Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bez limitów na wizytę do neurologa, kardiologa, ortopedy

Magdalena Olechnowicz
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 marca 2020 roku zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii.

Teoretycznie powinny się skrócić kolejki, które w niektórych przypadkach wynoszą nawet rok i dłużej. W praktyce brakuje lekarzy, więc rządowy program może nie uzdrowić służby zdrowia.

Do endokrynologa w Słupsku nie zarejestrujemy się dziś w ogóle. Chyba, że prywatnie. Najbliższa poradnia endokrynologiczna jest w Lęborku. Jeśli zapiszemy się dzisiaj, specjalista przyjmie nas w czerwcu, ale przyszłego roku. Co zmieni zniesienie limitów? Być może kolejka się skróci, ale endokrynologa do Słupska minister nam raczej nie przyśle.

Z innymi specjalistami jest nieco lepiej, ale bez „hurraoptymizmu”. Rejestrując się dzisiaj na wizytę do neurologa w przyszpitalnej poradni, zostaniemy zarejestrowani na czerwiec 2021 roku. W kwietniu może nas przyjąć neurolog w poradni na ul. Lelewela, a najszybciej, bo już w maju - neurolog w przychodni na al. Jana Pawła II. Jedno jest pewne, nasze nerwy będą już mocno zszargane.
Czytając o terminach, zawału serca można dostać, ale nie warto się denerwować, bo do kardiologa też prędko się nie dostaniemy. Jest szansa, że w kwietniu przyjmie nas kardiolog w poradni na Jana Pawła II. W innych poradniach czas oczekiwania jest dużo dłuższy.

Na łamach naszego portalu opublikowaliśmy galerię zdjęć posiłków, którymi karmią pacjentów w polskich szpitalach. O doświadczenia ze szpitalnym jedzeniem zapytaliśmy naszych internautów. Czytelnicy GP24 na fotografiach pokazali, co serwowano im w szpitalach z regionu.Zobacz także:  Rozmowa z nowym ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego w słupskim szpitalu

Jedzenie w szpitalu. Tak karmią w Słupsku i regionie [zdjęci...

Z drugiej jednak strony, nie ma się co spieszyć do lekarza, bo biegnąc, można urazu się nabawić. A ortopeda przyjmie nas najszybciej w czerwcu w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej w szpitalu. W poradni miejskiej na Tuwima poczekamy do lipca.

Wszystkie informacje o terminach pochodzą z oficjalnej strony Narodowego Funduszu Zdrowia, w rzeczywistości mogą nieznacznie się różnić. Zniesienie limitów ma skrócić kolejki, ale rzeczywistość pokaże, czy tak się stanie.

Przypomnijmy, że od kwietnia 2019 r. zostały zniesione limity do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz na operacje zaćmy oraz endoprotezoplastyki. Dzięki temu w ciągu roku, od listopada 2018 do listopada 2019 r., liczba badań rezonansu magnetycznego wzrosła o 30 proc. Po zniesieniu limitów, średni czas oczekiwania spadł o 35-36 proc. w zależności od trybu przyjęcia pacjenta.

Jednak po zniesieniu limitów najbardziej kolejki zmniejszyły się do operacji zaćmy, gdzie średni czas oczekiwania spadł o 25-34 proc. W przypadkach pilnych liczba pacjentów spadła o 52 proc.

W Słupsku operacje te wykonywane są praktycznie od ręki. Więc jest szansa, że w przypadku niektórych specjalistów, zniesienie limitów też może przynieść oczekiwany skutek.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński tłumaczył, że wybór czterech dziedzin, w których zostaną zniesione limity nie jest przypadkowy.

- Właśnie w tych czterech rodzajach poradni w Polsce są największe kolejki - mówi Janusz Cieszyński. - W sumie czeka w nich ok. 700 tysięcy pacjentów. Zapisanie się na pierwszą wizytę do lekarza specjalisty jest kluczowe dla przygotowania planu leczenia, które może później być kontynuowane u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy także wycenę wszystkich świadczeń specjalistycznych. W lipcu 2020 r. o ok. 17 procent, a od stycznia 2021 r. o kolejne 10 procent.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego ze słupskiego szpitala odchodzą lekarze? [wideo]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza