygnał alarmowy

Pamiętajcie, nieprawidłowy wynik morfologii, czy rozmazu, to jeszcze nie dowód na istnienie choroby. To jedynie sygnał alarmowy, że należy wykonać ponowne badanie. Obecnie morfologia jest wykonywana za pomocą skomputeryzowanych urządzeń, wyniki podawane są w postaci wydruku (obok zwykle jest podana norma). Na wydruku znajdziecie informację między innymi o RBC, czyli krwinkach czerwonych, nazywanych też erytrocytami transportującymi tlen z płuc do komórek oraz dwutlenek węgla z komórek do płuc.

Spadek liczby erytrocytów

Niedokrwistość może być przyczyną utraty krwi (np. z powodu wrzodu żołądka), lub nieprawidłowego odżywiania niedoboru żelaza lub kwasu foliowego. Anemia może towarzyszyć także poważnym chorobom np. nowotworom. WBC czyli białe ciałka krwi (leukocyty). Mają za zadanie walkę z infekcjami. Powiększona liczba białych krwinek oznacza, że organizm walczy z infekcją, lub stanem zapalnym, czy zachodzi podejrzenie białaczki.
Badanie OB (odczyn Biernackiego) polega na mierzeniu szybkości opadania erytrocytów w osoczu. Wysoki wynik OB wskazuje na proces zapalny w organizmie.

Badanie moczu

Te badania dają informacje o pracy nerek, ale także innych narządów np. wątroby lub trzustki. W przeddzień badania starajcie się unikać potraw zawierających dużo białka i barwników. Nie bierzcie też witamin.
Prawidłowy mocz ma barwę od słomkowej do ciemnożółtej. Niektóre leki i produkty spożywcze mogą zmienić kolor moczu, np. po burakach na różowy, po witaminie C na żółty.
W moczu nie powinno być cukru, jeśli jest, to może świadczyć o cukrzycy. Nie może być również białka jego obecność wskazuje na choroby nerek, gorączkę, niewydolność krążenia lub stan zapalny dróg moczowych. Białko w moczu może także pojawić się po nadmiernym wysiłku fizycznym. Niewskazane w wynikach badania moczu są również ciała ketonowe (pojawiają się w przypadku źle leczonej cukrzycy lub u osób stosujących radykalne diety) albo bilirubina jej obecność może świadczyć o żółtaczce lub marskości wątroby.

Cholesterol

Miażdżyca w tym wieku staje się całkiem realnym zagrożeniem. Trzeba kontrolować cholesterol.
Dziś dla porządku małe przypomnienie. Cholesterol całkowity to substancja tłuszczowa, która jest składnikiem błon komórkowych i uczestniczy w produkcji hormonów płciowych. Norma cholesterolu całkowitego wynosi do 200 mg/dl.
Cholesterol HDL tzw. cholesterol to lipoproteiny o dużej gęstości, które oczyszczają naczynia krwionośne ze złogów tłuszczu. Norma wynosi 30 - 90 mg/dl.
Cholesterol LDL czyli zły cholesterol łatwo przywiera do ścianek tętnic, co powoduje zwężenie ich ścian. Norma tego cholesterolu dla osób zdrowych wynosi 100 - 160 mg/dl, u chorych z nadciśnieniem i palaczy 100 - 130 gm/dl, pacjenci z cukrzycą lub chorobą wieńcową powinni mieć poniżej100 mg/dl.

I jeszcze parę słów o trojgicerydach, czyli cząsteczkach tłuszczu powstających w wątrobie, zwłaszcza u osób otyłych i chorych na cukrzycę, a przyczyniających się do tworzenianiebezpiecznych zakrzepów w tętnicach. Norma wynosi 60 - 170 mg/dl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza