Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej na kwarantannie - rozmowa z dyrektorką Edytą Wolską

Kinga Siwiec
Epidemia koronawirusa pozamykała instytucje kultury w całej Polsce, jednak te szybko zaczęły adaptować się do nowych warunków. Wyjątkiem nie jest Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, która aktywnie zaczęła działać w Internecie. O tym, jak wygląda praca w BGSW i jakie są ich propozycje na czas kwarantanny rozmawiamy z dyrektorką galerii Edytą Wolską.

Wydawałoby się, że skoro praca Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej to głównie działalność wystawiennicza i warsztatowa, to czas epidemii będzie cichy i spokojny. Tymczasem profil BGSW na Facebooku tętni życiem. Są konkursy, warsztaty, wystawy – nie widać, żeby Wasza galeria miała mniej pracy. Na czym teraz skupiają się pracownicy BGSW?

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej jest samorządową jednostką kultury, której statutową działalnością jest upowszechnianie sztuki współczesnej. BGSW w Słupsku jest jedyną instytucją w subregionie słupskim, zajmującą się popularyzacją sztuki współczesnej. Głównym naszym zadaniem jest prezentacja najnowszych zjawisk, tendencji, nurtów w sztuce aktualnej oraz szeroko pojęta edukacja artystyczna jako narzędzie poznawcze w obszarze artysta-dzieło-odbiorca. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej jest instytucją kulturotwórczą, stwarzającą sprzyjające warunki uczestnictwa w kulturze. Pracujemy nieprzerwanie, dostosowując nasz program wystaw i edukacyjny do niecodziennych warunków pracy. W dzisiejszych niesprzyjających do wychodzenia z domu czasach, całą naszą działalność „przenieśliśmy” do przestrzeni wirtualnej. Na naszym Facebooku zamieszczane są treści w postaci postów, wydarzeń, transmisji i relacji na „żywo”, które zostały skonstruowane pod kątem poszczególnych obszarów tematycznych, zgodnie ze statutową działalnością, pod hasłem #sztuka w domu. Te różnorodne w formie i treści działania odnoszą się zarówno do bogatych archiwalnych zasobów galerii, jak również do obowiązującego na ten rok planu merytorycznego naszej galerii.

Założeniem koncepcyjnym większości materiałów on-line jest interakcja z odbiorcami, ponieważ podobnie jak w „normalnych” warunkach, zależy nam na kształtowaniu aktywnych odbiorców sztuki współczesnej. Na każdy dzień tygodnia przygotowujemy dla naszych odbiorców inny zakres tematyczny, dostosowany do poszczególnych grup wiekowych.

Poniedziałki to „Wirtualne podróże w czasie”, podczas których dr Roman Lewandowski przypomina twórców i ich dzieła, które prezentowaliśmy w przestrzeniach wystawienniczych naszej galerii w minionych latach. Przypomnimy, co mogliście zobaczyć, co było fascynujące, kontrowersyjne, nad czym toczyły się dyskusje. We wtorki proponujemy cykl prezentacji rezydencji artystycznych w ramach programu rezydencji artystycznych w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Rezydencje mają charakter międzynarodowy. Zapraszani są artyści z Polski i z zagranicy. Preferowane projekty artystycznych rezydencji dotyczą sztuki w przestrzeni publicznej, sztuki społecznie zaangażowanej. W środy na naszym fanpage’u zamieszczamy propozycje na twórcze działania rodziców i dzieci. Są to materiały w formie warsztatowej. W czwartki zapraszamy do Pracowni Obrazu – to cotygodniowe zadania fotograficzne, ale również udostępnianie materiałów edukacyjnych ze świata fotografii i filmu. W piątki o rzeźbie i ceramice opowiada Michał Żesławski. W trakcie ograniczonego dostępu do warsztatów w Pracowni Rzeźby i Ceramiki, działalność online opiera się na publikowaniu materiałów edukacyjnych lub o charakterze rozrywkowym poruszającym tematykę ceramiki, projektowania użytkowego, technik rzeźbiarskich, zjawisk w tych dziedzinach czy artystów. Ze względu na bardzo manualny charakter dyscyplin, aktywność online zostanie skoncentrowana na wskazaniu możliwości rozwoju, nowych doświadczeń w warunkach domowych, ze szczególnym zwróceniem, uwagi na aspekty koncepcji sztuki i działalności kreacyjnej.
Domowe warunki w jakich się odbywa nasza działalność wnosi dużo dobrych emocji i domowego spokoju. Taki przekaz jest bardzo ważny i wszystkim nam potrzebny w tym szczególnym i trudnym dla nas wszystkich czasie zarazy. Mam nadzieję, że spotkania na naszym Facebooku mają również dla wielu odbiorców wartość terapeutyczną.

A czy czas kwarantanny jest wykorzystywany też na na przykład przeprowadzenie niezbędnych renowacji?
Równolegle do naszych działań merytorycznych, realizowany jest plan inwestycyjny. W zeszłym tygodniu wyłoniliśmy wykonawcę montażu wizyjnego w budynkach przy ul. Kameralnej w Słupsku oraz Zaruskiego w Ustce. Wystosowaliśmy zapytania ofertowe na wymianę oświetlenia w sali wykładowej i małej sali wystawowej w Ustce w budynku Centrum Aktywności Twórczej.

Mimo że działań jest dużo, to są to raczej aktywności bezpłatne dla uczestników. Czy galeria mocno odczuwa spowolnienie gospodarcze? Jak sobie radzi?

Nasze trzy salony wystawowe są nieczynne dla zwiedzających. Budynek CAT w Ustce jest zamknięty, podobnie jak Baszta Czarownic. W naszej siedzibie przy ul. Partyzantów stale pełni dyżur dwoje pracowników. Pracownicy merytoryczni oraz administracji pracują zdalnie. Pracownicy obsługi wykorzystują zaległe urlopy czy też przysługującą opiekę nad dzieckiem. Podobnie jak we wszystkich pozostałych instytucjach kultury. Taka sytuacja potrwa do odwołania.

Epidemia nie potrwa w nieskończoność. Czy BGSW ma plany na przyszłe miesiące? Czy w związku z kilkumiesięcznym przestojem będą Państwo próbować nadrobić stracony czas?

BGSW ma plany merytoryczne na cały rok i w zależności od miesiąca, w jakim będziemy mogli powrócić na swoje stanowiska pracy i otworzyć nasze przestrzenie wystawowe dla zwiedzających, przejdziemy do naszych zwyczajowych działań płynnie i bez przestojów. Program merytoryczny, edukacyjny oraz rezydencji artystycznych znajduje się na naszej stronie internetowej www.bgsw.pl Zapewne będą jakieś zmiany lub przesunięcia, ale to nieuniknione i o tym będziemy informowali na bieżąco.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Znaczy się zwolnień pracowników nie będzie podobnie jak w innych zakładach pracy ?

Dodaj ogłoszenie