MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Banki w Słupsku nie chciały wymienić stu złotych

Daniel Klusek
Banki nie wymieniły stuzłotowego banknotu pana Jana, choć według wytycznych NBP mają taki obowiązek.
Banki nie wymieniły stuzłotowego banknotu pana Jana, choć według wytycznych NBP mają taki obowiązek. Marcin Kamiński
Pan Jan przyjechał do Słupska zapłacić rachunek. W kasie powiedziano mu, że jedna stuzłotówka nie zostanie przyjęta, bo nie ma jednego rogu. Kasjerka poradziła mężczyźnie wymianę banknotu w banku.

- Pojechałem więc do mojego niewielkiego banku, gdzie dowiedziałem się, że takimi wymianami zajmują się większe banki. Odwiedziłem dwa kolejne. W obu odesłano mnie do mojego. Wróciłem więc do punktu wyjścia - mówi pan Jan. - Mam pieniądz, z którym nic nie mogę zrobić. Ani nim zapłacić, ani go wymienić. Chyba zostanie mi oprawić go w ramkę i powiesić na ścianie jako pieniądz-nie pieniądz.

O to, czy stówa pana Jana wciąż jest ważnym pieniądzem i czy banki są zobowiązane honorować taki banknot, zapytaliśmy w biurze prasowym Narodowego Banku Polskiego.

Jak się dowiedzieliśmy, tę kwestię reguluje zarządzenie prezesa NBP z 2013 r.

"Zgodnie z nim na banki nałożony jest obowiązek wymiany zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych waluty polskiej, jeżeli nie zostały one sfałszowane lub ich autentyczność nie budzi podejrzeń, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej" - czytamy w wyjaśnieniu przedstawicieli banku.

Jednak nie w każdym przypadku za zniszczony banknot dostaniemy tyle, na ile wskazuje jego nominał. Banknoty są wymieniane w 100 proc. wartości nominalnej, jeżeli: są przerwane na nie więcej niż dziewięć części, sklejone lub nie, jeżeli wszystkie części pochodzą z tego samego banknotu, nie posiadają ubytków powierzchni w miejscu przerwania i łącznie stanowią 100 proc. pierwotnej powierzchni lub gdy zachowały ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

Połowę wartości nominalnej banknotu dostaniemy, jeżeli zachowały od 45 proc. do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

Zarządzenie określa również, że banki mają obowiązek przyjmowania zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych, które nie spełniają tych kryteriów, w celu przesłania ich do wymiany do centrali NBP.

Do biura prasowego wysłaliśmy również zdjęcie stuzłotówki pana Jana.

- Sposób uszkodzenia banknotu o wartości nominalnej 100 zł, przedstawionego na zdjęciu kwalifikuje go do wymiany przez każdy bank na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli jego autentyczność nie budzi zastrzeżeń - czytamy w odpowiedzi z Narodowego Banku Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza