Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja Jana Pawła II: Szczegóły w czwartkowym dodatku Głosu

(wna)
Jan Paweł II.
Jan Paweł II. archiwum
Gdy w 2005 roku podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II zebrany tłum skandował "Santo subito" - święty natychmiast, rzadko kto zdawał sobie sprawę, że upłynie jeszcze dobre kilka lat, zanim polski papież zostanie wyniesiony na ołtarze.

Dopiero sześć lat po śmierci papieża zakończył się jego proces beatyfikacyjny, choć i tak, jak przyznają watykaniści, był prowadzony sprawnie, ale z zachowaniem wszystkich rygorystycznych reguł postępowania beatyfikacyjnego.

Co ciekawe, zasady, według których bada się życie kandydatów na ołtarze, zreformował właśnie Jan Paweł II. Znamienne jest również to, że pontyfikat Jana Pawła II przyniósł aż 1338 beatyfikacji i 482 kanonizacje, więcej niż wszyscy papieże od soboru trydenckiego, od kiedy zaczęto prowadzić takie statystyki, razem wzięci.

Beatyfikacja Jana Pawła II. Przeczytaj przewodnik wyjazdu do Rzymu + program beatyfikacji

Co zrobić, aby zostać oficjalnie uznanym za świętego lub błogosławionego? Wygląda na to, że na ten zaszczyt trzeba sobie zapracować całym życiem, bo prawo kanoniczne wymaga, by kandydat na ołtarze w momencie śmierci cieszył się opinią świętości lub oddał życie za wiarę.

Jak przebiegał proces beatyfikacyjny Jana Pawła II? W jaki sposób bada się cud niezbędny do beatyfikacji? Co musi się stać, by polski papież został szybko kanonizowany? - o tym przeczytasz w czwartkowym "Głosie" w specjalnym dodatku poświęconym beatyfikacji Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza