Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bałtyk pod naukową obserwacją satelit [wideo]

Wojciech Frelichowski
Dr hab. prof. nadzw. Dariusz Ficek specjalizuje się w fizyce środowiska i oceanologii
Dr hab. prof. nadzw. Dariusz Ficek specjalizuje się w fizyce środowiska i oceanologii Fot. wojciech frelichowski
Rozmowa z dr. hab. prof. nadzw. Dariuszem Fickiem, kierownikiem Zakładu Fizyki Środowiska w Instytucie Fizyki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Instytut Fizyki Akademii Pomorskiej jest uczestnikiem projektu Satelitarna Kontrola Środowiska Morza Bałtyckiego SatBałtyk. Czego dotyczy ten projekt?
Założeniem projektu było opracowanie systemu operacyjnego, który umożliwiłby nam wykorzystanie informacji satelitarnych do kontroli Morza Bałtyckiego. Okazało się bowiem, że przy próbach wykorzystania algorytmów satelitarnych opracowanych do obserwacji oceanów, w przypadku ich zastosowania do wód Bałtyku wychodziły wyniki absurdalne. Wynika to z tego, że Morze Bałtyckie jest na swój sposób wyjątkowe. Jest to morze śródlądowe, do którego rzekami spływa mnóstwo substancji pochodzenia lądowego. To powoduje, że promieniowanie, które wychodzi z Bałtyku, jest na tyle zmodyfikowane, że jeżeli próbujemy to interpretować z poziomu satelity, to wyniki nie będą mieć nic wspólnego z rzeczywistością. Dlatego Morze Bałtyckie wymaga specjalnego traktowania i specjalnych algorytmów. Nawet jest określenie wody typu bałtyckiego. Czyli jest coś unikatowego na świecie.

Akademia Pomorska jest jedną z kilku placówek naukowych, które biorą udział w tym projekcie.
Projekt jest realizowany przez konsorcjum, w skład którego - oprócz naszego instytutu - wchodzi również Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk z Sopotu, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego. Zatem występujemy w doborowym towarzystwie i jest to dla nas wielki zaszczyt, że możemy uczestniczyć w takim przedsięwzięciu.

Czy są już namacalne efekty projektu SatBałtyk?
To między innymi strona www.satbaltyk.pl z interaktywną mapą Bałtyku, na której codziennie są zamieszczane produkty generowane przez system. Na przykład codziennie dla całego Bałtyku powstaje mapa temperatury powierzchni morza, zachmurzenia, promieniowania słonecznego i wiele innych cennych informacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza