Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baza antyrakietowa. Eksperci: w Redzikowie pocisków nie będzie

Michał Kowalski
Coraz więcej analityków i specjalistów wojskowości głosi: w Redzikowie nie będzie bazy balistycznych pocisków przechwytujących. Rządy polski i amerykański milczą. Tarczy już nie ma - powiedział nam Tomasz Hypki, ekspert wojskowości.

- Dla USA ważniejsze są dobre stosunki z Rosją, a na dodatek to kraj, który po prostu nie ma pieniędzy. Czy dla nas to dobra wiadomość? Oczywiście, że tak. Nie po to wyrzucaliśmy obce wojska z kraju, żeby teraz przyjmować inne.

Wczoraj na swoim blogu Leszek Miller napisał: "Redzikowo może odetchnąć z ulgą. Tarczy w Polsce nie będzie". Były szef rządu konkluduje: "Każdy, kto umie nie tylko czytać, ale i rozumieć ostatnie wypowiedzi amerykańskich polityków, wie, że administracja Obamy wycofa się z niepotrzebnego projektu."

Wypowiedzi amerykańskich ekspertów przytoczył w rozmowie z nami Tomasz Hypki.

Przykładowo William Drozdiak, przewodniczący American Council on Germany, doradca do spraw międzynarodowych obecnego prezydenta USA, stwierdził: "Należałoby wyeliminować przeszkody na drodze do szybkiego zawarcia porozumienia z Rosją. Jedną z nich byłaby z całą pewnością budowa baz antyrakietowych w Polsce i Czechach, ostro zwalczana przez Moskwę."

USA chcą porozumienia z Rosją, bo potrzebują sukcesu w Afganistanie. Do tego potrzebne jest przychylne oko tego wschodniego mocarstwa dla zaopatrzenia wojsk amerykańskich w Afganistanie poprzez republiki prorosyjskie.

Administracja Obamy będzie chciała też sukcesu w programie START I, ograniczającym liczbę strategicznych głowic nuklearnych. Program wygasa 5 grudnia 2009 r. Można podpisać następne, jeżeli Rosja wyrazi zgodę.

Takie zdanie wyraził z kolei dr Andrew C. Kuchins, dyrektor programu analiz rosyjskich i euroazjatyckich waszyngtońskiego Center for Strategic Studies.

W podobnym tonie wypowiada się Zbigniew Brzeziński: "dla Polski tarcza jest sprawą pierwszorzędną, a dla USA drugorzędną".

Kolejny argument to finanse. Pentagon dostał polecenie obcięcia przyszłorocznego budżetu. To może oznaczać, że zabraknie pieniędzy na tarczę. Budżet na nią na 2010 rok ma wynieść tylko 100 mln dolarów, a pierwotnie opiewał na 300 mln dolarów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza