Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo w kontekście wojny w Ukrainie. Konferencja naukowa na Akademii Pomorskiej

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Dwudniowa konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej odbywa się między 26-27 kwietnia. Jej organizatorem jest Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Akademii Pomorskiej w Słupsku
Dwudniowa konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej odbywa się między 26-27 kwietnia. Jej organizatorem jest Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Akademii Pomorskiej w Słupsku Łukasz Capar
W środę 26 kwietnia na Akademii Pomorskiej w Słupsku rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej. Naukowcy i wojskowi z Polski, Czech, Słowacki i Ukrainy podsumowują okres od aneksji Krymu przez Rosję po ostatnie wydarzenia na froncie.

Kilkudziesięciu prelegentów bierze udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jej organizatorem jest Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Akademii Pomorskiej w Słupsku. Podczas dwóch dni odczytów i debat poruszone zostaną zagadnienia z przebiegiem pełnoskalowej wojny na Ukrainie, jej przyczynach i skutkach.

od 16 lat

Poruszane tematy to m.in. wykorzystanie dronów w wojnie na Ukrainie, przygotowanie i ochrona ludności w czasie pokoju i wojny czy odpowiedź polskich miast na napływ uchodźców. Naukowcy pochylą się również nad wpływem aneksji Krymu na tożsamość narodową Ukraińców i bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO.

Aspekt militarny jest na pewno tym, na który zwracamy szczególną uwagę, ale nasze rozważania rozpoczynamy od kontekstu historycznego - mówi prof. Andrzej Urbanek, prorektor do spraw kształcenia Akademii Pomorskiej w Słupsku, współorganizator wydarzenia. - Wiemy dobrze, co się stało w Buczy i w Irpieniu, a można by wymienić dziesiątki ukraińskich miast i miejscowości, gdzie mieliśmy do czynienia z bestialstwem ze strony Rosjan. Przypominamy, że wojna ma zawsze ludzką twarz, przynosi cierpienie i negatywne skutki dla całego społeczeństwa. Na wymiar humanitarny chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Nasza konferencja ma odpowiedzieć na stawiane pytania dotyczące obecnej wojny ukraińsko-rosyjskiej - podkreśla z kolei prof. Roman Drozd z Instytut Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku.- Również jej przełożenia globalnego, a także pokazać perspektywy, czy scenariusze na następne lata w obronie naszej ojczyzny, demokracji, wartości i wolności, za którymi my stoimy, a o które walczą i oddają życie Ukraińcy.

Konferencja ma charakter cykliczny. Jest organizowana od dziewięciu lat. Do tej pory w tej formule naukowcy spotykali się siedmiokrotnie. Dwa ostatnie lata przerwała pandemia. W gronie prelegentów obok polskiego środowiska naukowego z Uniwersytetu Warszawskiego czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego są też specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych oraz reprezentanci ośrodków naukowych ze Słowacji, z Czech i Ukrainy. Konferencja odbywa się pod patronatem Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznika Praw Obywatelskich i rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza