Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bałtycka Odyseja zakończona. Sprzątano także plażę w Ustce

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
Bałtycka Odyseja zakończona. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski dotarł wraz z wolontariuszami do mety akcji w Piaskach. 5. etap tegorocznej edycji Bałtyckiej Odysei odbył się w maju w Ustce.
Bałtycka Odyseja zakończona. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski dotarł wraz z wolontariuszami do mety akcji w Piaskach. 5. etap tegorocznej edycji Bałtyckiej Odysei odbył się w maju w Ustce. mat. prasowe
Bałtycka Odyseja zakończona. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski dotarł wraz z wolontariuszami do mety akcji w Piaskach. 5. etap tegorocznej edycji Bałtyckiej Odysei odbył się w maju w Ustce.

Bałtycka Odyseja zakończona

W miniony weekend (10-11 października) zakończyła się tegoroczna edycja Bałtyckiej Odysei. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszami przeszedł drogę nadmorską od Świnoujścia do Piasków, oczyszczając nadmorski teren ze śmieci. Od startu minęło 10 miesięcy, a długość trasy wyniosła 500 km. Oficjalne zakończenie akcji odbyło się 11 października w Krynicy Morskiej.

CZYTAJ TEŻ

Bałtycka Odyseja posprzątała plaże

Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania odpadami mórz i oceanów. Szacuje się, że w morzach i oceanach, pływa obecnie ponad 5 mld ton śmieci. Każdego dnia do wody trafia 19 ton nowych odpadów. Spotkać je można wszędzie: w chłodnym Bałtyku i w gorących wodach Morza Czerwonego, a także na środku wielkiego Oceanu Spokojnego. Większość plastikowej materii unoszącej się w oceanach jest rozłożona do postaci pyłu tworzącego nie zwartą masę, lecz zawiesinę. Plastikowe drobiny porastają żyjące drobnoustroje, przez co ryby i inne stworzenia traktują je jak pokarm, nieświadomie skazując się na zagładę. Po analizie zebranych odpadów można potwierdzić, że nad morzem zalega najwięcej jednorazowych opakowań: plastikowych, szklanych oraz aluminiowych, a także filtry po papierosach. Na plaże wyrzucane są: sieci rybackie, styropian oraz tony drobnych kawałków plastiku. Wolontariusze znaleźli także dziesiątki zużytych opon, odpady budowlane, opakowania po lekarstwach i pozostałości po plażowiczach.

Odpady pozostawione na plażach i spływające razem z rzekami ulegają defragmentacji i zamieniają się w tzw. mikroplastiki, zagrażające życiu i zdrowiu morskiej fauny oraz człowiekowi. Aby skutecznie walczyć z zaśmieceniem Bałtyku, należy usprawnić gospodarkę odpadami w całej Polsce, bo 80 proc. śmieci trafiających do mórz pochodzi z lądu

- mówi Dominik Dobrowolski.

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką, zastygła pianka poliuretanowa – każdy śmieć zebrany na plaży może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby Bałtyku” pokazuje wystawa towarzysząca akcji Bałtycka Odyseja organizowana przez ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego.

Wystawa plenerowa w Ustce jako podsumowanie Bałtyckiej Odysei

Bałtycka Odyseja w Ustce

Przypomnijmy, 5. etap tegorocznej Bałtyckiej Odysei obejmował odcinek od Ustki do Rowów. Dominiki Dobrowolski odwiedził Ustkę 16 maja. Marsz wystartował o godz. 8.00 pod Latarnią Morską, gdzie zorganizowano zbiórkę i konferencję prasową. Dominik Dobrowolski z wolontariuszami przemierzył odcinek Ustka - Rowy. Następnego dnia (17 maja) trasa obejęła odległość między Rowami a Łebą. Patronat nad piątym etapem akcji objął burmistrz Ustki Jacek Graczyk. Na terenie miasta stanęły też plansze z fotografiami poświęconymi Bałtyckiej Odysei.

Zobacz także: Sztorm w Ustce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto