MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany w wypłacie premii gwarancyjnej?

(war)
Ministerstwo Infrastruktury proponuje przywrócenie prawa do premii gwarancyjnej dla nabywców mieszkań komunalnych i zakładowych oraz wypłatę premii przy wnoszeniu wpłaty w towarzystwie budownictwa społecznego. Wątpliwości zgłasza Ministerstwo Finansów

Jeżeli propozycje te poprze rząd, to już wkrótce najemcy mieszkań komunalnych lub zakładowych, zamierzający je wykupić, będą mogli w tym celu wykorzystać premie z książeczek mieszkaniowych zakładanych przed 24 października 1990 roku. Szacuje się, że zmiana będzie kosztowała budżet państwa około 300 mln zł.
Jak informuje "Rzeczpospolita", projekt nowelizacji trafi na posiedzenie rządu z odrębnym stanowiskiem Ministerstwa Finansów. Resort infrastruktury chce bowiem przywrócić prawo do wypłaty premii gwarancyjnej w przypadku nabycia lokalu, do którego właścicielowi książeczki mieszkaniowej przysługiwał wcześniej inny tytuł prawny, np. najmu czy lokatorskiego prawa spółdzielczego. To właśnie ponad rok temu resort finansów był inicjatorem zmiany, która prawo do premii we wspomnianych przypadkach odbierała.
Zgodnie z najnowszymi propozycjami, szansę na wypłatę premii gwarancyjnych będą miały też osoby, które wyłożą środki na finansowanie budownictwa na wynajem, realizowanego przez towarzystwa budownictwa społecznego, wnosząc tzw. partycypację.
Nowelizacja ustawy przewiduje również wypłatę premii przy wniesieniu 50 proc. (dotychczas - 60 proc.) wymaganej ceny mieszkania albo domu u dewelopera lub wkładu spółdzielczego.
Regulacje dotyczące premii gwarancyjnej zapisane zostaną w ustawie, a nie w rozporządzeniu, jak obecnie. W ten sposób zostanie wypełnione orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sprzed roku, który uznał, że zasady wypłat premii gwarancyjnych powinny być regulowane ustawowo i na wprowadzenie takich zasad jest czas do 12 sierpnia 2002 roku. Po tym terminie tracą moc przepisy umożliwiające wypłaty premii gwarancyjnych.

Obecnie wniosek o przyznanie premii gwarancyjnej możemy złożyć jeżeli:

- uzyskaliśmy spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
- nabyliśmy własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
- zamieszkaliśmy w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym
- wynajęliśmy lokal mieszkalny w budynku, który powstał przy pomocy kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (chodzi np. o mieszkania TBS)
- nabyliśmy własne "M" lub dom jednorodzinny
- przy przebudowie bądź rozbudowie domu mieszkalnego, w wyniku której powstaje samodzielny lokal mieszkalny z wpisem w księdze wieczystej (nie może to być np. dobudowany pokój czy weranda)
- przy budowie domu jednorodzinnego (premia przysługuje w momencie, gdy budowa jest zaawansowana w 20 proc. wartości kosztorysowej - takie zaświadczenie wystawia inspektor nadzoru budowlanego; do uzyskania premii wymagane jest także pozwolenie na budowę i wypis z księgi wieczystej o własności gruntu)
- przy zawarciu umowy między właścicielem a spółką budującą mieszkanie (premia przysługuje po spłaceniu 60 proc. kosztów budowy lokalu)
- podczas przetargu kupiliśmy mieszkanie z odzysku, np. po osobie eksmitowanej
Wniosek o wypłacenie premii gwarancyjnej należy złożyć najpóźniej do 90 dnia po spełnieniu dowolnego z tych warunków. Możemy udać się do dowolnego oddziału banku, nie musi to być ten,
w którym książeczka została założona.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza