Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezobsługowa wypożyczalnia rowerów i przystanek autobusowy ze Szczecinka

r
Bezobsługowa wypożyczalnia rowerów i przystanek autobusowy ze Szczecinka
Bezobsługowa wypożyczalnia rowerów i przystanek autobusowy ze Szczecinka Rajmund Wełnic
Szczecinecka firma Comdrev połączyła bezobsługową wypożyczalnię rowerów z przystankiem autobusowym i informacją pasażerską. I wchodzi z nią narynki zagraniczne.

Od jakiegoś czasu przystanek Komunikacji Miejskiej w Szczecinku przy ulicy Wyszyńskiego koło PZU przykuwa uwagę nie tylko podróżnych. Otóż obok wiaty stanął gustowny stojak wypożyczalni rowerów z ekranem, na którym wyświetlany jest realny czas oczekiwania na przyjazd autobusów różnych linii. 

Wypożyczalnia plus przystanek

– Zintegrowaliśmy  wypożyczalnię rowerów z tzw. Dynamicznym Systemem Informacji Pasażerskiej KM – mówi Filip Bielicki z firmy Comdrev. Przypomnijmy, że swego czasu przewoźnik wyposażył swoje autobusy w nadajniki GPS, a część przystanków w ekrany, które wyświetlają, za ile przyjedzie autobus. Miało to ten minus, że ekrany były – w obawie przed wandalami – ulokowane dość wysoko, a w słoneczne dni ciężko coś na nich dojrzeć. 

- Nasza prototypowa stacja łączy dwie funkcje: w momencie, gdy nikt nie wypożycza roweru na ekranie są dane DSIP – wyjaśnia Filip Bielicki. – Gdy ktoś chce wypożyczyć rower, może to zrobić za pomocą stacji i pojemnościowego ekranu dotykowego. Na razie testujemy jedną stację, z uwagi na sezon zimowy bez rowerów. W przyszłości razem z naszym partnerem chcielibyśmy do takiej stacji dodać też możliwość ładowania rowerów elektrycznych.

Jaka jest szansa, że nowinka upowszechni się w Szczecinku? Wiele zależy od powodzenia projektu, który zakłada kupno 10 autobusów elektrycznych przez Komunikację Miejską – w jego ramach ratusz chciałby także docelowo postawić nawet 30 takich przystanków-wypożyczalni. Miasto będzie się ubiegać na ten cel o unijną dotację.

Przebój   Skandynawii

Na razie oferta Comdrevu skierowana do małych i średnich miast wzbudza spore zainteresowanie. – Jedziemy finalizować mocno zaawansowane rozmowy do stolicy Norwegii Oslo – mówi Filip Bielicki. – Jeżeli się porozumiemy, to jest szansa, że na naszej licencji takie urządzenia pojawią się w tym skandynawskim kraju. 

Przypomnijmy, że firma i Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna od kilku lat w praktyce udoskonalają miejską wypożyczalnię rowerów. Jej założenia są proste – z rowerów można korzystać 24 godziny na dobę, możliwość rejestracji  przez internet, dokonywanie bezgotówkowych płatności i zarządzania kontem przez użytkownika, wypożyczenie roweru poprzez klawiaturę w stacji oraz SMS, łatwość obsługi w przynajmniej dwóch wersjach językowych. Każdy z dwóch zespołów projektowych zajmował się różnymi elementami - oprogramowaniem, elektroniką, interfejsem użytkownika, konstrukcją mechaniczną stacji rowerowej, zapięciami do rowerów. 

Niedawno Comdrev, znany także jako lokalny dostawca internetu, wycofał się z ekspansji na rynku usług telekomunikacyjnych i tę część firmy odsprzedał szczecineckiemu Gaweksowi. Skupił się teraz  na tworzeniu oprogramowania (głównie dotyczącego bezpieczeństwa w sieci) i właśnie rozwoju oferty wypożyczalni rowerów.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza