Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowe rondo w Słupsku. Ulica Rybacka idzie do przebudowy, autobus na niej zostanie

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Akurat gdy kierowcy denerwują się z powodu autobusów MZK, które pojawiły się na ulicach Moniuszki i Rybackiej, ratusz ogłosił konsultacje przebudowy tej ostatniej ulicy. W planach jest tam zbudowanie ronda na skrzyżowaniu z ulicą Chopina, a to nie koniec niespodzianek.Docelowo w całym tym rejonie miasta ma pojawić się ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Konsultacje planu przebudowy Rybackiej formalnie rozpoczną się 2 kwietnia i potrwają do 23 kwietnia. Celem konsultacji jest poznanie opinii oraz zebranie uwag i propozycji mieszkanek i mieszkańców miasta do opracowanego projektu zagospodarowania terenu. A co jest w planie?

Chyba największym zaskoczeniem jest zaplanowanie tam ronda. "Na danym odcinku istnieje jedno skrzyżowanie z ul. Chopina gdzie zaprojektowano rondo. Jest ono niewielkich rozmiarów ze względu na ograniczona ilość miejsca. Lecz poprawi ono w znaczny sposób bezpieczeństwo na skrzyżowaniu i uspokoi relacje kierowców i pieszych. Na rondzie obowiązuje ruch okrężny, jednak dzięki jego budowie – wyspie centralnej znajdującej się na środku ronda, która jest niemalże równa z poziomem asfaltu, przez rondo bez problemu przejedzie nawet duży samochód ciężarowy. Wyspa centralna zostanie wykonana z betonu strukturalnego. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo i płynne poruszanie się po ulicy Rybackiej. Jest to rondo najazdowe i taką funkcję spełnia jedynie dla samochodów ciężarowych, autobusów i służb komunalnych , którym ułatwi to manewrowanie w ulice Chopina" - czytamy w opisie proponowanych zmian.

Dopytaliśmy w Zarządzie Infrastruktury Miejskiej w Słupsku o to rondo. Tak odpowiedział Tomasz Orłowski, wicedyrektor ZIM: - Zaproponowane rozwiązanie skrzyżowania ulic Rybackiej i Chopina w formie mini ronda, analogicznie jak przy skrzyżowaniu ulic 3-go Maja i Chrobrego ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu poprzez uspokojenie ruchu.

Ale to nie wszystko, bo w planach jest generalna zmiana prędkości ruchu w tym rejonie miasta. - Docelowo kompleks ulic na południe od ulicy Lutosławskiego, a więc ulice Szymanowskiego, Mieszka I, Chopina, Moniuszki i Rybacka mają być objęte strefą ograniczonej prędkości do 30 km/h. Takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla mieszkańców tej części miasta z uwagi na fakt, ze drogi te nie pełnią funkcji tranzytowych, ale obsługują przyległe posesje zabudowy przede wszystkim mieszkaniowej - tłumaczy wicedyrektor ZIM.

Wracając do przebudowy Rybackiej. Ma zostać zmodernizowana na całej długości. Od Chopina w stronę Moniuszki będzie o metr węższa niż w drugą stronę. Będą wzdłuż nowe chodniki (2,5-3 metra) i będą na nich ławki. Co do parkowania: "Zaprojektowano budowę parkingów dla pojazdów osobowych w okolicy parku. Zaprojektowano 3 parkingi prostopadle po 6 miejsc każde w sumie 18 miejsc postojowych o wymiarach 2,5 x 5,0 m."

Jak widać zmiany na tej ulicy będą duże. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi pisemnie na adres: Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku, ul. Przemysłowa 73 oraz elektronicznie e-mail: [email protected] lub poprzez stronę https://slupsk.konsultacjejst.pl.

Będą dyżury konsultacyjne, które odbędą się 07 i 14 kwietnia 2021 r. w Zarządzie Infrastruktury Miejskiej w Słupsku przy ul. Przemysłowej 73 w godzinach 14 -17 – pod nr tel. 59 848-37-34 wew. 492. W trakcie dyżurów konsultacyjnych mieszkańcy będą mogli zasięgnąć telefonicznej informacji na temat koncepcji przedmiotowej przebudowy, a także uzyskają informację jak złożyć formularz w wersji papierowej z uwagami lub propozycjami do projektu.

Przebudowa ulicy Rybackiej ma kosztować 2,3 mln zł i jest zaplanowana na ten rok. Miasto otrzymało tu dofinansowanie rządowe.

Tymczasem na ulicy Rybackiej pojawił się za sprawą decyzji urzędników problem z autobusami MZK. Tak to widzi jeden z mieszkańców (nazwisko do wiadomości redakcji) w mailu do redakcji:

"Zachodzę w głowę kto usilnie broni pomysłu puszczenia linii autobusowej nr 28. Wcześniej autobusy przeciskały się robiąc niemałe zamieszanie po osiedlowej drodze przez ul. Słowackiego. Obecnie zostały przekierowane na ulicę Rybacką. Pomysł dalece nietrafiony bo zapewne decyzja podjęta z za biurka, lecz teraz będzie, po mimo jeżdżenia pustego autobusu, broniony, bo przecież moja mojsza jest bardziej mojsza. O niczym tak nie marzą spacerowicze jak słuchania furkotu i oglądania wielkiego autobusu jeżdżącego wzdłuż parku. Niemniej chciałbym zapytać, kto ma pierwszeństwo kiedy jadąc ulicą Rybacką jestem w trakcie wykonywania manewru omijania aut stojących na prawym pasie a z przeciwka wjeżdża autobus? Dwa razy już w takiej sytuacji musiałem przerwać manewr i wycofywać samochód, ostatnio do początku ulicy gdzie o mało nie potrąciłem pieszego. Gdy mijają się tam dwa auta osobowe to często jedno najeżdża na krawężnik i pas zieleni a drugie przeciska się przy zaparkowanych samochodach, z autobusem nie przejdzie. Proszę o udzielenie odpowiedzi, bo z pewnością inni kierowcy też są ciekawi. Uprzejmość uprzejmością przy przepuszczaniu, ale frustracja narasta. Po co ten cyrk? — Lepsze jest wrogiem dobrego. Przecież jest przystanek przy Straży Pożarnej gdzie wysiada się przy wejściu do Parku Kultury i wejściu na bulwary, są też przystanki przy Biedronce i przy Koziołku.

P. S. Ponadto ulica Rybacka to plac manewrowy wszystkich L-ek."

Zapytaliśmy o kwestię autobusu linii 28 w ZIM i czekamy na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza