Będziemy debatować o energii odnawialnej

Alina Konieczna, alina.konieczna@gk24.pl, Fot. Radosław Brzostek
Profesor Tadeusz Bohdal jest prorektorem Politechniki Koszalinskiej do spraw nauki i współpracy z gospodarką
Profesor Tadeusz Bohdal jest prorektorem Politechniki Koszalinskiej do spraw nauki i współpracy z gospodarką
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Rozmowa z prof. Tadeuszem Bohdalem z Politechniki Koszalińskiej.

 

- Politechnika Koszalińska przygotowuje znaczącą konferencję naukową, która odbędzie się 7 maja. Proszę opowiedzieć o tym spotkaniu.

- Rzeczywiście, jest przygotowywana konferencja "Fundusze na rozwój i innowacje. Energia odnawialna. Realne oszczędności", która odbędzie się w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej, zajmującego się finansowaniem badań naukowych. W Punkcie Kontaktowym Programów Ramowych UE w naszej uczelni organizujemy cykliczne spotkania na różne tematy, podczas których mówimy o tym, jak wypełniać wnioski unijne dofinansowanie, czy szukać zagranicznych partnerów do współpracy.

- Konferencja zaplanowana na 7 maja będzie poświęcona energii odnawialnej.

- Tak, ponieważ temat energetyki to jeden z priorytetów Unii Europejskiej. Ważny jest rozwój energii przyjaznej dla środowiska, rozwój zrównoważony, pozwalający wykorzystywać racjonalnie dotychczasowe zasoby i jednocześnie pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych. Chodzi o energię słoneczną, wiatrową, geotermalną, czy energię pozyskiwaną ze spalania biomasy.

- Ile tej energii uda się nam uzyskać?

- Unia Europejska założyła pewne wskaźniki, których powinniśmy przestrzegać, między innymi chodzi o udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym kraju. Obecnie ten wskaźnik wynosi 4,5 procent. Unia chciałaby, aby w roku 2010 było to 7,5 procent, a w 2020 - aż 14 procent!

- Czy jesteśmy w stanie te wymogi spełnić?

- Moim zdaniem uzyskanie takiego wskaźnika będzie bardzo trudne. Nasza konferencja jest kolejnym krokiem mającym doprowadzić do tego, byśmy mogli podnieść udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie. Podczas naszej debaty zamierzamy przedstawić problem, wskazać możliwości uzyskania energii ze źródeł odnawialnych, zachęcić naukowców i producentów energii do prowadzenia prac w tym kierunku. W drugiej części wskażemy źródła finansowania, podpowiemy, jak ubiegać się o fundusze unijne, jak szukać partnerów, by uzyskać dofinansowanie, wreszcie - jak wdrożyć osiągnięte wyniki i produkować energię.

- Kto zostanie zaproszony do udziału w konferencji?

- Nasze spotkanie jest skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, jednostek naukowo-badawczych, zakładów energetycznych oraz właścicieli i zarządców nieruchomości z całego regionu.

- Skąd w naszym regionie możemy czerpać energię odnawialną?

- W nadmorskim regionie to przede wszystkim energia wiatru, mamy duże farmy wiatrowe w Tymieniu, w Darłowie. Można mówić o energii słońca, wykorzystywanej do ogrzania wody do celów użytkowych, zwłaszcza w okresie od wiosny do jesieni. Ważne jest wykorzystywanie biomasy, energii geotermalnej, czy pomp ciepła wykorzystujących ciepło z ziemi do ogrzewania domów. Istotnym jest również racjonalne gospodarowanie energią, zmniejszenie strat ciepła oraz podniesienie sprawności maszyn i urządzeń energetycznych.

- Odnawialna energia to wciąż margines. Tradycyjne elektrownie węglowe staja się trującym przeżytkiem. Jaka zatem przyszłość czeka energetykę?

- Prędzej, czy później, zapewne nie uciekniemy od budowy elektrowni atomowych, które obecnie są uznawane na bezpieczne i ekologiczne. .

- Dziękuję za rozmowę.

 

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie