MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa ciągle się rozwija

Fot. Krzysztof Tomasik
Sławomir Żabicki, specjalista do spraw digitalizacji w BBC.
Sławomir Żabicki, specjalista do spraw digitalizacji w BBC. Fot. Krzysztof Tomasik
W sieci internetowej pojawiła się tysięczna publikacja słupskiej Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej - 28 numer "Intelligenz-Blatt“ z 1869 roku. Tego samego dnia BBC weszła na platformę Europeana.eu.

Europeana to wielki, międzynarodowy projekt cyfrowy, mający przybliżać internautom z różnych regionów świata korzystanie z dóbr europejskiej kultury, nauki i dziedzictwa kulturowego.

Zawiera 4,6 mln publikacji. Nie tylko zdigitalizowanych książek, ale także dokumentów urzędowych i obrazów z najbardziej znanych galerii i muzeów. Słupska BBC znalazła się więc tu obok takich potentatów jak Biblioteka Brytyjska i muzeum w Luwrze.

Danuta Sroka z Miejskiej Biblioteki Publicznej, w strukturze której od roku działa BBC: - Obecność na Europeanie to ogromne ułatwienie dla osób z innych krajów, którzy szukać będą czegoś o Słupsku.

Sławomir Żabicki, specjalista ds. digitalizacji w BBC zaznacza jednak, że już teraz z zasobów słupskich korzystają czytelnicy z wielu krajów, m.in. z Niemiec, Rosji, Litwy i z USA. - A ostatnio ktoś z Wietnamu wertował twórczość słupskiego pisarza Andrzeja Turczyńskiego - dodaje.

Tysięczna publikacja biblioteki to 28 numer Intelligenz-Blatt, gazety, która ukazywała się na terenie powiatów słupskiego, sławieńskiego, bytowskiego i lęborskiego. Adresowana była do miejscowej elity, czyli inteligencji, kupiectwa, oficerów i ziemian. Dzięki współpracy z Archiwum Państwowym, BBC zamieściła już w sieci kilkadziesiąt numerów czasopisma w lat 1868 i 1869.

Sporo w nich ciekawostek z regionu, takich jak meldunek o wypadku drogowym, do którego doszło w pierwszy dzień po świętach Bożego Narodzenia 1867 roku w Pękaninie przy dzisiejszej szóstce. Na oblodzonej drodze przewrócił się tam dyliżans pocztowy. Pocztylion wypadł z kozła i zginął na miejscu. Koń również. Konduktor, który siedział, przeżył, ale miał twarz poranioną odłamkami szkła.

Na platformie Europeana.eu nie tylko jednak BBC jest dostarczycielką cyfrowych materiałów o Słupsku i dawnym Stolpie. Po wrzuceniu w wyszukiwarkę hasła Stolp znajdziemy m.in. linki do zbiorów cyfrowych reprodukcji fotografii dawnego Słupska w drezdeńskiej bibliotece uniwersyteckiej i do reprodukcji słupskich tzw. notgeldów, czyli banknotów zastępczych z lat po I wojnie światowej, zgromadzonych w Archiwum Krajowym Baden - Wuerttemberg we Freiburgu. Tam też znalazła się kolekcja mniej znanych notgeldów bytowskich, również udostępniana w formie cyfrowej na platformie Europeana.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza