MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badania wykrywające koronawirusa w ponad 100 instytucjach na Pomorzu, w tym w powiatach słupskim, bytowskim i lęborskim

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W naszym regionie samorząd województwa pomorskiego przebadał pracowników i podopiecznych, m.in. w niemal wszystkich domach opieki społecznej, m.in. w Machowinie, Machowinku i Lubuczewie. Badania diagnostyczne są wykonywane u pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej, a także podopiecznych instytucji opiekuńczych. Na ten cel pomorski samorząd w kwietniu przeznaczył 2 mln zł. Badania będą realizowane do września 2020 r.

W województwie pomorskim od prawie dwóch tygodni obserwujemy wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. Pojawiają się nowe ogniska m.in. zakład produkcyjny Mowi w Duninowie w okolicach Ustki, czy uczestnicy pielgrzymki w Licheniu. Do 26 lipca wykryto 829 zakażeń, z czego 39 chorych na COVID-19 zmarło.

- Badania finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego przeprowadzane są w ponad 100 instytucjach na terenie województwa pomorskiego. Wykonywane są u pracowników i podopiecznych podmiotów leczniczych, placówek pomocy społecznej i instytucji opiekuńczych. Do 21 lipca 2020 r. przebadano 6519 osób, wśród których wykryto 72 zakażonych. Potwierdzono ognisko DPS przy ul. Polanki w Gdańsku oraz wykazano istnienie nowego, cichego w DPS w Wyrębach Wielkich. Większość z osób z dodatnim wynikiem testu w kierunku SARS CoV-2 to osoby uznane już za ozdrowieńców - mówi Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Poprzez poprawę dostępności do badań diagnostyczny chodziło o zwiększenie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej, a przez to pacjentów i podopiecznych tych placówek. Ponadto, dzięki projektowi na większą skalę można identyfikować, kto już przeszedł zakażenie i może stać się potencjalnym dawcą osocza zawierającego przeciwciała. Przeciwciała są stosowane w terapii u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Badania są realizowane trójetapowo z użyciem testów genetycznych (RT-PCR) i immunologicznych (kasetkowych i ELISA). Najpierw pacjent ma wykonywany test tzw. kasetkowy. W przypadku wykrycia przeciwciał, bada się obecność materiału genetycznego wirusa (RT-PCR), a następnie określa liczbę przeciwciał metodą ELISA.

– Dzięki sfinansowanym przez samorząd województwa pomorskiego badaniom udało się wykryć 72 zakażenia. Pomimo że nie jest duża liczba, to świadczy o słuszności podjętej przez nas decyzji o wydaniu środków na realizację badań – uważa lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk. – Z tych 72 zakażonych większość stanowili pracownicy i pensjonariusze i DPS-ów. Ci ostatni z racji wieku i chorób współistniejących, które dodatkowo obciążają układ immunologiczny, dość ciężko przechodzili COVID-19. Przypomnę, że największa liczba zgonów na Pomorzu dotyczyła właśnie pensjonariuszy tych zakładów. Poza tym od dwóch tygodniu w naszym regionie obserwujemy wzrost liczby osób zakażonych. Pojawiają się nowe ogniska, a inne są wygaszane. Sądzę, że z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia jeszcze przez dłuższy czas. Niestety ludzie zapomnieli już o utrzymywaniu dystansu społecznego, higienie rąk i noszeniu maseczek. Dlatego badania przesiewowe będziemy przeprowadzać także w kolejnych 2-3 miesiącach – dodaje Jędrzejczyk.

W naszym regionie badania wykonano w następujących placówkach. W powiecie słupskim są to Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie, Dom Pomocy Społecznej w Machowinku, Dom Pomocy Społecznej w Machowinie oraz Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich. W powiecie bytowskim: Szpital Miejski w Miastku Sp. z o.o. (Izba przyjęć szpitala), Dom Pomocy Społecznej w Parchowie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatu Bytowskiego, Dom Pomocy Społecznej Dworek w Dąbiu.
W powiecie lęborskim: Dom Pomocy Społecznej Nr 1 w Lęborku, Dom Pomocy Społecznej Nr 2 w Lęborku oraz SPS ZOZ Lębork.

Zobacz także: Fiskus na tropie oszustów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza