MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Banki aktualizują swoją ofertę dla oszczędzających. „Październik przyniósł oszczędzającym delikatny oddech"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ekspert nie ukrywa, że od początku roku oprocentowanie depozytów pozostaje pod presją spodziewanych i dokonywanych przez RPP cięć stóp procentowych.
Ekspert nie ukrywa, że od początku roku oprocentowanie depozytów pozostaje pod presją spodziewanych i dokonywanych przez RPP cięć stóp procentowych. 123RF
Oszczędzający nie powodów do radości. Październik był kolejnym miesiącem w którym spora część banków postanowiła zrewidować depozytowe promocje. Jednak jak podkreśla główny analityk HRE Investment Trust Bartosz Turek – nie zawsze był to ruch w dół. W otoczeniu spadającego oprocentowania jedna instytucja zaproponowała lokatę na 8 procent.

Spis treści

Kolejny miesiąc ze spadkiem oprocentowania lokat

Jak podaje w swojej analizie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust, w październiku 2023 roku średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło 6,08 procenta. Jest to niewielki spadek w porównaniu do września br. Jak zauważa ekspert, „od początku roku oprocentowanie depozytów pozostaje pod presją najpierw spodziewanych, a teraz faktycznie dokonywanych przez RPP cięć stóp procentowych".

– Prognozy sugerują, że przed nami dalsze łagodzenie polityki monetarnej. Wraz z tymi zmianami w dół podążać powinno też oprocentowanie, którym banki kuszą oszczędzających – wskazuje.

W tym banku dostaniesz 8 procent

Zdaniem Turka, październik przyniósł oszczędzającym delikatny oddech. – Co prawda większość instytucji dalej cięła oprocentowanie, ale zmiany te nie były już aż tak gwałtowne jak we wrześniu – wyjaśnia i dodaje, że jeden z banków postanowił powitać nowych klientów lokatą na 8 proc. – Jak to zwykle bywa z czołówką najlepszych ofert depozytowych, trzeba spełnić kilka warunków, aby cieszyć się takim oprocentowaniem – zauważa.

Średnie oprocentowanie lokat i rachunków w październiku br. wyniosło 6,08 proc.
Jak podaje w swojej analizie ekspert, w październiku 2023 roku średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło 6,08 proc. HREIT

Jak podaje, jest to oferta zarezerwowana dla nowych klientów, którzy na maksymalnie 180 dni mogą ulokować nie więcej niż 50 tys. zł. – Do tego trzeba jeszcze zgodzić się na kontakty marketingowe, logować się do aplikacji mobilnej i co miesiąc robić po 10 transakcji kartą lub BLIKiem – wymienia Turek.

Koniec ofert z oprocentowaniem na poziomie 10 proc.

Turek przypomina, że „jeszcze latem były banki, które kusiły nas depozytami z oprocentowaniem na poziomie 9 czy 10 proc.", których obecnie już nie znajdziemy. – Standardem staje się obecnie kuszenie nowych klientów obietnicą wypłacenia odsetek na poziomie 6-7 proc. – tłumaczy i przyznaje, że obecnie są „tylko dwie propozycje, które ponad ten próg wykraczają". Jednak są one co najmniej kilkoma dodatkowymi warunkami.

Jakie wymagania stawiają banki w październiku 2023?

Poszukując lepiej oprocentowanych lokat musimy się liczyć z dodatkowymi wymaganiami i limitami – np. maksymalnej kwoty i co najwyżej kilkumiesięcznego okresu obowiązywania wyższego oprocentowania. – Bank poprosi nas też przeważnie o korzystanie z dodatkowych produktów: karta, konto, aplikacja mobilna – wymienia. – Najczęściej promocyjne lokaty są ponadto kierowane do nowych klientów lub przynajmniej osób, które do banku przyniosą nowe środki – dodaje.

Obecnie jedną z najlepszych ofert jest ta na poziomie 8 proc.
Jeden z banków nowym klientom oferuje lokatę na 8 proc. Jednak jest to obarczone „gwiazdkami". HREIT

To nie wszystkie „gwiazdki”, które banki mogą zastosować przy tworzeniu promocji. Ekspert przyznaje, że coraz częściej spotkać możemy się z tym, że wymagane będzie od nas regularne zasilanie konta i aktywne korzystanie usług płatniczych (karta lub BLIK). – Coraz powszechniejszą „innowacją” jest też wymaganie od osób zakładających depozyty udzielania tzw. zgód marketingowych – dodaje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:

  • Stopa referencyjna 5,75
  • Stopa lombardowa 6,25
  • Stopa depozytowa 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli 5,85
  • Harmonogram posiedzeń RPP

Do końca roku odbędą się jeszcze dwa decyzyjne posiedzenia RPP:

  • listopad 7-8 (wtorek-środa)
  • grudzień 5-6 (wtorek-środa)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Banki aktualizują swoją ofertę dla oszczędzających. „Październik przyniósł oszczędzającym delikatny oddech" - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza