Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy dążyć do uniwersytetu

Zbigniew Marecki [email protected]
Zdajemy sobie sprawę, że uzyskaliśmy duży kredyt zaufania ze strony różnych instytucji. Dla nas to ogromny zaszczyt i wyróżnienie - mówi nowy rektor AP w Słupsku, profesor Zbigniew Osadowski.

Rozumiem, że od września poznamy pana w nowej roli: rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku?

Tak. Społeczność akademicka mi zaufała i powierzyła funkcję rektora, którą formalnie zacznę pełnić od 1 września. W związku z tym chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy się opowiedzieli za moją kandydaturą.

Pana kadencja będzie przede wszystkim kontynuacją tego, co robił pański poprzednik czy też dobrą zmianą?

Planuję zarządzać uczelnią w oparciu o strategię, którą przyjęliśmy uchwałą Senatu w 2013 r., a która obowiązuje nas do 2020 roku. Ten dokument jest dla nas ważny także dlatego, że w tym samym roku podjęliśmy decyzję odnośnie do zarządzania naszą uczelnią.

Na czym polega jego specyfika?

Ma on charakter strategiczno-operacyjny. W praktyce przypisaliśmy sobie cztery cele strategiczne, które chcemy zrealizować do 2020 roku.

Perspektywa jest więc dosyć długa, ale czym się pan zajmie w pierwszym roku swojej działalności na stanowisku rektora?

Zależy mi na wysokim poziomie kształcenia. Chcę go utrzymać i doprowadzić do umiędzynarodowienia procesu kształcenia, z którego będą mogli skorzystać zarówno studenci z naszego kraju, jak i ci, którzy przyjeżdżają do nas z zagranicy. Zależy mi również na zwiększeniu mobilności naszych pracowników.

Dla każdej uczelni wyższej bardzo ważny jest także potencjał naukowy.

Dla nas także. W tym zakresie widzimy potrzebę wzmocnienia naszego potencjału badawczo-naukowego. Oczywiście cały czas odnosimy sukcesy. Są one indywidualne, dotyczą naszych pracowników. Jest ich sporo. Długo by je trzeba wymieniać, ale chcemy jeszcze wzmocnić ten potencjał badawczo-rozwojowy oraz wypromować go środowisku subregionu. Z tego powodu będziemy pracowali nad systemem motywacji dla naszych pracowników.

Jaki jest zasadniczy cel tych działań, które pan i pana współpracownicy planujecie?

Zmierzamy do tego, aby uzyskać kolejne uprawnienia do nadawania stopni naukowych. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uzyskamy uprawnienia do nadawania habilitacji w zakresie historii oraz trzech kolejnych uprawnień dotyczących nadawania stopnia doktora nauk w zakresie geografii, pedagogiki i na przykład w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Rozumiem, że konsekwentnie zmierzacie do uzyskania przez akademię statusu uniwersytetu przymiotnikowego?

Tak. Taki jest nasz priorytet.

Jednocześnie będziecie dążyli do tego, aby rozwijać dział nauczania praktycznego?

Tak. W tym zakresie także chcemy osiągnąć wysoki poziom kształcenia. Zamierzamy łączyć rolę jednostki badawczo-rozwojowej z otwarciem na współpracę z otoczeniem. Z tego względu już od trzech lat dążymy do uruchomienia kształcenia praktycznego w ramach Słupskiego Ośrodka Akademickiego. To działanie także należy traktować jako kamień milowy w rozwoju naszej uczelni.

Pan rektor Drozd w związku z konsolidacją z Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania rozpoczął starania o uzyskanie zgody na otwarcie zarządzania na Akademii Pomorskiej . Czy praktycznych kierunków ma być więcej?

Ostatnie wydarzenia świadczą o dużym zaufaniu do uczelni w regionie. Zdajemy sobie sprawę, że otrzymaliśmy duży kredyt zaufania ze strony różnych instytucji, prezydenta Słupska, a także marszałka województwa. Dla nas to ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Dlatego to wydarzenie traktujemy również jako kolejny kamień milowy w rozwoju uczelni. Chcemy wykorzystać tę szansę. Stąd planujemy uruchomienie około 15 nowych kierunków i specjalności o profilu praktycznym.

Rozmawiał
Zbigniew Marecki

Czytaj także na GP24

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza