Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie modernizacja drogi krajowej nr 21 na odcinku Słupsk - Ustka. Rząd znalazł na to 100 mln zł

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Piotr Muller, rzecznik rządu i słupski poseł PiS poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej o piątkowej decyzji, która zapadła w Ministerstwie Infrastruktury. Zapisano 100 mln złotych na modernizację drogi krajowej nr 21 między Słupskiem a Ustką.

Piotr Muller zapewnił dziennikarzy, że dzięki tej decyzji droga będzie modernizowana. - Poprawi się bezpieczeństwo, a do tego przyjęto wariant rozszerzony planowej przebudowy. Początkowo wedle starych planów zakładano, że koszt zamknie się w ponad 40 milionach złotych, a zapisano na ten cel 100 mln zł.

Jeszcze w tym roku ma odbyć się przetarg, a w przyszłym początek prac. Droga ma być gotowa do 2023 roku. Szczegółowych rozwiązań nie znamy. Przed przetargiem poznamy projekty, bo jak zapewnił poseł PiS, będą w nich uwzględnione uwagi zgłaszane przez mieszkańców i samorządy podczas konsultacji, które odbyły się trzy lata temu. Będą więc zaplanowane dodatkowe lewoskręty, bezpieczniej rozwiązany ruch przy przystankach, będą dodatkowe ronda.

Przypomnijmy, akurat 7 czerwca, gdy Ustkę odwiedził prezydent Andrzej Duda, pisaliśmy: Droga 21 Słupsk - Ustka poczeka na zapowiadaną i przygotowywaną od 2017 roku modernizację, która już powinna trwać, wedle wcześniejszych zapowiedzi. Dobre chociaż to, że w końcu urzędnicy już wszystko przygotowali, bo jest projekt budowlany i prawomocna decyzja środowiskowa. Ale nie ma na tę drogę pieniędzy w budżecie na 2020 rok. Szybciej niż w II kwartale 2023 roku nową drogą nie pojedziemy!

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że przebudowa drogi 21 na trasie Słupsk - Ustka jest konieczna?

Co ciekawe przygotowano już projekt budowlany i jest wydana decyzja środowiskowa. W dodatku jest ona prawomocna. - Aktualnie nie mamy zapewnienia finansowania zadania. W zależności od dnia przydzielenia środków finansowych na realizację zadania, poniższe terminy mogą ulec zmianie - informował wtedy Marcin Ryś, zastępca naczelnika Wydział Ochrony Środowiska gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Te terminy to: ogłoszenie przetargu planowane jest na III/IV kwartał 2020 roku, rozpoczęcie robót - I/II kwartał 2021, a zakończenie inwestycji teraz planowane jest na - II kwartał 2023 roku. Teraz jak widać, gdy są pieniądze.. - Następuje faza realizacji tej ważnej inwestycji - mówi Piotr Muller.

Przypomnijmy, w październiku 2017 odbyły się konsultacje koncepcji rozbudowy 13 km drogi krajowej nr 21 między Słupskiem a Ustką. Od granicy miasta do granicy drugiego. GDDKiA zakłada, że będzie to droga klasy GP, czyli głównej przyspieszonej. To wymusza zmniejszenie liczby skrzyżowań, wedle koncepcji zostanie ich tylko 11. Wzdłuż całej drogi zaplanowano ścieżkę rowerową, którą będą też chodzić piesi, a na niektórych odcinkach będzie ona poszerzona z 3,5 metra do 5,5, ale będą tam mogły jeździć pojazdy mieszkańców. Wszystkie krzyżówki będą przebudowane, pod kątem bezpieczeństwa. Będą też oświetlone. Na niektórych przewidziano sygnalizację świetlną oraz lewoskręty i azyle dla przechodzących przez drogę pieszych. Sama zaś droga będzie jednojezdniowa z dwoma pasami, po jednym w każdym kierunku. Ale by poprawić przepustowość, będzie szersza po każdej stronie, tak by w razie stłuczki czy wypadku była przejezdna.

Przypomnijmy, inwestycja ma zacząć się za skrzyżowaniem drogi wylotowej ze Słupska z ulicą Handlową do strefy. GDDKiA informuje, że na terenie miasta Słupska w ramach przedmiotowego zadania nie będzie realizowana rozbudowa drogi krajowej nr 21. Początek zadania, którego inwestorem jest oddział GDDKiA, to km ok. 61+559.

Dzisiaj poseł PiS mówił też o nowej obwodnicy Słupska. - Tu sprawa jest skomplikowana bardziej. Trzeba bowiem wybrać wariant przebiegu. Będą więc w tej sprawie ogłoszone konsultacje - zapewnił dziennikarzy.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza