Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie strefa w Wolinie

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Będzie strefa w WolinieJarosław Niewinczany, asystent burmistrza Wolina pokazuje nam obszar w okolicy Recławia, który ma stanowić Wolińską Strefę Ekonomiczno-Przemysłową.
Będzie strefa w WolinieJarosław Niewinczany, asystent burmistrza Wolina pokazuje nam obszar w okolicy Recławia, który ma stanowić Wolińską Strefę Ekonomiczno-Przemysłową. Fot. Piotr Jasina
Gmina zamierza utworzyć na swoim terenie podstrefę Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Liczy, że pracę w mających tu działać firmach znajdzie 500-600 osób.

Na podstrefę SSE gmina przygotowuje tereny od strony Recławia. Miałaby tu powstać Wolińska Strefa Ekonomiczno-Przemysłowa. Właśnie jako podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Odbyliśmy już kilka spotkań w sprawie podstrefy, ale w listopadzie po raz pierwszy uczestniczyli w rozmowach właściciele nieruchomości usytuowanych w obszarze planowanej strefy - podkreśla Eugeniusz Jasiewicz, burmistrz Wolina. - Zaprosiliśmy również przedstawicieli Kancelarii Konsultingowej Art of Business ze Świnoujścia.
Burmistrz jest zwolennikiem utworzenia obszaru dla biznesu. Wyjaśnia też, dlaczego właśnie w tym rejonie.

- Tereny w okolicach Recławia mają dogodną lokalizację komunikacyjną - wylicza burmistrz. - Mamy tu połączenia lądowe, m.in. drogę krajową S3. Ale jest też linia kolejowa i dobry dostęp do wody. Nie bez znaczeni jest także dobre skomunikowanie z lotniskiem w Goleniowie.

Przekonuje, że utworzenie specjalnej strefy może przynieść jedynie korzyści dla gminy a tym samym jej mieszkańców, daje szanse poprawy jakości ich życia.

- Jesteśmy zobligowani do realizacji pomysłów, które zapewnia miejsca pracy dla ludzie zamieszkujących naszą gminę - dodaje Jasiewicz. - Wielu z nich posiada wysokie kwalifikacje, warto ich tu zatrzymać. Obszar strefy stworzy nam możliwości rozwoju gospodarczego, przyciągnie do naszej gminy inwestorów. Będą powstawać nowe firmy.

Włodarze gminy nie ukrywają, że inwestorzy którzy zdecydują się rozpocząć swoje biznesy właśnie w Wolińskiej Strefie Ekonomiczno-Przemysłowej będą mogli liczyć na wsparcie samorządowych władz lokalnych.

- Deklarujemy już teraz pomoc nie tylko na etapie tworzenia strefy - podkreśla burmistrz Wolina. - Także, kiedy strefa będzie już funkcjonowała.

Gmina zamierza wprowadzić do specjalnej strefy około 33 ha terenów byłego wysypiska. Strefą zainteresowanie są także rolnicy. Jedna z takich spółek deklaruje wstępnie wprowadzenie części gruntów gorszych klas. Chodzi o obszar 10-30 ha.

Podstrefa miałaby też objąć tereny między dawną kotłownią a drogą prowadzącą z Wolina do Międzywodzia. W tej części chodzi o około 50 ha. Uwzględniając deklaracje innych rolników i organizacji, do dyspozycji w podstrefie byłoby w sumie około 150 ha.

- Potencjalni współudziałowcy strefy mają konkretne pomysły - dodaje burmistrz. - Jest koncepcja postawienie kilkunastu siłowni wiatrowych o mocy 3 MW. Mam także sygnał od niemieckiego inwestora, który chętnie wybudowałby tutaj zakład przetwórstwa rybnego. Myślimy o usługach różnego rodzaju. Do urzędu wpłynęła już pierwsze oferta jednego z inwestorów, zainteresowanego tą lokalizacją.

Burmistrz przyjmuje optymistyczny wariant utworzenia strefy już w przyszłym roku.

- Musimy przygotować studium, częściowo plan już jest - dodaje. - Musimy się spieszyć, bo póki co, specjalne strefy ekonomiczne mają funkcjonować do 2020 roku. Liczymy na to, że w tym obszarze zatrudnienie znajdzie 500-600 osób. To by rozwiązało zupełnie problem bezrobocia w naszej gminie.

  • Specjalne strefy ekonomiczne

Pierwotnie przywileje podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych miały obowiązywać do 2017 r., ale przesunięto ten termin do 2020 r. A już się mówi o kolejnej dacie - roku 2025. Termin ustala polski rząd, Unia decyduje o wysokości ulg.
Specjalne strefy ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania SSE jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy.
Strefy działają na podstawie ustawy z 20 października 1994 o specjalnych strefach ekonomicznych. Pierwotnie zostały powołane na okres 20 lat od dnia ich ustanowienia. W 2008 okres obowiązywania wszystkich stref został przedłużony do 31 grudnia 2020. Po raz kolejny też podniesiono limit obszarowy wszystkich polskich stref (z 12 tys. do 20 tys. ha). Możliwe stało się również ustanowienie specjalnej strefy ekonomicznej na gruntach prywatnych, co zwiększyło atrakcyjność inwestowania w SSE oraz przyspieszyło ich rozwój terytorialny.
W Polsce działa obecnie 14 specjalnych stref ekonomicznych. Najstarszą strefą jest utworzona w 1995 SSE Euro-Park Mielec.
Warunkiem skorzystania z pomocy publicznej w specjalnej strefie ekonomicznej jest uzyskanie zezwolenia na działalność w SSE, udzielanego w imieniu Ministra Gospodarki przez spółkę zarządzającą strefą. W zezwoleniu określa się m.in. przedmiot działalności, minimalny poziom zatrudnienia oraz minimalny poziom wydatków inwestycyjnych. Do końca marca 2012 wydano 1 482 ważnych zezwoleń na działalność w SSE. W strefach na takich samych zasadach inwestują firmy polskie i zagraniczne.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza