MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą wielkie przenosiny instytucji w Słupsku do budynku po LO na Grottgera

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Nowy pomysł władz Słupska na budynek po liceum na Grottgera. Licząc wszystkie, już... czwarty. Teraz będzie tam straż miejska, Zarząd infrastruktury Miejskiej i wydział planowania przestrzennego, a kilka działek w mieście zmieni funkcję. Zdaniem radnych oznacza to rewolucję w dawnych planach miasta.

Już jest projekt uchwały, w której władze miasta proszą radnych o 120 tysięcy złotych na przygotowanie do przenosin. W uchwale zwiększa się plan wydatków Wydziału Inwestycji o kwotę 120.000 zł z przeznaczeniem na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa obiektu oświatowego przy ul. Grottgera na obiekt o funkcji biurowo – administracyjnej”. Celem utworzenie nowej przestrzeni dla jednostek administracji publicznej. W związku z przejęciem przez straż miejską obsługi monitoringu w mieście, konieczne jest uzyskanie nowych pomieszczeń biurowych na obsługę całego systemu dotyczącego monitoringu miasta oraz uzyskanie lepszego komfortu pracy dla innych jednostek miejskich. W ramach zadania zostanie opracowana kompleksowa dokumentacja projektowo-kosztorysowa wraz z uzyskaniem niezbędnych opinii i decyzji.

Sprawa dotyczy kilku działek o różnym przeznaczeniu w Słupsku oraz trzech instytucji. Władze miasta wymyśliły, że przeniosą ZIM do budynku po liceum na Grottgera. Działkę gdzie jest budynek liceum oraz sala gimnastyczna i boisko, podzielą na dwie części. Tę z budynkiem zajmą pod potrzeby miasta, pozostałą oddadzą na sprzedaż, co ma sfinansować przebudowę szkoły.

Szkoły, która jest w dobrym stanie technicznym. Sam budynek, okna i wszystko w nim było remontowane kilka lat temu. Po przenosinach liceum, próbowano budynek sprzedać, ale chętnych nie było. W 2017 roku zapewniano, że kwota 3,5 miliona złotych jest odpowiednia w przetargach. Były nawet próby zainteresowania nim... Chińczyków i ich uniwersytetów. Nic nie wyszło.

Stąd plan przenosin ZIM. Po tej instytucji działkę władze miasta wystawią na sprzedaż. A to atrakcyjne miejsce - kilka hektarów - obok ringu. Przy obecnej siedzibie ZIM, która zostanie rozebrana, jest magazyn na materiały ze słupskich ulic. Te w części zostaną, zgodnie z zapewnieniem pani prezydent, wystawione na sprzedaż. To co zostanie trafi w nowe miejsce.Na działkę obok ringu i torów, koło orlika. Co prawda w poprzedniej kadencji zapewniano radnych, że będzie tam PSZOK, w miejscu gdzie jest zjazd z ringu, ale to już nieaktualne.

Tłumaczyła to na ostatniej sesji rady miejskiej prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka: - Tam gdzie na szczęście nie powstał PSZOK. Jest to miejsce pod słupami wysokiego napięcia. Jest tam możliwa taka funkcja składowa. Przenosimy ZIM, ale nie tylko. Przede wszystkim Straż Miejską. Jest tam światłowód i bardzo silny sygnał, czyli wszystko to, co jest potrzebne dla każdej jednostki. Dzisiaj dobre łącze internetowe tam jest zabezpieczone.To nie wszystko, byliśmy tam i oglądaliśmy obiekt pod kątem by tam przenieść wydział planowania przestrzennego. Sami wiecie, że ta jednostka, kiedyś Biuro Urbanistyczne Miasta Słupska (zlikwidowane w poprzedniej kadencji - dop. gh)potrzebuje trochę oddechu, przestrzeni.

Nie zgadzał się z tym radny Paweł Szewczyk z PO, który na sesji zauważył, że teren byłej szkoły jest atrakcyjny dla deweloperów, ale pod budownictwo i mogło by tam powstać, coś ciekawego i miastotwórczego.- Mam duże wątpliwości. My, rada i prezydent powinniśmy działać planowo. A plan był taki, aby cały teren po szkole zagospodarować pod budownictwo wielorodzinne, co przynosi zysk - mówił.

Na sesji pani prezydent nie chciała powiedzieć, na ile oszacowano przeróbki budynku na Grottgera. Ale zapewniła, że miasto zarobi na działkach po ZIM i tej z terenem szkoły. - Wpływy będą większe niż koszty na adaptację budynku przy Grottgera - uważa Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Dodajmy, że w projekcie Węzła Transportowego w Słupsku, władze miasta planowały przeniesienie ZIM do nowego budynku, który ma powstać. Jednak, choć uzyskaliśmy dotację unijną na węzeł, nie jest on budowany zgodnie z planem.

Zobacz także: Miasto na podglądzie. Monitoring w Słupsku już działa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza