Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank Światowy zbada potrzeby firm Pomorza Zachodniego

Piotr Jasina [email protected]
Gryfitlab dysponuje ona jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie laboratoriów badawczo-rozwojowych na terenie Europy Centralnej. Są to laboratoria do badania akustyki, mikroklimatu i badań ogniowych materiałów budowlanych.
Gryfitlab dysponuje ona jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie laboratoriów badawczo-rozwojowych na terenie Europy Centralnej. Są to laboratoria do badania akustyki, mikroklimatu i badań ogniowych materiałów budowlanych. Sebastian Wołosz
Pomorze Zachodnie jest jednym z czterech regionów, w którym eksperci Banku Światowego przebadają 250 przedsiębiorstw. Pilotażowy program ma pomóc firmom w innowacyjnym rozwoju.

Uruchomienie pilotażowych badań BŚ w naszym regionie ogłosił wicepremier Janusz Piechociński w siedzibie firmy Gryfitlab, jednej z innowacyjnych spółek Goleniowskiego Parku Przemysłowego.

- Chcemy przebadać 250 firm. Mam nadzieję, że efektem tego programu będzie impuls przedsiębiorców w nowej perspektywie unijnej, nowa fala konkurencyjności - powiedział wicepremier.

Marcin Piątkowski z Banku Światowego przekonywał, że przez 20 lat byliśmy mistrzami Europy w rozwoju przedsiębiorczości, podwoiliśmy PKB.

- By przedłużyć ten sukces, musimy wejść w innowacje, w nowe inteligentne specjalności - podkreślił. Musimy zacząć konkurować pomysłami i ideami.

Wspomniany program koncentruje się na realizacji trzech głównych celów: ocenie potrzeb firm w zakresie innowacji i potencjału ich rozwoju, pomocy w dopełnieniu warunków wstępnych określonych przez Komisję Europejską oraz na wzmocnieniu potencjału administracji publicznej i instytucji otoczenia biznesu. Badanie firm potrwa 18 miesięcy.

Piątkowski zapewniał, że wyniki programu pozwolą dostosować system wsparcia do prawdziwych potrzeb przedsiębiorstw. Podkreślił, że innowacyjnym można być w każdym przemyśle.
Spotkanie odbyło się w Gryfitlab, firmie Goleniowskiego Parku Przemysłowego.
Andrzej Szarycki, prezes spółki podkreślił, że dysponuje ona jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie laboratoriów badawczo-rozwojowych na terenie Europy Centralnej. Są to laboratoria do badania akustyki, mikroklimatu i badań ogniowych materiałów budowlanych. Prezes pokazał uczestnikom konferencji laboratoria.

- Skróciliśmy badania odporności ogniowej z 4-6 miesięcy do 4 tygodni - podkreśla prezes. Dla producentów ma to ogromne znaczenie. Dodam, że połowa naszych działań dotyczy eksportu usług.
O innowacyjności mówił także prezes Read-Gene, prof. Jan Lubiński, uznany na świecie genetyk onkolog. W 2005 roku utworzył spółkę Read-Gene, która 4 lata później zadebiutowała na giełdzie NewConnect. Spółka zajmuje się chemoprewencją, badaniami klinicznymi oraz testami genetycznymi. Spółka zbudowała Centrum Badawczo-Rozwojowego Genetycznych Badań Nowotworów Złośliwych w Grzepnicy. To też bardzo innowacyjna spółka.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza