MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez nowych przypadków zachorowań COVID-19. Słupska porodówka dalej zamknięta

Redakcja
Według najnowszych danych sanepidu nie ma nowych przypadków koronawirusa w regionie. W dalszym ciągu cześć oddziałów i poradni w Wojewódzkim Szpitali Specjalistycznym w Słupsku pozostaje zamknięta po tym, jak wirusa Sars-CoV-2 wykryto wśród personelu.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował o potwierdzeniu obecności wirusa Ssrs-CoV-2 u jednej osoby z terenu województwa pomorskiego. Jest to kobieta w starszym wieku z powiatu człuchowskiego, która trafiła już do szpitala. Służby sanitarne prowadzą w sprawie tego zachorowania dochodzenie i działania przeciwepidemiczne.

Tym samym liczba zachorowań w województwie pomorskim wzrosła do 688 przypadków, z czego 552 osoby chorobę mają już za sobą. Liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa w Pomorskiem wynosi 32.

Na mapie zachorowalności w regionie bez zmian, choć w dalszym ciągu w oficjalnych raportach sanepidu przewija się ognisko, którym jest słupski szpital. W sumie to osiem przypadków zakażenia, z czego pięć osób to pracownicy szpitala.

W ubiegłą środę Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zamknął oddziały położniczo-ginekologiczny i neonatologiczny oraz poradnie patologii ciąży i neonatologiczną. Pacjenci od tego momentu nie są przyjmowani, a porody odbywają się w szpitalach w innych miastach. Szpital zapowiadał prawdopodobne otwarcie oddziałów i poradni po przeprowadzeniu dekontaminacji na poniedziałek stawiając tę decyzję pod znakiem zapytania. Dziś wiadomo, że zamknięte dla pacjentów pozostają nadal: oddział położniczo-ginekologiczny, oddział neonatologiczny oraz poradnia patologii ciąży i poradnia neonatologiczna.

- W komórkach tych prowadzona jest nadal dekontaminacja, a personel oczekuje na powtórzenie badań w kierunku wykrycia COVID-19 - informuje Marcin Prusak, rzecznik prasowy szpitala. - Badania takie muszą być powtórzone tydzień po ostatnim kontakcie z zakażoną osobą. Po uzyskaniu ponownych wyników ujemnych wśród personelu szpital podejmie decyzję o ewentualnym uruchomieniu zamkniętych obecnie oddziałów i poradni. Wszystkie decyzje podejmowane są wspólnie z dyrekcją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku.

Zobacz także: 1300 maseczek dla słupskiego szpitala od aktywistek.

Wśród personelu słupskiego szpitala wykryto pięć przypadków zachorowania na koronawirusa. Przebadano wszystkich pracowników oraz pacjentów zagrożonych oddziałów i poradni. Od soboty nienotowane są dalsze zachorowania.

- Warto podkreślić fakt, że udało się uniknąć zachorowań wśród pacjentów szpitala - zaznacza Marcin Prusak. - Pozostałe oddziały i poradnie szpitala pracują jak dotąd.

W związku z tą sytuacją szpital wciąż nie przyjmujemy kobiet rodzących. Najbliższe porodówki to Lębork, Miasto, Bytów lub Koszalin. O ile kobieta nie dotrze na czas prywatnym transportem do wybranego szpitala, to w sytuacji, gdy rozpocznie się akcja porodowa, należy wezwać zespół ratownictwa.

Jak poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia w całym kraju odnotowano 205 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej, bo 49 w województwie śląskim i o dziesięć mniej w mazowieckim. Zmarły cztery osoby zakażone w wieku od 73 do 91 lat. U wszystkich stwierdzono choroby współistniejące. Jak do tej pory Sars-CoV-2 stwierdzono o 36 155 osób z czego 1521 zmarło. Co ciekawe, w ostatni weekend resort zdrowia zarejestrował dwa razy więcej przypadków wyzdrowień niż zakażeń.

Od początku pandemii na terenie działania słupskiego sanepidu stwierdzono 24 zakażenia: 15 osób mieszka w Słupsku, 9 - w powiecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza