Beata Topka młodzieżową mistrzynią Polski w biegu na 10000 metrów

22-letnia Beata Topka była bardzo zmęczona, ale zadowolona ze swojego wyczynu biegowego, bo dała z siebie maksimum wysiłku PZLA
Kolejny sukces zanotowała biegaczka Beata Topka. Zawodniczka Taleksu Borysław Borzytuchom została młodzieżową mistrzynią Polski U-23 w biegu na 10000 metrów. Jej trenerem jest Jarosław Ścigała. Gratulujemy!

Na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie odbyły się mistrzostwa Polski w biegu na dystansie 10000 metrów. Ich organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy Barnim Goleniów na zlecenie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Ostatecznie do rywalizacji przystąpiło 145 zawodników (42 kobiety i 103 mężczyzn), z czego do mety dobiegło 133 biegaczy. Wśród uczestników byli przedstawiciele naszego regionu. W stawce mężczyzn zwyciężył faworyt Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów). Czas triumfatora to 29.06,39 min. Drugie miejsce zajął Patryk Kozłowski (RLTL Optima Radom) - 29.22,71 min. Trzeci był Szymon Dorożyński (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) - 29.32,51 min. Miejsca naszych reprezentantów: 7. Adam Głogowski (Ekonomik Maratończyk Lębork) - 29.55,98 min, 21. Daniel Kryzel (Talex Borysław Borzytuchom) - 31.08,13 min - rekord życiowy, 39. Mateusz Lipiński (AML Słupsk) - 31.47,24 min, 67. Artur Karcz - 33.48,27 min, 69. Piotr Pobłocki - 33.49,60 min, 84. Adam Lewna - 35.11.29 min (wszyscy trzej - Ekonomik Maratończyk). Emil Dobrowolski (Ekonomik Maratończyk) nie ukończył biegu. W mistrzostwach nie wystartował Norbert Jefimczyk (Fenix Słupsk), bo był po szczepieniu przeciwko covidowi - 19.

W stawce seniorek triumfowała Sylwia Indeka (LKSS Pszczyna) - 33.24,16 min. Druga była Izabela Paszkiewicz (AZS UMCS Lublin) - 33.25,67 min. Trzecia finiszowała Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście) - 33.26.06 min. Jako siódma (open) na mecie zameldowała się Beata Topka (Talex Borysław). Biegaczka z Borzytuchomia była najmłodsza, bo z rocznika 1999. Tym samym została młodzieżową mistrzynią Polski w kategorii młodzieżowej. Jej czas wyniósł 33.56,85 min. Ten wynik jest drugim osiągnięciem w tabelach europejskich U-23, zaledwie 0,74 s za Portugalką Sarą Duarte. Warto dodać, że B. Topka obroniła tytuł mistrzyni Polski, bo rok temu też wywalczyła złoty medal w Karpaczu. W Goleniowie w kat. U-23 za Topką zostały sklasyfikowane na kolejnych miejscach: 2. Kinga Królik (Azymut Pabianice) - 33.59,91 min, 3. Oliwia Sarnecka (MKL Szczecin) - 34.43,84 min. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie trzy biegaczki uzyskały rezultaty lepsze niż wskaźnik PZLA na mistrzostwa Europy młodzieżowców w Bergen (Norwegia).

W swoim debiucie Katarzyna Główczewska (Talex Borysław) była trzydziesta. Borzytuchomianka przebiegła 10000 m w czasie 37.12,50 min.

- Wartość wyników wszystkich moich podopiecznych jest niepodważalna, Poziom tegorocznych mistrzostw był wysoki. Jestem zadowolony - stwierdził Jarosław Ścigała, doświadczony szkoleniowiec Taleksu Borysław.

To świadczy o doskonałym warsztacie pracy biegowej w Borzytuchomiu.